Udenrigsministeren og folketingsmedlemmer besøger Georgien og kontaktlinjen til de russisk-støttede besatte områder
”Ruslands uprovokerede angreb på Ukraine har med uhyggelig alvor understreget hvor vigtigt det er, at vi sikrer suverænitet, fred og stabilitet i landene i regionen. Det gælder blandt andet for Georgien og derfor er det vigtigt for mig, at vi fra dansk side udtrykker vores uforbeholdne støtte til landet og dets indbyggere,” udtaler udenrigsminister Jeppe Kofod.
Udenrigsministeren får på turen selskab af de seks folketingsmedlemmer Bertel Haarder (V), Anne Valentina Berthelsen (SF), Rasmus Helveg Petersen (RV), Marcus Knuth (KF), Alex Ahrendtsen (DF) og Annette Lind (S) og programmet inkluderer blandt andet et møde mellem udenrigsminister Jeppe Kofod og hans udenrigsministerkollega David Zalkaliani samt premierminister Irakli Gharibashvili og præsident Salome Zourabichwili.
Delegationen skal desuden besøge den georgiske kontaktlinje i Sydossetien og EU’s monitoreringsmission (EUMM), der har været i Georgien, siden EU mæglede en våbenhvileaftale, som afsluttede den russisk-georgiske krig i 2008.
Rusland angreb i 2008 Georgien, og siden har de to områder Sydossetien og Abkhasien været besat territorie. EUMM’s indsats er primært rettet mod at observere sikkerhed og den humanitære situation på stedet. Missionen overvåger konsekvenserne af konflikten for de internt fordrevne samt for de mennesker, der bor i områderne op til de administrative grænselinjer.
Delegationen skal også besøge en lejr for internt fordrevne i landsbyen Tserovani. Europe Foundation, som Danmark bidrager 30 millioner kroner til over fem år, støtter her gennemførelsen af ungdomsledede initiativer, der adressere udfordringerne i lokalsamfundet.
”For mig er det vigtigt, at Danmark støtter civilsamfundsorganisationer, som arbejder for fred og demokrati. Det er en indsats, der har været højt prioriteret gennem hele min tid som udenrigsminister. Jeg håber og tror på, at vi med solid støtte til særligt de unge kan være med til at vise vejen frem mod en fredelig fremtid og sikre stabilitet,” siger Jeppe Kofod.
Danmark støtter Georgien, Moldova og Ukraine gennem Naboskabsprogrammet.
Organisation |
Beløb |
Bemærkning |
|
||
Europe Foundation (2019-2024) |
30 mio. kr. |
Støtte til civilsamfund og unge |
UNDP (2019-2023) |
24 mio. kr. |
Støtte til decentralisering og god regeringsførelse på lokalt niveau |
ILO (2017-2024) |
30 mio. kr. |
Støtte til jobskabelse gennem bedre arbejdsmarkedsforhold |
Energiministeriet Tblisi og Niras (2015-2024) |
15 mio. kr. |
Støtte til energieffektivitet og bæredygtig energi |
Nye aktiviteter under Naboskabsprogrammet |
||
International Media Support |
8,75 mio.kr (for perioden 2022-2025) |
Fremme accountability ved at styrke uafhængige medier. |
KVINFO |
8,75 mio.kr (for perioden 2022-2025) |
Fremme kønsligestilling og inklusion. |
Fakta om EUMM
Missionen har omkring 200 monitorer fra EU-medlemsstater og opererer med et årligt budget på omkring 18 millioner Euro.
Dets hovedkvarter er i Tbilisi med feltkontorer i byerne Gori, Mtskheta og Zugdidi.
Danmark har p.t. udsendt otte civile eksperter via Udenrigsministeriets Freds- og Stabiliseringsberedskab samt syv polititjenestemænd via Rigspolitiet til missionen.
For yderligere information om turen, kontakt fung. pressechef for udenrigsministeren: Sissel Christine Søe: sisbos@um.dk eller pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren rejser til Bosnien-Hercegovina for at markere genåbningen af Danmarks ambassade10.7.2025 17:42:21 CEST | Pressemeddelelse
I dag rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til Sarajevo for at markere genåbningen af Danmarks ambassade i landet og 30-året for folkedrabet i Srebrenica.
Udenrigsministeren rejser til Rom for at deltage i Ukraine Recovery Conference9.7.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kort efter sit møde med den amerikanske udenrigsminister, Marco Rubio, i Washington DC, rejser udenrigsministeren til Rom for at deltage i Ukraine Recovery Conference torsdag den 10. juli. Her vil Danmark underskrive aftaler for 435 mio. kr. til støtte til Ukraines genopbygning.
Dansk eksport i maj 20259.7.2025 11:23:39 CEST | Pressemeddelelse
I maj 2025 faldt Danmarks samlede eksport 0,8 pct. i forhold til april. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 9,5 pct.
Udenrigsministeren har mødtes med sin amerikanske kollega7.7.2025 18:32:11 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen har for kort tid siden afholdt et møde med den amerikanske udenrigsminister Marco Rubio i Washington DC.
Danmark giver nyt humanitært bidrag til Gaza7.7.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen lancerer i dag en ny dansk støttepakke, som skal afhjælpe den humanitære situation i Gaza og hjælpe krigens ofre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum