Udenlandske dimittender kan afhjælpe manglen på arbejdskraft

Danmark er dybt afhængig af udenlandske vidensarbejdere, og herhjemme arbejder allerede i dag tusindvis af udenlandske ingeniører, it-specialister og naturvidenskabelige kandidater. Men vi mangler alligevel højtuddannet arbejdskraft på disse vitale vidensområder. En mangel, som alle prognoser peger på, vil fortsætte i de kommende mange år.
Men i hele debatten om mangel på arbejdskraft, overser mange den reserve, som udenlandske dimittender udgør. For evner vi at fastholde langt flere af dem, vil de være en stor hjælp for at imødekomme manglen på højtuddannede med indsigt i it, teknologi og naturvidenskab.
”Der er stadig plads til mere ansvarlighed hos arbejdsgiverne og en forbedret beskæftigelsesindsats. Men vi vil samtidig kraftigt opfordre partierne, der forhandler netop nu, til at fokusere mere på de udenlandske studerende og dimittender fra danske universiteter. Helt konkret mener vi, at jobsøgningsperioden for udenlandske dimittender bør forlænges fra de nuværende 6 måneder til 12 måneder. Det vil gøre det muligt for flere af højtuddannede udlændinge at få fodfæste på det danske arbejdsmarked,” siger Thomas Damkjær Petersen, formand for IDA.
I dag kan udenlandske dimittender fra en dansk videregående uddannelse blive i Danmark i en jobsøgningsperiode på seks måneder, og de skal være selvforsørgende gennem hele perioden.
Thomas Damkjær Petersen mener også, at loftet over, hvor mange internationale studerende fra EU- og EØS-landene, der må studere i Danmark, bør sættes på hold.
”I dag er uddannelsesinstitutionerne begrænset af, hvor mange internationale studerende de må optage. Det er uhensigtsmæssigt i en tid, hvor ledigheden for fx ingeniører er under to procent. Derfor foreslår vi, at man sætter loftet i bero på diplomingeniør- samt kandidatuddannelser med stor efterspørgsel, fx matematik, datalogi, bioinformatik og ingeniøruddannelserne, så universiteterne får mulighed for at udvide optaget af internationale studerende inden for disse områder med stor efterspørgsel på arbejdskraft,” siger han.
IDA foreslår også et mere formaliseret samarbejde mellem virksomhederne og uddannelsesinstitutionerne om at bygge bro fra studie til job fx gennem jobmatch-arrangementer med særligt fokus på internationale dimittender. Med den seneste politiske aftale om engelsksprogede uddannelser fra juni 2021 er der afsat midler til en beskæftigelsesbonus til de uddannelsesinstitutioner, som lykkes med at fastholde flere internationale studerende. Bonussen kommer dog først i spil i 2025. Det er for lang tid at vente, ligesom flere midler vil styrke indsatsen betydeligt. Derfor er der brug for, at nye midler afsættes nu, som kan styrke institutionernes indsats nu og her.
Den danske stat tilbyder i dag i begrænset omfang stipendier til studerende fra lande uden for EU, som giver dem mulighed for at studere i Danmark uden at skulle betale for uddannelsen selv. IDA mener, at muligheden for at uddele sådanne stipendier bør udvides, så vi kan tiltrække flere udenlandske studerende. Det kan være som arbejdskraftstipendier til internationale studerende fra lande udenfor EU/EØS. Stipendierne kan sammensættes på en sådan måde, at internationale studerende, som efter endt uddannelse i Danmark får beskæftigelse her i mindst et år, kan blive kompenseret for egenbetalingen på uddannelsen. Det vil styrke incitamentet til at blive og arbejde i Danmark, mener Thomas Damkjær Petersen.
IDAs formand peger på, at de udenlandske dimittender en god forretning for Danmark. Damvad Analytics har tidligere dokumenteret, at det samfundsøkonomiske bidrag for hver eneste internationale dimittend fra de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser i gennemsnit løber op i en lille mio. kr., i perioden fra de starter med at studere til otte år efter endt uddannelse - uagtet at ikke alle bliver i Danmark.
”Det vil gavne dansk erhvervsliv her og nu og øge vores fælles velstand, hvis vi bliver bedre til at fastholde langt flere udenlandske dimittender, som har studeret i Danmark. Jeg håber, at de partier, der forhandler om ”Danmark kan mere I”, vil lade sig inspirere af disse forslag,” siger Thomas Damkjær Petersen.
IDA har 2.800 internationale studerende som medlemmer og 8.800 internationale medlemmer, som arbejder i Danmark, ud af en samlet medlemsskare på knap 140.000.
Kontakter
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, tlf. 51 85 17 64
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Massiv interesse for ingeniøruddannelserne5.7.2025 16:56:53 CEST | Pressemeddelelse
Civilingeniøruddannelsen er for andet år i træk den mest søgte
Facebook på kollisionskurs med danske brugere3.7.2025 13:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Facebook vil have adgang til brugernes private billeder på telefonen, men otte ud af ti danskere opfatter deres billeder som lige så private som helbredsoplysninger, viser IDA-undersøgelse.
Hver femte arbejder et sted uden stressplan2.7.2025 07:45:02 CEST | Pressemeddelelse
Hvad skal du gøre, hvis du bliver ramt af stress? Det svæver i luften på mange arbejdspladser. Mange erhvervsaktive danskere aner ikke, hvor de skal gå hen, hvis stressen rammer, viser nye tal fra IDA.
Hver anden tager jobbet med på ferie1.7.2025 07:28:11 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne tjekker arbejdsmail og tager opkald i sommerferien – og for mange er det ikke frivilligt. Hver fjerde oplever, at arbejdsgiveren forventer, de står til rådighed. Det viser nye tal fra IDA.
Gratis internet på ferien kan blive dyrt29.6.2025 08:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun under hver femte dansker holder sig fra åbne wifi, når de er på ferie, hvilket ellers er det smarteste, advarer it-sikkerhedsekspert.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum