Udenrigsminister Jeppe Kofod: Ruslands falske anklager om folkedrab skal for domstolen
For første gang anmoder Danmark om at gå ind i en sag mellem to andre stater ved Den Internationale Domstol (ICJ) i Haag. Det sker for at støtte Ukraine, som anklager Rusland for at komme med falske beskyldninger om folkedrab for at retfærdiggøre sit angreb mod Ukraine. Rusland er i forbindelse med invasionen af Ukraine gentagne gange kommet med usande anklager om folkedrab mod den russiske befolkning i regionerne Donetsk og Luhansk.
- Ruslands brutale overgreb på Ukraine skal stoppe, og Putins forsøg på at manipulere virkeligheden og misbruge folkedrabskonventionen skal blotlægges. Derfor skal vi støtte Ukraine – både i kampzonen og nu her i retslokalet – og det er derfor, vi går ind i sagen ved at anmode om at fremlægge Danmarks syn på, hvordan konventionen skal fortolkes, siger udenrigsminister Jeppe Kofod.
Der er massiv opbakning til Ukraine i denne proces. I juli tilsluttede 42 stater, inklusive Danmark, sig en politisk erklæring til støtte for Ukraine i den anlagte sag.
- Det er helt ekstraordinært, at der er så stor opbakning til en sag ved Den Internationale Domstol. Det er vigtigt for mig, at vi fortsat udviser sammenhold for at skabe retfærdighed for ukrainerne. Det er også derfor, at Danmark i foråret gik forrest for at danne en tværregional gruppe af FN-medlemsstater, som arbejder for at fastholde internationalt fokus på at sikre ansvar for forbrydelser begået i Ukraine som følge af Ruslands invasion, udtaler Jeppe Kofod.
Baggrund om intervention ved Den Internationale Domstol (ICJ)
Både Ukraine og Rusland har tiltrådt FN’s folkedrabskonvention fra 1948. Ukraine har den 26. februar 2022 anlagt sag mod Rusland ved ICJ.
Domstolen skal tage stilling til om, at Ruslands angreb på Ukraine var baseret på falske anklager om folkedrab, og om det er misbrug af folkedrabskonventionen. Den 16. marts 2022 besluttede ICJ foreløbigt, at Rusland øjeblikkeligt skulle suspendere den militære operation i Ukraine, hvilket Rusland ikke har efterlevet.
De øvrige stater, som har tiltrådt folkedrabskonventionen, kan bede Domstolen om lov til at fremlægge deres fortolkning af konventionen. Det har Danmark gjort, og det er første gang, at der tages et sådan dansk skridt i en retssag ved ICJ.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark giver 100 mio. kr. til klimatilpasning i udsatte storbyer i Afrika og Asien3.11.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
Byerne er en del af C40-samarbejdet, hvor borgmestrene har forpligtet sig til at mindske udslippet af drivhusgasser samt gøre byerne mere modstandsdygtige over for klimaforandringer.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Egypten1.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsministeren aflægger besøg i Kairo den 1.-3. november, hvor han bl.a. skal ledsage H.M. Dronningen til åbningen af Grand Egyptian Museum.
Joint Statement by the Foreign Ministers of the Nordic Countries (Denmark, Finland, Iceland, Norway, Sweden) and New Zealand, 29 October 202529.10.2025 14:00:00 CET | Pressemeddelelse
At a time of intense geostrategic change, we, the Foreign Ministers of the five Nordic countries and New Zealand, wish to underline the alignment of our values, our commitment to international law and the careful management of geopolitical issues, as well as our firm commitment to sustainable economic development and partnerships. We will continue to work collaboratively to uphold and strengthen the rules-based international order. The norms contained therein address significant issues – including global environment issues, security and disarmament, human rights, development, trade and economic issues – and contribute to their peaceful, equitable and just management. We reiterate in this context the important role of international courts and reaffirm our unwavering support for the International Court of Justice and the International Criminal Court. We are all steadfast supporters of an effective and inclusive multilateral system, with the United Nations at its core, that delivers effec
Danmark styrker samarbejdet med Kroatien ved åbning af nyt erhvervsprojekt29.10.2025 12:04:35 CET | Pressemeddelelse
Den 29. oktober rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til den kroatiske havneby Rijeka for at åbne Rijeka Gateway, der skal bidrage til at styrke EU's sikkerhed og forsyningskæder.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn28.10.2025 10:45:24 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 29. oktober 2025 kl. 12.00 Fra regeringen deltager statsministeren. Følgende emner er på dagsordenen: Afrapportering fra møde i Det Europæiske Råd den 23.-24. oktober 2025
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
