To nye millionærer i weekenden
Der var ingen danskere, der ramte alle syv rigtige i Lotto i weekenden – men der er alligevel to heldige spillere, der er blevet millionærer takket være millionærgarantien: Den ene kommer fra Aarhus, den anden fra Svendborg.

Weekenden bød på tidlige julegaver til to heldige danskere, der begge blev millionærer på at have spillet Lotto.
Ingen af de to ramte syv rigtige og dermed den traditionelle hovedgevinst – i stedet blev de begge overrasket over millionærgarantien, som pludselig forgyldte deres kuponer.
Den ene vinder kommer fra Svendborg Kommune og havde spillet 10 rækker med joker via sin mobiltelefon. Den anden, som havde spillet et system med 36 rækker via sit PLUS abonnement, kommer fra Århus.
Vindertal Lotto, 19. november:
8, 9, 19, 22, 23, 25, 32
Tillægstal Lotto, 19. november:
13
Om Lotto
- Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
- Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker
- Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Pensionist vinder 3,8 millioner kroner: ”Nu flytter vi tættere på børnene”8.2.2023 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Et ældre par fra Lolland-Falster rammer syv rigtige i Lotto og vil bruge millionerne på at flytte tættere på børnene. Og på en ny bil. Og på el-cykler. Og på nogle længere ferier. Og på lidt mere luksus…
Alle er glade i Jamils forgyldte kiosk7.2.2023 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er jubel og glæde i Munke Kiosken i Dyssegård i disse dage: Et Lotto-system, hvor 10 personer har spillet sammen, har med et slag gjort en række af kioskens stamkunder til millionærer. ”Det er stort! Jeg er så glad på deres vegne,” siger Jamil Ahmad, kioskens indehaver gennem små 25 år.
Danske Spil efterlyser ukendt millionær: Var du forbi en Shell-tank 18. januar?5.2.2023 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
En heldig dansker går måske rundt og er millionær uden at ane det: Danske Spil efterlyser en vinder, som købte sin kupon på en fynsk Shell-tank i januar, men som stadig ikke har hentet gevinsten på 1.000.000 kroner.
Ti heldige danskere deler aftenens Lotto-gevinst på 10 millioner kroner5.2.2023 08:22:07 CET | Pressemeddelelse
Ti danskere var gået sammen om en Lotto-kupon til aftenens trækning, og de er nu de heldige vindere af 10 millioner kroner, som bliver fordelt ligeligt mellem dem.
Danske Spil kan forvente million-udbetaling til kunderne: Største overraskelse siden Leicester4.2.2023 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Halvvejs gennem sæsonen i Premier League ligger Arsenal suverænt nummer et - til stor overraskelse for oddssætterne hos Danske Spil, der i starten af sæsonen havde odds 60,00 på ‘The Gunners’ som engelske mestre.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum