Truet tudseart kan igen yngle ved Jægersø

Den grønbrogede tudse har nu fået bedre muligheder for igen at yngle ved Jægersø i Strandparken. Det sker med midler fra naturmillionen, som Ishøj Byråd har besluttet årligt at investere i mere natur og flere grønne områder i årene 2022-25.
Tudsen er truet og på den danske rødliste, som er fortegnelsen over danske plante-, dyre- og svampearter, der er blevet vurderet til at være i risiko for at uddø.
”Vi skal redde bestanden i Ishøj”
Tidligere har tudsen ynglet i de lavvandede åbninger i strandsumpens vestlige del, men da sumpen er vokset til, er det ikke længere muligt for arten at yngle der.
Derfor er ynglestederne vigtige at genetablere, så bestanden bliver beskyttet, fortæller formand for Klima- og Miljøudvalget, Kalbiye Yüksel.
”Hvis vi kan hjælpe og være med til at redde bestanden af en truet tudseart, så skal vi gøre det. Vi ved fra andre steder, at vandhulsprojekter får bestanden til at vokse. Derfor hjælper vi nu med at grave fem yngle-vandhuller i strandsumpen, hvor der tidligere har været åbne områder, som den grønbrogede tudse har brugt som ynglesteder,” siger Kalbiye Yüksel.
De fem vandhuller i strandsumpen er blevet gravet i størrelsen 450-600 m2, og da der er tale om en genskabelse af tidligere ynglesteder, vil de nye vandhuller ikke være unaturlig for naturtypen ved Jægersø.
Billeder
Information om Ishøj Kommune
Følg pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ishøj Kommune
Kulturium præsenterer nyt musikalsk koncept: Roots & Hybrids16.9.2025 08:23:21 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 26. september 2025 kan du opleve den første Roots & Hybrids-koncert i Kulturium Musikteater i Ishøj, hvor den kurdiske sangerinde Mizgin og den maliske guitarist Samba Touré åbner konceptet
Danmarks største børneteater står som forvandlet5.9.2025 11:59:35 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Teaters nye bygning står nu færdig og klar til indvielse den 11. september. Teatret glæder sig til at skabe eventyr og magi i de nye smukke og moderne rammer for børn fra Ishøj og det øvrige Sjælland
Ishøj stormer frem i ny erhvervsundersøgelse5.9.2025 09:08:51 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Kommune hopper 30 pladser op i Dansk Industris måling af erhvervsvenlighed og lander på en flot 29. plads. Siden 2022 er kommunen rykket over 50 pladser op ad listen
Bøger bygger bro: Ishøj Bibliotek får Danmarks første bogsamling på nepalesisk25.8.2025 08:30:53 CEST | Pressemeddelelse
Ishøj Bibliotek har i samarbejde med lokale frivillige etableret en stor bogsamling på nepalesisk, som alle borgere i Danmark kan få glæde af
Ishøj Jobcenter og Borgerservice flytter ind i Brohuset22.8.2025 09:36:08 CEST | Pressemeddelelse
Fra sidst i september skal du besøge Brohuset på Vejlebrovej 45, hvis du har en aftale i borgerservice eller jobcentret i Ishøj
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum