Torben Dalgaard stopper i Region Hovedstaden
Direktør for Region Hovedstadens Center for IT og Medicoteknologi Torben Dalgaard har efter gensidig aftale med koncerndirektionen i Region Hovedstaden valgt at fratræde sin stilling.
Sundhedsvæsenet står med nogle meget store udfordringer. Vi bliver ældre, og vi får flere sygdomme. Samtidig har vi mangel på personale, så vi er nødt til at udvikle de rigtige digitale og sundhedsteknologiske løsninger i tæt samspil med hospitaler, leverandører og andre samarbejdspartnere på regionalt, nationalt og internationalt plan.
”Region Hovedstaden har i en årrække løftet sig på den digitale understøttelse af sundhedsvæsenet, men vi ser ind i, at digitale løsninger og teknologi får en endnu mere central placering i sundhedsvæsenet. Derfor er det nødvendigt at se på vores måde at arbejde med digitalisering og udpege nye kræfter til direktørposten,” siger regionsdirektør Jens Gordon Clausen.
”Jeg vil gerne takke for Torbens mangeårige og store indsats for at udvikle regionens digitalisering og understøttelse af vores samlede sundhedsvæsen. Han har sammen med den øvrige ledelse i CIMT stået i spidsen for en nødvendig og spændende transformation af CIMT for at styrke partnerskabet med hospitalerne. En meget vigtig lære af Sundhedsplatformen var netop, at vores digitalisering skal meget tættere på behovene i den kliniske hverdag, så vi skaber nogle løsninger, der hjælper dem i deres daglige behandling af patienterne. Det vil jeg gerne udtrykke stor anerkendelse og respekt for,” siger Jens Gordon Clausen.
Torben Dalgaard har været centerdirektør siden 2016.
”Efter mere end 12 år i Region Hovedstaden, heraf mere end 10 år i CIMTs direktion og de seneste godt seks år som øverste direktør, er det nu tid for mig at bruge mine kompetencer og min erfaring andre steder,” siger Torben Dalgaard.
Stillingen som direktør i CIMT opslås ledig i det nye år.
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Praktiserende læger er blevet mere tilfredse med samarbejdet med hospitalerne5.12.2025 12:50:47 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse af samarbejdet mellem hospitaler og almen praksis i Region Hovedstaden viser overordnet en høj tilfredshed og en positiv udvikling i opfattelsen af samarbejdet hos både praktiserende læger og hospitalslæger. Samtidig er der fortsat er en række forbedringsmuligheder
Ny handleplan skal forkorte ventetiden på høreapparatsbehandling4.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er for lang ventetid til udredning og behandling for patienter med høretab. Ny plan skal på sigt sænke ventetiden til ni uger.
Sociolancen fylder 101.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
– vi serverer suppe på Rådhuspladsen
Kræftplan V: Region Hovedstaden styrker behandlingen af senfølger27.11.2025 11:32:03 CET | Pressemeddelelse
Pengene fra Kræftplan V er blevet fordelt med særligt fokus på et bedre liv med og efter kræft – heriblandt bedre senfølgetilbud og lindrende hjælp til sidst i livet
Operation af knæ og hofter skal speedes op i nyt center11.11.2025 15:12:00 CET | Pressemeddelelse
Patienter, der skal have en ny hofte eller et nyt knæ, skal opereres i det nye Center for planlagt Led- og Knoglekirurgi på Gentofte Hospital. Centeret er fælles for patienter i hele Region Hovedstaden, og kirurgerne kommer fra akuthospitalerne og opererer egne patienter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
