To danskere millionærer i Lotto – er du en af dem?

Når man køber Lyn Lotto ved kassen i det lokale supermarked, så må man endelig ikke smide kuponen ud, selv om der i første omgang ikke lige var gevinst. Det kan nemlig være, at kuponen efterfølgende bliver forgyldt af Millionærgarantien, som sikrer, at der hver lørdag findes to nye millionærer.
Det skete i lørdags.
To danskere, som i første omgang ikke vandt noget på deres Lyn Lotto-kuponer, er nemlig blevet udtrukket som vindere af Millionærgarantien.
Den ene kupon er købt hos Føtex i Ballerup vest for København, mens den anden kupon er købt i Dagli’ Brugsen i den lille by Gedsted i Himmerland.
Vindertal Lotto, 3. december:
3, 4, 11, 12, 16, 22, 26
Tillægstal Lotto, 3. december:
25
Om Millionærgarantien
Millionærgarantien fra Danske Spil sikrer, at der hver uge er to Lotto millionærer, uagtet resultatet af selve trækningen. De heldige vindere trækkes ud fra alle spillede rækker den pågældende uge. Der har indtil videre – siden den blev indført - været mere end 200 vindere af Millionærgarantien, og der udtrækkes fortsat to nye hver uge.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum