Tre forskere får støttekroner til forskningsophold i internationale forskningsmiljøer

René Chester Goduscheit fra Aarhus Universitet vil undersøge, om tilgangen til åben, bæredygtig innovation varierer mellem danske og japanske produktions-SMV’er. Han vil samarbejde med forskere på Kobe Universitet, som har stor viden om og adgang til lokale SMV’ere i Japan.
Louise Barkhuus fra IT-universitetet i København vil forske i tiltro til sundhedsdata særligt i samarbejde med Columbia University. Projektet skal give en forståelse for, hvordan befolkningen tilgår et bestemt helbredssystem i forhold til deres egen bekymring for privatliv. Det overordnede mål er at få en bedre forståelse af kulturelt definerede holdninger og tillid til sundhedsinfrastruktur.
Salvatore Caserta fra Københavns Universitet undersøger, hvordan internationale domstole reagerer på en øget kritik ved at opretholde den internationale retsstat i deres praksis. Gennem brug af maskinlæringsværktøjer søger projektet at finde ligheder og forskelle i, hvordan internationale domstole har konstrueret den internationale retsstat og forsvaret den mod dens kritikere.
Det er Danmarks Frie Forskningsråd | Samfund og Erhverv, der har uddelt virkemidlerne til de tre forskere, og de knap 700.000 kr. i alt skal bruges til et sammenhængende forskningsophold af mindst tre måneders varighed ved en udenlandsk forskningsinstitution.
Det er en betingelse for at få midlerne, at udlandsopholdet skal bidrage til at styrke internationale samarbejder, mens der skal være en konkret netværks- og relationsdannelse, som også på sigt vil være med til at fremme dansk forskning.
Kontakter
Berit Bader LemmingPresse og kommunikation
Tlf:72319508bbl@ufm.dkLisbeth Eilersgaard ChristensenOmrådeleder
Tlf:+45 72 31 84 17lec@ufm.dkBilleder

Information om Danmarks Frie Forskningsfond
Danmarks Frie Forskningsfond (DFF) finansierer forskning af højeste internationale kvalitet og styrker den excellente forskning i Danmark. Fonden investerer i risikovillig forskning, der er baseret på forskernes idéer inden for og på tværs af videnskabelige områder, uafhængigt af politiske og strategiske satsninger.
DFF fremmer internationalisering af forskningen og styrker det unge talent såvel som den erfarne forsker. Herudover yder fonden forskningsfaglig rådgivning til minister, Folketing og det øvrige danske og internationale forskningslandskab. Det sker med baggrund i ekspertise og faglig diversitet gennem fondens 84 bestyrelses- og rådsmedlemmer, der alle er anerkendte og aktive forskere.
Følg pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Frie Forskningsfond
45 nye forskningsprojekter styrker den kliniske behandling tættere på patienterne9.10.2025 09:20:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan udvikler vi behandling, der virker for mennesker i den virkelige verden? Det spørgsmål ligger til grund for den tematiske pulje til klinisk forskning, som Danmarks Frie Forskningsfond netop har uddelt til 45 banebrydende forskningsprojekter, der skal komme patienter og pårørende til gode.
Forskning på det specialiserede socialområde er styrket med knap 40 mio. kr.7.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks Frie Forskningsfond har samlet uddelt knap 40 mio. kr. til fem forskere under temaet ’Styrket forskning på det specialiserede socialområde’. Forskerne får dermed mulighed for at bidrage med praksisnær forskning på det specialiserede socialområde og med kapacitetsopbygning inden for forskningsfeltet.
Forskning for 34 mio. kr. skal bidrage med ny viden om udsathed og mistrivsel blandt børn og unge3.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fem nye forskningsprojekter bliver snart sat i gang med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond. Forskningsprojekterne skal være med til at give mere viden om, hvorfor børn og unge mistrives, og hvordan det kan forebygges.
Ny rapport viser forskningens mange veje til værdi i vores samfund3.10.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan bliver midler fra Danmarks Frie Forskningsfond omsat til ny viden, akademiske fremskridt og bidrag til udvikling af vores samfund? I en ny impactrapport samler DFF for første gang et overblik over, hvordan forskningsbevillinger fra fonden fører til forskningsresultater, samarbejder, kompetencer og idéer, der skaber værdi – både i samfundet og i den akademiske verden.
Praksisnær ældreforskning styrkes med 12,4 millioner kroner30.9.2025 08:59:00 CEST | Pressemeddelelse
To nye, originale forskningsidéer bliver nu ført ud i livet med støtte fra Danmarks Frie Forskningsfond. Forskningsprojekterne skal støtte praksisnær forskning inden for pleje og omsorg til ældre borgere bl.a. i det nære sundhedsvæsen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum