TREFOR El-net har travlt - bygger ny transformerstation i Kolding
25.3.2021 08:37:18 CET | TREFOR | Pressemeddelelse
Der er de transformerstationer, der bare gør hvad de skal: Leverer strøm til borgerne i Trekantområdet.
Og så er der de transformerstationer, der har en særlig rolle, udover deres funktion. Stationer som Ålegården, der med sin centrale placering lige ved siden af Kolding Å et velkendt syn for rigtig mange koldingensere.
Stationen skal flyttes længere ned af gaden, og TREFOR El-net har besluttet, at den nye bygning ikke ”bare” skal være en helt almindelig transformerstation. Det skal være en moderne, effektiv og æstetisk transformerstation.
”Vi har hyret en arkitekt til at sikre, at Ålegården indgår i bybilledet på en værdiskabende måde,” forklarer afdelingsleder Ole Søgaard, der er ansvarlig for projektet hos TREFOR El-net.
Borgerne kan kigge ind i transformerstationen
Den nye bygning, der kommer til at ligge på et areal, som Kolding Kommune har haft udstykket til midlertidige parkeringspladser, bliver opført med røde mursten på facaden, samt beplantning rundt om bygningerne for at bløde udtrykket op.
Og så kommer der til at være mulighed for et kig indenfor:
”Vi indbygger en glasrude, så forbipasserende kan se, hvad der foregår indenfor i bygningen. Det er vi meget spændte på. Vi synes jo selv, det er vældig interessant, hvad sådan en station kan gemme på, og det håber vi, borgerne også synes. Under alle omstændigheder kan de jo afgøre det ved selvsyn,” fortæller afdelingslederen.
Ålegården bliver tegnet af Tegnestuen Mejeriet, og det er en undtagelse, at der er en arkitekt inde over, fortæller Ole Søgaard.
”Vores overordnede opgave er, at vi skal distribuere strøm, så billigt, effektivt og leveringssikkert som muligt til borgerne i Trekantområdet. Så det er ekstraordinært, at vi har fokus på æstetikken,” siger han.
”Budgettet på den nye Ålegården er på godt 20 millioner. Det er en investering, vi har drøftet med kommunen, og den er godkendt ud fra det hensyn, at Ålegården er en del af bybilledet, og koldingensernes hverdag,” siger Ole Søgaard.
Brand ad to omgange
Mange koldingensere har hørt om Ålegården, da dele af den gamle station af to omgange er brændt ned.
En del af den originale Ålegården brændte 6. januar 2020, og den midlertidige station, der stod samme sted, brændte 20. januar i år.
”Det er stik imod alle odds, at den samme station brænder ned to gange. Men det er nu ikke derfor, vi bygger en ny. Tiden var kommet til, at Ålegården skulle skiftes, og det bliver den nu,” siger Ole Søgaard.
Det er planen, at Ålegården står færdig i slutningen af 2021.
Nøgleord
Kontakter
Afdelingsleder i TREFOR El-net, Ole Søgaard, på 28 10 72 67
Billeder

Information om TREFOR
Følg pressemeddelelser fra TREFOR
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TREFOR
Elforbruget på Bornholm slog rekord igen og igen i årets første måneder13.3.2026 08:37:39 CET | Pressemeddelelse
Både i januar og februar slog elforbruget på Bornholm rekorder. Opgørelser fra elnetselskabet TREFOR El-net Øst viser, at det samlede elforbrug på øen aldrig har været højere, og hele 17 gange siden nytår har dagsforbruget slået den tidligere rekord.
Rekordhøjt elforbrug hos TREFOR i januar 20266.2.2026 09:51:46 CET | Pressemeddelelse
I januar 2026 slog elforbruget i Trekantområdet alle rekorder. Elnetselskabet TREFOR El-nets opgørelse viser, at det samlede elforbrug i hele forsyningsområdet aldrig har været højere, og 21 gange i løbet af måneden slog dagsforbruget hos private husstande og mindre erhverv den tidligere rekord.
TREFOR har afsluttet undersøgelsen af strømafbrydelse på Bornholm3.2.2026 14:41:50 CET | Pressemeddelelse
Årsagerne til strømafbrydelsen, der ramte hele Bornholm i januar, er nu endeligt klarlagt. TREFOR El-net Øst har udbedret fejl i sikkerhedssystemer, der skulle sikre strømniveauet i søkablet mellem Sverige og Bornholm.
For højt strømniveau bag strømafbrydelse på Bornholm22.1.2026 15:28:20 CET | Pressemeddelelse
TREFOR El-net Øst har yderligere undersøgt årsagen til den knap 4 timer lange strømafbrydelse på hele Bornholm onsdag. Fejl i et system, der ellers skulle begrænse strømniveauet på øen, resulterede i et alt for højt niveau af strøm.
Alle på Bornholm har strøm igen21.1.2026 14:12:59 CET | Pressemeddelelse
Klokken 14 onsdag eftermiddag havde alle elforbrugere på Bornholm igen strøm. Den omfattende strømafbrydelse skyldtes en teknisk fejl hos TREFOR El-net Øst.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
