Udbuddet af sommerhuse falder til laveste niveau i 10 år
4.2.2020 06:00:00 CET | Boligsiden | Pressemeddelelse

Der er 8.433 sommerhuse til salg i Danmark, og det er det laveste antal siden starten af 2010, hvor Boligsiden begyndte at registrere udbuddet. Det viser nye udbudstal fra starten af februar.
Dermed har køberne 12,5 procent færre sommerhuse at vælge imellem, end de havde i starten af februar sidste år.
”Det rekordlave udbud har rod i et 2019, hvor der er blevet ryddet godt op på hylderne, og hvor salget af sommerhuse for første gang siden finanskrisen overgik 10.000 handler. Samtidig er der kommet 14 procent flere sommerhuse til salg i januar i år end i januar sidste år. Salget er altså gået så stærkt, at der ikke kommer nye emner til salg i samme takt, som de bliver solgt,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.
Ser vi nærmere på de fem kommuner, hvor salget af sommerhuse var størst i 2019, er der også her langt færre sommerhuse til salg end tidligere. I Odsherred, Gribskov og Varde er udbuddet, ligesom på landsplan, det laveste i 10 år, mens det også i Ringkøbing-Skjern og Syddjurs er på et lavt niveau for årstiden.
Udsigt til flot januarsalg
Faldet i udbuddet og stigningen i antallet af sommerhuse, der bliver sat til salg, giver os en indikation af, at det flotte sommerhussalg i 2019 er fortsat ind i 2020.
For selv om vi først om et par uger, har det fulde overblik over antallet af handler i januar, kan vi allerede nu se, at salgsprocenten er højere, end den plejer at være i januar. Tidligere var omkring halvdelen af sommerhusene solgt, når de blev taget af markedet. Nu er det næsten to ud af tre.
”Ud fra nøgletallene for udbud, den flotte salgsprocent og de indberetninger på sommerhushandler vi allerede har fået for januar, er der lagt op til flotte handelstal for årets første måned,” forudser Birgit Daetz.
Også fald i udbud på huse og lejligheder
Det er ikke blot for sommerhuse, at udbuddet er faldet. Det gælder også for huse og især for ejerlejligheder.
Udbuddet af huse er faldet en procent i forhold til starten af februar sidste år, mens der nu er 9,5 procent færre ejerlejligheder til salg end for et år siden.
”Salget af ejerlejligheder begyndte trægt i 2019, men tog fart i de sidste måneder af året. Udskydelsen af de nye boligskatteregler til 2024 ser ud til at have fjernet købernes usikkerhed, og det har trykket udbuddet af ejerlejligheder i bund,” siger Birgit Daetz.
Udbud af sommerhuse februar 2020:
|
Region |
Udbudt, antal boliger |
Ændringer måned (i %) |
Ændringer år (i %) |
|
Hele landet |
8.433 |
-3,1 % |
-12,5 % |
|
Region Hovedstaden |
891 |
-5,6 % |
-11,0 % |
|
Region Midtjylland |
2.113 |
-2,9 % |
-11,6 % |
|
Region Nordjylland |
2.081 |
-3,4 % |
-10,6 % |
|
Region Sjælland |
1.716 |
-1,0 % |
-19,4 % |
|
Region Syddanmark |
1.632 |
-3,7 % |
-8,8 % |
(Tabellen viser udbuddet af sommerhuse i starten af februar i hele landet og i regionerne. Kilde: Boligsiden.)
Nøgleord
Kontakter
Har du brug for yderligere kommentarer eller tal for de(n) kommune(r), du dækker. Kontakt kommunikationsdirektør Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk. Telefon: 21210284
Billeder
Links
Information om Boligsiden
Hvem er Boligsiden.dk?
På Boligsiden.dk gør vi det nemt for boligkøbere at finde den bolig, de er på jagt efter. Selskabets aktionærer er ejendomsmæglere, ejendomsmæglerkæder og Dansk Ejendomsmæglerforening. Boligsidens Markedsindeks viser aktuelle nøgletal om boligmarkedet, og statistikkerne er baseret på indberetninger fra samtlige af ejendomsmæglernes boligsalg. Boligsiden.dk udgiver løbende artikler om boligmarkedet på www.boligsiden.dk/nyheder og udsender hver måned en række faste pressemeddelelser med udgangspunkt i udviklingen i handelsaktiviteten, salgspriser, salgstid, nedslag og boligudbud.
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Lejlighedssalget tager endnu en andenplads i februar19.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for februar viser, at der blev solgt 1.761 ejerlejligheder i februar. Det er et februar-resultat, der kun er overgået én gang tidligere i Boligsidens statistik.
Nedgang i huspriserne i fire ud af fem regioner i februar12.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nye tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at salgspriserne for huse er gået ned i fire ud af fem af landets regioner den seneste måned. Kun i Region Hovedstaden er der sket en stigning i huspriserne.
Færre huse til salg – udbuddet falder over hele landet3.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Udbuddet af huse til salg falder over hele landet. Bornholm er den eneste landsdel, hvor huskøberne har fået mere at vælge imellem. Det viser Boligsidens nye udbudstal for primo marts.
Varm start på sommerhusåret: Salget i januar stiger med ni procent19.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for januar viser en stigning i salget af sommerhuse på ni procent sammenlignet med januar 2025. Det gør sommerhusene til boligtypen med den største stigning i januarsalget.
Lejlighedspriserne i København krydser 70.000 kr. pr. kvm.12.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang betaler lejlighedskøberne i Københavns Kommune i gennemsnit over 70.000 kr. pr. kvm., når de køber ejerlejlighed. Det viser de nye januar-tal fra Boligsidens Markedsindeks.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

