Transportministeren inviterer til offentliggørelse af ekspertudvalg om kollektiv mobilitet
24.5.2023 10:18:47 CEST | Transportministeriet | Pressemeddelelse
Pressen inviteres til at overvære offentliggørelsen af de ni medlemmer af ekspertudvalg om kollektiv mobilitet i hele Danmark, der præsenteres torsdag 25. maj klokken 10.30.
Her er der også mulighed for at møde udvalgets formand.
Pressemødet foregår i Transportministeriets Mødecenter, Frederiksholms Kanal 27F. Der er indgang gennem porten.
Bekræft gerne deltagelse på mail rrs@trm.dk.
Nøgleord
Information om Transportministeriet
Følg pressemeddelelser fra Transportministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Transportministeriet
Pulje med 160 millioner kroner til grønne lastbiler4.2.2026 07:00:50 CET | Pressemeddelelse
Puljen til grøn omstilling af tung vejtransport åbner for ansøgere, der ønsker støtte til indkøb og leasing af grønne lastbiler, etablering af depotladning og -tankning til brint og el samt destinationsladning.
Kystredningstjenesten får mulighed for at bruge grønne blink i trafikken2.2.2026 07:01:15 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. februar 2026 kan redningspersonale fra Kystredningstjenesten bruge grønne blink, når de er kaldt ud til en livreddende opgave.
To millioner til kampagne der skal få børn til at cykle29.1.2026 07:04:20 CET | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet modtager midler fra Cykelpuljen i Aftale om infrastrukturplan 2035 til at gennemføre kampagnen ’Alle børn cykler’ til efteråret.
Vendespor ved Carlsberg Station muliggør flere S-tog i timen29.1.2026 07:01:55 CET | Pressemeddelelse
Det er besluttet at lave en udvidelse af S-banen ved Carlsberg Station. Det giver mulighed for flere togafgange og større robusthed i tilfælde af driftsforstyrrelser.
Finansiering fundet til Kalundborgmotorvejens fordyrelse10.1.2026 11:02:57 CET | Pressemeddelelse
Tredje etape af Kalundborgmotorvejen, der er under anlæg, er blevet dyrere, blandt andet på grund af stigende materialepriser. Transportministeren og forligskredsen bag infrastrukturaftalen har sikret, at projektet tilføres 499 millioner kroner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum