Udenrigsministeren besøger USA
Anders Samuelsen siger:
”Jeg ser rigtigt meget frem til at besøge USA igen. Det transatlantiske partnerskab er en hjørnesten i Danmarks udenrigs- og sikkerhedspolitik. Det er et forhold, vi skal pleje og styrke. USA og Danmark har fælles interesser og deler værdier i forhold til mange af de globale udfordringer. Mit møde med John Bolton vil være en mulighed for at diskutere, hvordan vi sammen adresserer udfordringerne. Det gælder ikke mindst i forhold til situationen i Syrien og forholdet til Rusland, hvor det er helt centralt, at vi fastholder et stærkt transatlantisk sammenhold. Jeg forventer også, at vi får lejlighed til at drøfte situationen i Nordkorea og Iran atomaftalen, der ligeledes står øverst på den amerikanske og internationale dagsorden.”
Efter besøget i Washington tager udenrigsministeren til Houston, hvor han vil åbne det nye danske generalkonsulat og mødes med repræsentanter for danske og amerikanske virksomheder. Endelig aflægger udenrigsministeren også besøg i Seattle, hvor han sammen med H.K.H. Kronprinsessen bl.a. skal deltage i åbningen af et nyt nordisk museum og møde repræsentanter for danske og amerikanske virksomheder.
Kontakter
Kasper Thams OlsenPresserådgiver
Tlf:+4561979031kasols@um.dkInformation om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Ny aftale skal udnytte den europæiske jernbaneinfrastruktur bedre19.11.2025 15:27:49 CET | Nyhed
Der er netop landet en foreløbig aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om en optimering og effektivisering af forvaltningen af jernbanerne i EU. De nye regler vil forventeligt hjælpe med at gøre togforbindelserne mere pålidelige og muliggøre en bedre udnyttelse af jernbanekapaciteten på tværs af landegrænser i EU.
Copenhagen Conference on Democracy and the Rule of Law18.11.2025 10:57:03 CET | Pressemeddelelse
On 4–5 December 2025, the Danish Presidency of the Council of the European Union, in collaboration with the University of Copenhagen, will host the Copenhagen Conference on Democracy and the Rule of Law.
Danmark leverer innovativ finansiering til tilpasning i Afrika12.11.2025 16:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dronningen holder tale ved lanceringen af ”Adaptation Finance Window for Africa” på COP30.
Styrket samarbejde mellem Danmark og Armenien11.11.2025 15:05:59 CET | Pressemeddelelse
I forbindelse med den armenske udenrigsministers besøg i Danmark d. 11.-12. november underskrives ny samarbejdsaftale med fokus på bl.a. grøn omstilling
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn11.11.2025 10:31:53 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 11. november 2025 kl. 15.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
