Tre danske medaljer i hus ved European Games

Allerede dagen efter åbningsceremonien kom de tre første danske medaljesæt i hus ved European Games i Polen efter en succesfuld torsdag. I beachhåndbold vandt kvinderne i dagens sidste konkurrence guld, mens mændene kort forinden havde vundet bronzefinalen.
Blandt de dominerende spillere hos de danske kvinder var veteranen Line Gyldenløve Kristensen, der dagen forinden sammen med badmintonspilleren Jonathan Groth havde båret den danske fane ved den traditionelle indmarch.
”Det her har været en fantastisk oplevelse for en beachhåndboldspiller som mig. At først bære fanen og nu vinde guld ved et mesterskab, hvor vi bor sammen med så mange fantastiske danske atleter fra andre sportsgrene. Det her må være det største, jeg har oplevet i mit liv, sagde 36-årige Line Gyldenløve Kristensen efter sejret, der blev vundet efter shoot out (straffekastkonkurrence) mod Spanien.
Medalje i olympisk disciplin
Danmark stiller op med 140 atleter i 17 idrætsgrene i den tredje udgave af European Games. Beachhåndbold er en ny idræt på European Games-programmet, og spillerne drømmer om at det kommer på det olympiske program på sigt. Kajak har derimod altid været på European Games-programmet og er en klassisk olympisk idrætsgren. Og i den olympiske disciplin 500 meter firerkajak for kvinder leverede den danske besætning også varen og sikrede sig bronzemedaljer.
I båden sad blandt andet den 20-årige Katrine Jensen, som er helt ny i båden og ved European Games deltog ved sit første internationale seniormesterskab. Kajakkonkurrencerne ved European Games tæller desuden som officielt europamesterskab.
”Det var min chance for at vise, at jeg hører til i denne båd. Det er en kæmpe oplevelse for mig og lige det, jeg havde drømt om. Vi har kun trænet to gange sammen, så jeg er lidt overrasket, men utrolig glad,” sagde Katrine Jensen, der med sig i både havde Bolette Iversen, Sara Milthers og Frederikke Matthiesen
European Games fortsætter indtil den 2. juli. Fredag skal de danske atleter konkurrere i boksning, bueskydning, padel, skydning og kajak. I kajak skal den tredobbelte OL-medaljevinder Emma Aastrand Jørgensen ro finale i K2 500 sammen med Frederikke Matthiesen, der altså har mulighed for at vinde sin anden medalje ved legene.
Alle konkurrencer kan følges via livestream på www.europeangames.dk
Se det detaljerede program på www.european-games.org/
Billedcredits: DIF/Danmark til OL og EOC
Nøgleord
Kontakter
Lars HestbechKommunikationskonsulent
Tlf:23323784lhe@dif.dkBilleder
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 8.700 idrætsforeninger og godt 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Jonas Vingegaard fuldender feltet til Årets Sportsnavn 202517.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Jonas Vingegaard er tredje og sidste finalist i kampen om at blive Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Vinderen offentliggøres ved SPORT 2025 den 3. januar 2026.
DIF: Skab merværdi i de nye skove11.12.2025 10:20:31 CET | Pressemeddelelse
Idræts- og friluftslivet glemmes ofte i de mange aktuelle skovrejsningsprojekter landet over. Det mener DIF, som i dag afholder konferencen ’Skovrejsning og friluftsliv’ sammen med Lokale og Anlægsfonden og Klimaskovfonden.
Gidsel kan blive Årets Sportsnavn 202510.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Verdens bedste håndboldspiller, Mathias Gidsel, har haft et formidabelt 2025. Derfor gør han nu cykelrytteren Mads Pedersen selskab i kampen om titlen som Club La Santa, DIF og Team Danmarks Årets Sportsnavn 2025. Den tredje og sidste finalist offentliggøres 17. december.
Herrelandsholdet i håndbold, 4 km. holdet i banecykling og ishockeylandsholdet nomineret til Årets Hold 20258.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Det er tre meget stærke nominerede, der kæmper om at vinde prisen som Årets Hold. Håndboldherrerne, banelandsholdet i 4 km. forfølgelsesløb og ishockeylandsholdet har hver især skrevet sportshistorie i 2025. Kåringen finder sted ved DR’s store gallashow SPORT 2025 den 3. januar i Jyske Bank Boxen i Herning.
Ny undersøgelse: Tidlig kropslig dannelse er afgørende for et aktivt liv3.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Den motoriske udvikling i de tidlige år har stor betydning for vores idrætsaktivitet, viser en ny undersøgelse fra Idrættens Analyseinstitut. Et godt lokalt samarbejde mellem idrætsforeninger og dagtilbud er nøglen til at få flere med, mener DIF.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum





