To million-vindere i Lotto i sidste uge – er dette Danmarks heldigste gade?

Der var ingen vindere af førstepræmiepuljen i Lotto i sidste uge, men der var alligevel to danskere, der vandt en million kroner i Lotto takket være Millionærgarantien, der bliver udtrukket blandt alle spillede rækker.
Den ene million blev udløst på en kupon, der var købt på Amagerbrogade, som efterhånden kunne være en gade brolagt med guld. Blandt de femten milliongevinster, der gennem årene er vundet på Amagerbrogade, findes også to af de allerstørste af slagsen.
I januar i 2005 blev der således vundet 32,4 millioner kroner og i maj 2008 vandt en dansker over 31 millioner kroner samme sted – begge gevinster blev dengang vundet i Onsdags Lotto. Til sammen har de 15 Amagerbrogade-vindere vundet næsten 107 millioner.
Helt så meget kan man ikke vinde i denne uge, men førstepræmiepuljen til lørdagens Lotto trækning er dog oppe på flotte 10 millioner kroner.
Udover vinderen på Amagerbrogade, så faldt der også en million Millionærgaranti kroner af til en person, der havde spillet Lotto i Næstved Storcenter.
Det var i øvrigt historiens femte milliongevinst i shopping-centret udenfor Næstved.
Vindertal uge 37:
7, 19, 21, 22, 25, 32 ,36
Tillægstal uge 37: 2
Om Lotto
Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker.
Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum