Udenrigsminister Jeppe Kofod besøger Marokko
Turen omfatter også et besøg på en landbrugsskole, hvor Danmark bidrager til at skabe lokale jobmuligheder for bl.a. gadebørn og migranter.
Besøget er led i styrkelsen af Danmarks bilaterale samarbejde med landene i Nordafrika. Foruden grøn omstilling, jobskabelse og handel er også migration på dagsordenen.
”Jeg er i Marokko for at styrke dialogen mellem vores to lande, herunder på migrationsområdet. Regeringen arbejder som bekendt målrettet for at skabe et mere retfærdigt og humant asylsystem. Det nuværende asylsystem har spillet fallit. Migrationspresset mod Europa skaber ikke kun massive udfordringer for modtagerlandene i Europa, men også i både afsenderlande og transitlande. Derfor er der brug for et styrket internationalt samarbejde om at bekæmpe årsagerne til irregulær migration”, siger Jeppe Kofod.
”En hovedpointe i vores tilgang er at standse tilstrømningen af irregulære migranter til Europa ved at bidrage til, at de i stedet får en tryg, attraktiv og økonomisk holdbar fremtid i deres hjemlande. Mange migranter passerer Marokko på deres vej mod Europa og derfor er Marokko også en naturlig partner for Danmark og EU på migrationsområdet. Derfor sætter vi bl.a. via Dansk Arabisk Partnerskabsprogram også ind med støtte til jobskabelse og grøn omstilling, som mit besøg også vil sætte styrket fokus på”, siger Jeppe Kofod.
Dansk Arabisk Partnerskabsprogram (DAPP) 2017-21 har et samlet budget på 1 mia. kr., hvoraf 250 mio. kr. går til Marokko. Programmet har hidtil bl.a. omfattet støtte til unge og jobskabelse og har som overordnet formål at forbedre levevilkårene i partnerlandene.
Marokko har som resten af Nordafrika været hårdt ramt af Covid-krisen, og Danmark støtter Marokko med 25 mio. kr. til et nyt Covid-19-relateret projekt i samarbejde med FN. Projektet vil bl.a. have fokus på basale sundhedsydelser for udsatte kvinder og piger.
For yderligere kontakt: pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Formandskabskonference sætter fokus på demokratiets og retsstatens tilstand i Europa3.12.2025 11:28:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 4. december og fredag den 5. december er det danske EU-formandskab vært for en konference om demokrati og retsstatsprincippet
Udenrigsministeren rejser til Bruxelles og deltager i NATO-møde3.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Krigen i Ukraine og Ruslands aggressive fremfærd er på dagsordenen, når NATO’s udenrigsministre samles.
Udenrigsministeren besøger Israel og Palæstina30.11.2025 08:38:05 CET | Pressemeddelelse
Søndag er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Israel og Palæstina. Her skal han mødes med Israels udenrigsminister og Palæstinas premierminister
Udenrigsministeren besøger Syrien29.11.2025 12:12:24 CET | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen besøger i dag den syriske hovedstad Damaskus. Her mødes han blandt andet med udenrigsminister Asaad al-Shaibani
Styrker forsvarsindustrien: Danmark aftaler EU-pakke om at fjerne unødige barriere28.11.2025 08:36:48 CET | Nyhed
Det danske EU-formandskab har siddet for bordenden for forhandlinger af en forenklingspakke på forsvarsområdet, som har til formål at fjerne en række bureaukratiske og unødvendige lovgivningsmæssige barrierer. Pakken skal sikre en hastig europæisk oprustning og styrke forsvarsindustrien og skal nu forhandles med Europa-Parlamentet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
