Tronex i Fredensborg løfter det strategiske blik
2.3.2022 13:22:58 CET | Fredensborg Kommune | Pressemeddelelse

Tronex i Fredensborg laver print med stor præcision og høj kvalitet. Det kræver blandt andet at medarbejdere og besøgende er i ført særlig beklædning og skoovertræk, der virker antistatisk. Så borgmester Thomas Lykke Pedersen og formanden for Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget, Lars Søndergaard, måtte trække i arbejdstøjet under besøget hos Tronex.
Der blev hilst på Tronexs nye direktør Jan Storgaard samt ejer og tidligere direktør Stig Nielsen, som nu er teknisk salgsdirektør og medlem af bestyrelsen. Den nye organisering giver virksomheden mulighed for at styrke det strategiske blik og arbejde endnu mere målrettet mod nye kunder og markeder – og ikke mindst rekruttering:
”I kraft af vores nye organisering kan vi også styrke indsatsen for rekruttering, hvor vi har en stor udfordring ligesom mange andre virksomheder. En del af vores indsats sker i et godt samarbejde med Fredensborg Kommune, der jo heldigvis også er en del af Nordsjællands Rekrutteringsservice i samarbejde med en række andre nordsjællandske kommuner”, siger Stig Nielsen.
”Der bor heldigvis mange kompetente og kvalificerede folk i Fredensborg Kommune og Nordsjælland, så jeg håber, at Tronex kan finde deres medarbejdere her. Men vi ved godt, at der er rift om de dygtige medarbejdere og at der ofte skal gøres en ekstra indsats, når ledigheden er helt i bund som nu”, siger Thomas Lykke Pedersen.
”I et presset jobmarked gør jobcentret i kommunen, hvad de kan for at hjælpe vores virksomheder med arbejdskraft. Og vi er glade for, at der er en god kontakt mellem Tronex og vores jobcenter”, siger Lars Søndergaard, der er formand for Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget.
Kontakter
Borgmester Thomas Lykke Pedersen (A) tlf. 25 29 19 42
Udvalgsformand Lars Søndergaard (V) tlf. 22 24 98 27
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
De private virksomheder er meget tilfredse med kommunens virksomhedsservice6.5.2026 08:56:23 CEST | Pressemeddelelse
Ny måling viser stor tilfredshed med samarbejdet mellem virksomheder og Fredensborg Kommune. Politikerne håber, at det nu også kan komme særligt unge ledige til gavn
Kulturmøllen ved Højsager Mølle indvies30.4.2026 15:05:13 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 16. maj 2026 inviterer Fredensborg Kommune og Fredensborg Møllelaug alle interesserede til festlig indvielse.
Kom med til historisk middag og et spændende foredrag om mad og rationering under besættelsen17.4.2026 11:23:33 CEST | Pressemeddelelse
Den 4. maj inviterer Kulturudvalget i Fredensborg Kommune til en hyggelig aften i anledning af Danmarks Befrielse. I år byder programmet på foredrag om mad og rationering under besættelsen efterfulgt af en historisk middag med tidstypiske retter fra besættelsestiden
Unge i Fredensborg kan søge rejselegat: Nye oplevelser, stærkere fællesskaber og tid til hinanden27.3.2026 08:05:40 CET | Pressemeddelelse
Fredensborg Kommunes Venskabsbyforum åbner nu for ansøgninger til årets rejselegat for unge. Rejselegatet skal give unge under 25 år mulighed for at rejse ud til en af kommunens venskabsbyer i andre lande – alene eller sammen med venner – og komme hjem med oplevelser, der giver energi, nye perspektiver og styrker fællesskaber
Ny økonomichef i Fredensborg Kommune24.3.2026 14:35:56 CET | Pressemeddelelse
Den 1. maj tiltræder cand.polit. Mikkel Flatau jobbet som økonomichef i Fredensborg Kommune
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
