Tre uger med arm i slynge kan erstatte operation ved skulderbrud
9.8.2019 15:48:46 CEST | Aarhus Universitet: Health | Pressemeddelelse

Der er ikke noget vundet ved at operere en patient med et såkaldt forskudt brud på skulderen. Tre uger med armen i slynge, så skulderen holdes i ro, giver samme resultat. Det dokumenterer et nyt studie med forskere fra Aarhus Universitet, Regionshospitalet i Viborg samt en række universitetsafdelinger i Finland, Estland og Sverige. Studiets resultater er publiceret i det videnskabelige tidsskrift PLOS Medicine.
Resultatet baserer sig på et studie med 88 patienter over 60 år, som alle havde brud på skulderen af den type, hvor knoglerne forskydes. Det sker ofte ved fald på skulderen, og traditionelt bliver forskudte skulderbrud behandlet med en operation, hvor knoglerne sættes sammen med en skinne og metalskruer. I studiet blev halvdelen af patienterne opereret, mens den anden halvdel alene fik armen og skulderen støttet i en slynge. Alle 88 patienter fik genoptræning vejledt af en fysioterapeut og blev herefter fulgt i to år.
Operation bør undgås
Da studiet sluttede kunne forskerne konstatere, at der ikke var forskel på de to typer behandlinger, når man målte på patienternes egen vurdering af funktion, smerter og livskvalitet. Disse resultater var gældende allerede efter et enkelt år. Det fortæller den danske leder af studiet, professor i ortopædisk rehabilitering, Inger Mechlenburg fra Institut for Klinisk Medicin ved Aarhus Universitet og Aarhus Universitetshospital:
”Det er et tankevækkende resultatet forstået på den måde, at der ikke er forskel på opererede og ikke-opererede. De opererede har ikke bedre skulderfunktion eller færre smerter end de, som ikke er blevet opereret. Derfor må vi konkludere, at det er den mindst indgribende behandling, som viser sig at være den bedste. Når der ikke er forskel på patienternes evne til at klare daglige gøremål, deres smerteniveau eller livskvalitet med eller uden operation af forskudte skulderbrud, bør behandlingen med slynge alene være den foretrukne, da patienterne herved undgår operations-relaterede smerter og komplikationer”, siger Inger Mechlenburg.
Hun er forberedt på, at resultatet kan give anledning til diskussion mellem fagfolk, fordi resultaterne udfordrer gængs praksis.
”Det er svært at ændre en klinisk praksis, især hvis det handler om at gå fra mere til mindre”, siger Inger Mechlenburg. Derfor har det også været magtpåliggende for forskningsgruppen, at studiet er så omfattende, som tilfældet er.
”Studiets afsæt var helt grundlæggende at finde den bedste behandlingsform for netop denne type skade. Vi har tilvejebragt evidens for, at der ikke er en gavnlig effekt af operation, og det bør sundhedsvæsenets parter forholde sig til”, siger Inger Mechlenburg.
Bag om forskningsresultatet:
- Studiet er et randomiseret kontrolleret studie.
- Den konservative behandling bestod af armen i slynge i kombination med genoptræning. Den kirurgiske behandling bestod af operation med skinne og skruer efterfulgt af armen i slynge i kombination med genoptræning.
- Patienterne havde såkaldte 2-parts forskudte skulderbrud.
- De 88 patienter i studiet blev fordelt ved lodtrækning. I gruppen af opererede blev tre re-opereret pga. komplikationer.
- Studiet er et samarbejde mellem universiteter og universitetshospitaler i Finland, Sverige, Estland og Danmark.
- De nærmeste danske samarbejdsparter er overlæge og ph.d.-studerende Kaj Døssing og fysioterapeut, ph.d. studerende Helle Kvistgaard Østergaard.
- Studiet er finansieret af The Academy of Finland, og i Danmark er studiet støttet af Dagmar Marshall Fonden.
- Link til den videnskabelige artikel: https://journals.plos.org/plosmedicine/article?id=10.1371/journal.pmed.1002855
Nøgleord
Kontakter
Professor, ph.d., dr.med.Inger Mechlenburg
Institut for Klinisk Medicin, Aarhus Universitet
Ortopædkirurgisk afdeling, Aarhus Universitetshospital
Telefon: 21 67 90 62
Mail: Inger.mechlenburg@clin.au.dk
Billeder

Information om Aarhus Universitet: Health
Health er det sundhedsvidenskabelige fakultet på Aarhus Universitet, hvis hovedopgaver er forskning og uddannelse.
Fakultetet udbyder en lang række sundhedsuddannelser, bl.a. læge, tandlæge, idræt og folkesundhedsvidenskab.
Health består af fem institutter, ca. 4.400 studerende, 1.500 ansatte og 600 ph.d.-studerende.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet: Health
Kvinders cyklus påvirker også kroppens proteiner16.4.2026 10:18:53 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke kun hormonerne, som svinger i takt med kvinders cyklus - et nyt studie fra Aarhus Universitet viser, at næsten 200 proteiner i kvindekroppen ændrer sig systematisk gennem cyklussen. Det kan have indflydelse på sygdomme som endometriose og muskelknuder i livmoderen.
Vægttabsmedicin kan måske påvirke gigt direkte i leddene, viser nyt studie16.4.2026 09:29:51 CEST | Pressemeddelelse
Et studie fra Aarhus Universitet viser, at hormonet GLP-1, som efterlignes i medicin mod diabetes og vægttab, findes i vores ledvæske. Det kan måske på sigt åbne for nye behandlinger mod gigt.
Nyt EU-projekt skal styrke hjertesikkerheden hos kræftpatienter14.4.2026 12:46:18 CEST | Pressemeddelelse
Et stort europæisk forskningsprojekt med et budget på over 50 mio. euro skal forbedre opsporing og forebyggelse af hjerteskader hos kræftpatienter. Forskere fra Health er blandt partnerne i projektet.
Danske unge modtager spørgeskema om overgreb i barndommen10.4.2026 05:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra denne uge modtager alle danskere i alderen 18-21 år et spørgeskema i e-Boks fra forskere ved Aarhus Universitet. Undersøgelsen skal skabe ny viden om overgreb i barndommen - særligt de tilfælde, som ikke bliver opdaget af myndighederne.
Center skal gøre det trygt for forældre med autoimmune sygdomme at få barn9.4.2026 10:48:26 CEST | Pressemeddelelse
Stadig flere unge kvinder får autoimmune sygdomme, men viden om hvad medicinen gør ved mor og barn under graviditet halter bagefter. Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet ændre på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
