Trafikale ændringer ved Tour de France i Aabenraa Kommune: Planlæg din dag og kom i god tid

Nu er det tæt på, at Tour de France starter i Danmark – og kommer til Aabenraa Kommune. De professionelle ryttere cykler nærmere bestemt igennem Aabenraa Kommune søndag 3. juli, hvilket trækker opmærksomhed og gæster til hele området. Der vil være masser af aktiviteter – især i de tre Tour de France-hotspots i Genner, Aabenraa og Felsted, som alle har mulighed for at deltage i.
Men den store begivenhed, som Tour de France er, giver også nogle trafikale ændringer i tilknytning til selve løbsafviklingen, men også den gule folkefest langs ruten. Løbsruten vil blive afspærret for alt trafik søndag 3. juli i tidsrummet klokken 12.00 til klokken 18.00.
- Vi anbefaler, at både borgere i kommunen og besøgende i forbindelse med arrangementet tager nogle forholdsregler på løbsdagen. Der kan nemlig komme meget trafik og tryk på parkeringsmulighederne. Så kom i god tid, forvent kø og glæd dig til den gule folkefest, siger afdelingschef for Drift og Anlæg i Aabenraa Kommune, Jesper Juhl Kristensen, og uddyber:
- Fanzonerne er åbne fra klokken 10 i alle tre hotspots, hvor der er parkering alle steder - også til dem, der kommer langvejs fra. For eksempel kan man parkere ved Aabenraa Fjernvarme og tage en af de ekstra busser direkte ind til den gule folkefest. Og hvis du bor i de tre hotspotsbyer eller tæt ved ruten, så parker gerne i din indkørsel sammen med dine gæster. Så er der plads til flere langs vejene.
I det tidsrum, hvor området er afspærret, vil der være omkørsel for bilister. Ud over omkørsel for bilister vil det heller ikke være muligt at parkere langs løbsruten eller krydse den i ovennævnte angivne tidsrum i bil af hensyn til løbets afvikling, brand- og redningskørertøjer og øvrige akutte hændelser, som håndteres via 114/112. Da ruten ikke kan krydses, mens den er spærret, så skal for eksempel markarbejde, indkøb og øvrige nødvendigheder være foretaget inden klokken 12, hvor afspærringen opsættes.
Ønsker du at blive klogere på, hvad du kan tage til af aktiviteter på løbsdagen 3. juli i Aabenraa Kommune, så kan det fulde programmet ses på aabenraa.dk/tour, hvor det også vil være muligt at navigere i aktiviteterne via et kort.
Kontakter
Afdelingschef for Drift og Anlæg, Jesper Juhl Kristensen, tlf.: 73 76 77 68; e-mail: jejk@aabenraa.dk
Kommunikationskonsulent, Claus Bøge Jensen, tlf.: 24 91 79 28; e-mail: cbje@aabenraa.dk
Billeder
Information om Aabenraa Kommune
BETINGELSER FOR BRUG AF BILLEDMATERIALE:
- Rettigheden til anvendelse af medfølgende billedmateriale er udelukkende til brug i sammenhæng med nærværende nyhed og må således ikke arkiveres med henblik på genanvendelse i andre sammenhænge.
- Anvendelse skal altid ske med angivelse af hele den oplyste billedbyline.
Følg pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aabenraa Kommune
Aabenraa Kommune vil have Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde18.9.2025 15:38:10 CEST | Pressemeddelelse
Byrådet i Aabenraa Kommune besluttede på byrådsmødet i går at arbejde videre med at få Flensborg Fjord udpeget som UNESCO Biosfæreområde i samarbejde med Sønderborg Kommune, Stadt Flensburg og Kreis Schleswig Flensburg.
Entreprenør valgt til opførelsen af ny svømmehal i Aabenraa18.9.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter bedømmelse af indkomne tilbud står det nu klart, at det bliver Svend Aage Christiansen A/S, der skal stå for opførelsen af den nye svømmehal i Aabenraa. Den nuværende svømmehal fortsætter i drift, mens byggeriet står på.
Det unikke Sønderjylland har en stærk kulturprofil10.9.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang har de fire sønderjyske kommuner, Sønderborg, Tønder, Haderslev og Aabenraa fået kortlagt borgernes kulturforbrug på én gang. Kulturens Analyseinstitut har foretaget en undersøgelse, som borgere fra alle fire kommuner har deltaget i.
Aabenraa Kommune har generelt høj tilfredshed hos brugere af hjemmehjælp5.9.2025 08:31:09 CEST | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Ældreministeriet placerer Aabenraa Kommune på en 17. plads, når det kommer til tilfredsheden blandt brugere af hjemmeplejen. I Aabenraa Kommune ses undersøgelsen som et godt fundament at fortsætte implementeringen af ældrereformen på.
Aabenraa Kommune igen blandt Danmarks 20 mest erhvervsvenlige kommuner4.9.2025 08:37:22 CEST | Pressemeddelelse
Aabenraa springer 17 pladser frem til en 19. plads i Dansk Industris erhvervsvenlighedsundersøgelse drevet af topresultater inden for byggesagsbehandling, kommunal administration og grøn energi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum