To år mere i spidsen for DGI for Charlotte Bach Thomassen
Charlotte Bach Thomassen fortsætter i spidsen for DGI, der tæller 6400 idrætsforeninger med tilsammen 1,7 mio. medlemmer. Det står klart, efter at hun blev genvalgt uden modkandidat på DGI’s årsmøde i Svendborg lørdag.
Charlotte Bach Thomassen vil fortsat have et stærkt fokus på børnene
”DGI er børnenes idrætsorganisation. Vi vil give idrætten tilbage til børnene. Flere taler om det, DGI gør noget ved det,” sagde Charlotte Bach Thomassen i sin beretning.
”Børnene er ikke så optagede af resultater. For langt de fleste børn er det vigtigste til idræt, at de har det sjovt og kan være sammen med deres venner. Børnene vil gerne blive bedre, men ikke nødvendigvis den bedste. Det glemmer mange voksne,” sagde Charlotte Bach Thomassen.
På DGI's årsmøde blev det desuden vedtaget, at bevægelsesglæde fremadrettet skal være en del af DGI's formål.
Charlotte Bach Thomassen blev valgt som formand for DGI i 2018 efter et år som næstformand. Hun er den første kvindelige formand for en stor dansk idrætsorganisation.
Charlotte Bach Thomassen bor på Islands Brygge i København med sin mand og deres tre børn. Hun er uddannet som cand.scient.pol. ved Københavns Universitet, og har dyrket gymnastik det meste af livet, ligesom hun også vinterbader og løber - og netop gymnastikken har været gennemgående i formandens liv.
Ud over en solid idrætsbaggrund, bringer Charlotte Bach Thomassen også en stor ledelseserfaring med sig ind i DGI’s hovedbestyrelse – ikke bare fra årene i
Charlotte Bach Thomassen har tidligere i fem år været generalsekretær i Det Danske Spejderkorps, hun har også været projektchef og souschef i DGI Storkøbenhavn fra 2009 til 2013.
Som formand for DGI kommer Charlotte Bach Thomassen til at gå forrest i arbejdet for at sikre, at idrætsforeninger samler danskerne og er attraktive steder at dyrke idræt. Foreningslivet giver mulighed for at styrke både den fysiske, mentale og sociale sundhed, og derfor skal idrætsforeningerne skal have de bedst mulige vilkår i Danmark.
Nøgleord
Kontakter
Majbritt AndersenPressechef
Tlf:21294115majbritt.andersen@dgi.dkCharlotte Bach ThomassenFormand
Tlf:30283295charlotte.bach.thomassen@dgi.dkBilleder
Links
Information om DGI
DGI arbejder målrettet for at styrke motion og breddeidræt i Danmark. Vi tror på glæden ved idræt og på styrken i foreningsfællesskabet. DGI's 6400 foreninger har over 1,6 mio. medlemmer.
Følg pressemeddelelser fra DGI
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DGI
Badmintonduo fik fjerboldene til at flyve igen – nu er de Årets Trænerteam i DGI2.10.2025 20:56:23 CEST | Pressemeddelelse
Jannik Jensen og Daniel Thorø-Nielsen fra midtjyske Kølkær har pustet nyt liv i badminton og arbejder på at få hele lokalsamfundet med. 2. oktober blev træningen afbrudt af konfetti og flag, da duoen blev kåret som Årets Trænerteam i DGI blandt 189 kandidater.
Ny DGI-undersøgelse: Idrætsforeninger kalder på meget mere samarbejde med kommunen18.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stort flertal af idrætsforeningerne i Danmark ønsker mere samarbejde med kommunen om særligt idrætsfaciliteter samt om børn, unge og seniorer, der står udenfor foreningslivet. Det viser en ny rundspørge foretaget af DGI.
Det skal være slut: Varde Gymnastikforening indfører mobilfri gymnastiksal11.9.2025 15:38:13 CEST | Pressemeddelelse
Varde Gymnastikforening har taget skeen i den anden hånd og går forrest med mobilfri zoner i foreningslivet.
Samarbejde mellem SFO’er og idrætsforeninger skal sikre mere bevægelse i det lokale børneliv i Næstved og Vordingborg8.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere børn skal opleve glæden ved bevægelse og fællesskab, og vejen dertil går gennem et samarbejde mellem SFO’er og de lokale foreninger. DGI Storstrømmen har testet metoden og ruller den nu ud i samarbejde med Vordingborg Kommune og Næstved Kommune.
DGI Landsstævne sagde farvel til Vejle og på gensyn i Sønderborg6.7.2025 14:36:09 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største idrætsfestival sluttede med et forrygende afslutningsshow. Landsstævnedagene har ikke kun budt på en masse idræt, men også tale fra udenrigsministeren og besøg af H.M. Kongen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum