Trepartsaftale om lønkompensation forlænget til 30. juni
Regeringen og arbejdsmarkedets parter er enige om, at trepartsaftalen fra den 14. januar 2021 om lønkompensationsordningen forlænges til at gælde til og med 30. juni. Forlængelsen vil følge de aftalte forudsætninger fra trepartsaftalen i januar.
Det sker i forlængelse af Rammeaftale om plan for genåbning af Danmark, hvor et bredt politisk flertal blev enige om en gradvis genåbning af samfundet, men hvor dele af erhvervslivet fortsat vil være ramt af restriktioner i den kommende tid.
Regeringen og partierne bag genåbningsaftalen har desuden aftalt at nedsætte en økonomisk ekspertgruppe, som skal komme med anbefalinger til, hvordan hjælpepakkerne kan udfases fra d. 1. juli 2021 og frem. Regeringen og arbejdsmarkedets parter er enige om at drøfte udfasningen af lønkompensationsordningen, når regeringens ekspertgruppe er kommet med sine anbefalinger senere på foråret.
Beskæftigelses- og ligestillingsminister Peter Hummelgaard siger:
- Det er glædeligt, at vi nu er der, hvor vi kan begynde at genåbne samfundet. På en ansvarlig måde, så vi gør det skridt for skridt. Derfor vil vi gerne give lønmodtagere og virksomheder en tryghed og forudsigelighed for, at lønkompensationsordningen fortsætter frem til sommer. Jeg er glad for, at arbejdsmarkedets parter er enige om at forlænge ordningen, som under krisen har holdt hånden under tusindvis af arbejdspladser.
Erhvervsminister Simon Kollerup siger:
- Vi ser ind i lysere tider, hvor vi er i gang med en ansvarlig genåbning af samfundet. Vejen til genåbning er lagt, men vi er ikke i mål endnu. Derfor er det vigtigt, at vi husker de virksomheder og lønmodtagere, som stadig er ramt af krisen. Derfor forlænger vi nu lønkompensationsordningerne frem til sommer, det betyder mere sikkerhed og tryghed for virksomhederne og deres medarbejdere. Det er helt centralt, at virksomhederne fortsat kan holde fyresedlen i lommen, så vi på den anden side af krisen også har stærk dansk arbejdskraft.
Formand for Fagbevægelsens Hovedorganisation Lizette Risgaard siger:
- Jeg rigtig glad for, at vi endnu engang er blevet enige om at forlænge lønkompensationsordningen – den giver tryghed på arbejdsmarkedet, og det har vi stadig hårdt brug for. Vi er ikke ude af krisen endnu, og derfor er det afgørende, at vi gør, hvad vi kan for at forhindre at flere mister deres arbejde. Jeg håber, at vi med denne her aftale kan bidrage til, at vi sammen kommer helskindede over på den anden side af pandemien.
Administrerende direktør i Dansk Arbejdsgiverforening Jacob Holbraad siger:
- Det er fornuftigt at forlænge ordningen, så vi fortsat kan holde hånden under de virksomheder og medarbejdere, som desværre er påvirket af nedlukningen. Det er en vanskelig situation for mange virksomheder og det er vigtigt, at virksomhederne kan få den nødvendige hjælp.
Kontakt: Beskæftigelsesministeriets presseenhed: 51 23 28 30.
Information om Beskæftigelsesministeriet
Følg pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Beskæftigelsesministeriet
Tæt på uændret ledighed i august 202518.9.2025 09:01:53 CEST | Pressemeddelelse
Der er 87.800 fuldtidsledige i august 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 100 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Den fortsat lave ledighed er udtryk for, at vi har et meget robust arbejdsmarked på trods af fyringsrunder og international uro, der kan påvirke ledigheden. Erhvervslivet har de senere år ansat rekord mange udenlandske medarbejdere, men det er min forventning, at virksomhederne også vil give de grupper, der stadig står uden for arbejdsmarkedet, en chance. Det gælder ledige seniorer og mennesker, der mangler et fleksjob. Men også de stadig flere unge uden job og uddannelse skal vi bringe mere i spil. Her er vi via Ungeløftet allerede i fuld gang, med at hjælpe unge videre.
Lovforslag giver mulighed for at frakende rockere og bandemedlemmer deres førtidspension ved grov kriminalitet9.9.2025 15:24:35 CEST | Pressemeddelelse
Rockere og bandekriminelle får frakendt deres førtidspension, hvis de bliver dømt for grov kriminalitet. Lovforslaget er sendt i høring tirsdag den 9. september.
Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensens kommentar til lønmodtagerbeskæftigelsen for juni 202521.8.2025 08:18:52 CEST | Pressemeddelelse
I juni 2025 var der 3.057.800 lønmodtagere i job. Det er 2.300 flere end måneden før svarende til en stigning på 0,1 procent. Siden juni 2024 er der dermed samlet set kommet 34.400 flere beskæftigede til. Ser man på den private sektor, er der kommet 1.400 flere lønmodtagere fra maj til juni 2025. I samme periode er der kommet 900 flere offentligt ansatte. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: "Vi har et stærkt arbejdsmarked, hvor virksomheder har gode muligheder for vækst og udvikling. Derfor oplever vi endnu en gang, at flere lønmodtagere er kommet i job. Det er positivt i lyset af, at mange virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure, når de skal eksportere deres varer". "De seneste tal viser desværre også, at antallet af unge uden job og uddannelse fortsat stiger. Derfor er det ekstra vigtigt, at vi skruer op for hjælpen til de unge, så de kan få foden inden for på arbejdsmarkedet eller i uddannelse. Alle landets kommuner er ved at
Tæt på uændret ledighed i juli 202520.8.2025 09:01:33 CEST | Pressemeddelelse
Der er 87.800 fuldtidsledige i juli 2025. Det viser de nyeste tal fra Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering. Ledigheden er dermed tæt på uændret i forhold til måneden før med en lille stigning på 300 fuldtidspersoner. Ledighedsprocenten er fortsat uændret på 2,9 pct. Beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen siger: - Det er positivt, at ledigheden holder sig på et lavt niveau, selvom nogle virksomheder allerede begynder at mærke konsekvenserne af internationale toldmure. - Samtidig med, at vi har en meget lav ledighed og rekordhøj beskæftigelse, stiger antallet af unge uden job og uddannelse desværre stadig. Den udvikling skal vendes. Derfor glæder det mig, at virksomheder, organisationer og samtlige af landets kommuner nu går sammen om Ungeløftet. Her rækker de i fællesskab hånden frem og tilbyder de unge job og uddannelse på vilkår, der passer til den enkelte. Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering offentliggør ledighedstallet for august 2025 den 18. september 2025.
EU’s beskæftigelsesministre sætter tydelig retning for mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder8.7.2025 15:09:54 CEST | Pressemeddelelse
Konstruktive drøftelser på det netop overståede uformelle ministermøde for EU’s beskæftigelsesministre peger frem mod mere fair og konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU. I Aalborg havde EU-ministrene særligt fokus på at sikre fair arbejdsvilkår og undgå social dumping. Det blev også drøftet, hvordan man kan skabe mere konkurrencedygtige arbejdsmarkeder i EU, og mødedeltagerne blev introduceret til partssamarbejdet i praksis i den danske model.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum