To speedskatere afrunder de danske OL-udtagelser
Det danske hold til vinter-OL kommer til at bestå af 62 atleter. DIF’ bestyrelse har afsluttet rækken af udtagelser med speedskaterne Viktor Hald Thorup og Stefan Due Schmidt. Begge stiller op i disciplinen massestart, mens Viktor Hald Thorup også deltager i 5.000 meter individuelt.
Både Viktor Hald Thorup og Stefan Due Schmidt deltog også ved OL for fire år siden, hvor begge kom i finalen i massestart, og hvor Viktor Hald Thorup med en femteplads blev noteret for det bedste danske individuelle resultat nogensinde ved et vinter-OL.
I massestart får de tre første over stregen guld, sølv og bronze, men der kan også optjenes point undervejs i løbet.
”Viktor og jeg komplimenterer hinanden rigtig godt. Jeg håber på, at det ender med en spurt, mens Viktor går efter at komme i udbrud. Hvis det lykkes for ham, så kan jeg spare mig i feltet. På den måde har vi danskere to skud i bøssen,” siger Stefan Due Schmidt.
Emotioner trods manglende tilskuere
Speedskaternes forberedelser frem mod Beijing-legene er præget af at undgå at få Covid-19, og i modsætning til legene for fire år siden i Sydkorea, så vil tribunerne ikke blive fyldt med medlevende tilskuere. Men sidstnævnte betyder ikke så meget for Stefan Due Schmidt.
”Sidste gang fik vi den store OL-oplevelse med alt, hvad der hører til ud over selve konkurrencerne. Så det har vi prøvet, og vi har det derfor fint med udelukkende at fokusere på konkurrencen. Vi har alligevel ’tunnelsyn’, når vi konkurrerer. Vi skal nok blive emotionelle alligevel, for på grund af corona har forberedelserne været mentalt hårde, og vi har virkelig levet en munketilværelse for at komme til OL,” siger Stefan Due Schmidt.
Spændende oplevelse for danskerne
DIF’s chef de mission for de danske hold i Beijing glæder sig til at opleve de to speedskatere i Kina.
”Jeg er glad for at have Viktor og Stefan med til Beijing. De klarede det fremragende ved det seneste vinter-OL, og jeg er sikker på, at danskerne derhjemme kommer til at opleve nogle spændende konkurrencer med de to speedskatere,” siger Mikkel Sansone Øhrgaard.
Team Danmark har støttet speedskaternes forberedelser frem mod OL og ser frem til, at forberedelserne bærer frugt.
”Vi glæder os meget til at følge speedskaterne til OL. Både Viktor og Stefan tager til Beijing med OL-erfaring i rygsækken, og de har begge vist gode takter i sæsonens world cup løb. Massestart er en uforudsigelig disciplin, hvor meget kan ske undervejs i løbet, men vi håber og tror på et godt resultat for Danmark,” siger Team Danmark-sportsmanager, Magnus Wonsyld.
Fakta
Følg ’Danmark til OL på ’ Facebook og Instagram og se alle danske atleter på OL.dk.
Vinter-OL løber fra 4. februar til 20. februar 2022 og afvikles i den kinesiske hovedstad Beijing. Danmark deltager med det største hold til et vinter-OL nogensinde. I alt er holdet på 62 atleter fordelt på fem sportsgrene – 29 kvinder og 33 mænd.
Yderligere kommentarer
Mikkel Sansone Øhrgaard, chef de mission for det danske hold til vinter-OL, 51559334.
Nøgleord
Kontakter
Jakob DraminskyOL-presseansvarlig
43262024
Information om Danmarks Idrætsforbund
DIF blev stiftet tilbage i 1896 og er interesseorganisation for foreningsidrætten i Danmark. Gennem årene er der kommet flere og flere specialforbund til, så DIF-familien i dag består af 62 forbund, ca. 9.000 idrætsforeninger og knap 2 millioner medlemmer. DIF er samtidig national olympisk komité i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danmarks Idrætsforbund
Boldklubben Røde Stjerne er blandt de nominerede til Idrættens Sociale Pris24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mads Henriksen fra Boldklubben Røde Stjerne, Lyngby Svømmeklubs Breddestab og Høje Taastrup Bokseklub er nomineret til DIF og Grundfos Fondens ”Idrættens Sociale Pris”, der bliver uddelt ved DR’s stort anlagte sportsgalla SPORT 2025 til januar.
Lyngby Svømmeklubs Breddestab er blandt de nominerede til Idrættens Sociale Pris24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lyngby Svømmeklubs Breddestab, Høje Taastrup Bokseklub og Mads Henriksen fra Boldklubben Røde Stjerne er nomineret til DIF og Grundfos Fondens ”Idrættens Sociale Pris”, der bliver uddelt ved DR’s stort anlagte sportsgalla SPORT 2025 til januar.
Høje Taastrup Bokseklub er blandt de nominerede til Idrættens Sociale Pris24.10.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Høje Taastrup Bokseklub, Lyngby Svømmeklubs Breddestab og Mads Henriksen fra Boldklubben Røde Stjerne er nomineret til DIF og Grundfos Fondens ”Idrættens Sociale Pris”, der bliver uddelt ved DR’s stort anlagte sportsgalla SPORT 2025 til januar.
Tre nominerede til Idrættens Sociale Pris24.10.2025 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Høje Taastrup Bokseklub, Lyngby Svømmeklubs Breddestab og Mads Henriksen fra Boldklubben Røde Stjerne er nomineret til DIF og Grundfos Fondens ”Idrættens Sociale Pris”, der bliver uddelt ved DR’s stort anlagte sportsgalla SPORT 2025 til januar.
AGF og VSK hjælper unge på vej mod job og uddannelse22.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange unge har svært ved at finde vej til job og uddannelse. Nu bliver AGF, VSK Aarhus og Aarhus Kommune en del af Startblokken, der er et nationalt initiativ under Danmarks Idrætsforbund (DIF). Sammen skal parterne hjælpe lokale unge til bedre trivsel og med at finde deres egen vej til beskæftigelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
