To danskere fik en million kroner i tidlig julegave

Man siger, at ’julen varer længe, koster mange penge’… og i hvert fald den første del af sætningen blev i weekenden til sandhed for to danskere, der modtog et par meget tidlige julegaver på hver 1.000.000 kroner, da de vandt via Millionærgarantien i Lotto.
Den ene nyslåede millionær, der kommer fra udkanten af Vejle Kommune, havde spillet 10 rækker med joker via sit PLUS abonnement. Der var oprindeligt ingen gevinst på kuponen, men den endte altså alligevel med at være en million kroner værd.
Den anden millionær, der kommer fra den østlige side af Roskilde Fjord, havde spillet med via mobilen, og heller ikke her var der gevinst til at starte med, før Millionærgarantien slog ned.
De to heldige Lotto-spillere kan nu med sindsro gå decembers julegaveræs i møde: Nu har de nemlig råd til lidt større julegaver, så også den anden del af sætningen fra julesangen kommer til at passe…
Vindertal Lotto, 26. november:
2, 8, 22, 23, 24, 25, 27
Tillægstal Lotto, 26. november:
26
Om Lotto
Lotto startede d. 7. oktober 1989 og trækkes fast hver lørdag aften.
Siden 2015 har Lotto haft en Millionærgaranti, der betyder, at der hver uge desuden bliver trukket lod om 2x1 mio. kr. blandt alle spillede rækker
Den højeste gevinst blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564.007 kr.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vandt 1,4 millioner i Eurojackpot kort før jobsamtale - og fik også jobbet!9.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig østjyde indledte for nyligt en jobsamtale med ordene: ”Jeg har lige vundet 1,4 millioner” – og kort efter havde han også ’vundet’ sig et nyt job.
Åbner sæsonen lørdag: Christian Eriksen kan ende i Hollywoodklub8.8.2025 09:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Uret tikker for Christian Eriksen, der mangler afklaring på karrieren – kan Wrexham og Championship lokke ham til? Ja, siger Danske Spil.
Har du været en tur i ’døgneren’? – her landede Danske Spils millioner i lørdags4.8.2025 09:15:49 CEST | Pressemeddelelse
Danske Spil og Lotto gjorde lørdag to danskere til millionærer – den ene af dem ved det måske ikke endnu, så læs med her, hvis du har en Lotto kupon liggende derhjemme: Den kan være mange penge værd!
”Jeg har købt den største bil, jeg kunne finde!”2.8.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra Storkøbenhavn vandt vanvittige 14 millioner kroner i Vikinglotto – og sendte straks en stor bid videre til bilforhandleren.
Følger familietraditionen – bliver millionær på Lotto30.7.2025 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand fra hovedstaden troede næsten ikke sine egne ører, da Danske Spil ringede med gode nyheder til ham: ”Jeg er den tredje i familien, der vinder!”
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum