Tiltrængt støtte til eksportvirksomheder

Regeringen kunne i nat præsentere en sommerpakke, der bl.a. betyder, at de danske eksportvirksomheder, som er ramt af coronakrisens konsekvenser, får en hjælpende hånd. Bl.a. vil man oprette en statslig fond på 10 mia. kr. til at støtte større, samfundsbærende virksomheder, ligesom man afsætter yderligere 500 mio. kr. i 2020 til en samlet eksportpakke.
”Det er meget positivt, at man fra politisk hold vil gøre noget langsigtet for at understøtte eksportvirksomhederne og undgå, at de går tabt under og efter coronakrisen. Mange virksomheder har slet ikke mærket det fulde omfang af krisens konsekvenser endnu. De rammer først, når ordrebøgerne er tomme, og der ikke kommer nye ordrer ind, som der plejer. Derfor er det vigtigt, at disse virksomheder tilgodeses og får en hjælpende hånd,” siger Troels Blicher Danielsen, adm. direktør hos TEKNIQ Arbejdsgiverne, der repræsenterer 4.300 virksomheder indenfor el, vvs og metal.
Han er også tilfreds med, at regeringen gradvist vil udfase de eksisterende hjælpepakker.
”Vi har brug for at vende tilbage en mere normal økonomisk politisk hverdag med større fokus på, fx hvordan vi med klimahandlingsplanen kan skabe flere job i den private sektor. Hele den grønne dagsorden er blevet lagt ned af virusudbruddet og skal nu vækkes til live igen,” siger Troels Blicher Danielsen.
Hos TEKNIQ Arbejdsgiverne havde man håbet, at regeringen ville udbetale alle fem ugers indefrosne feriepenge – det blev i første omgang til tre uger, som senest skal gå ind på danskernes konti til oktober.
”Det er en god start. Feriepengene kan være med til at give privatforbruget et tiltrængt løft på et tidspunkt, hvor det ellers kan være fristende at holde på pengene. Vi håber så, at politikerne vælger at udbetale de sidste to ugers feriepenge senere på året, så de kan få den fulde effekt,” siger Troels Blicher Danielsen.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger:
Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i TEKNIQ Arbejdsgiverne – mobil: 72 14 20 17
Billeder

Information om TEKNIQ
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer 4.300 virksomheder inden for el, vvs og metal med i alt 55.000 medarbejdere og en samlet omsætning på omkring 60 mia. kr.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Virksomhederne har brug for flere udenlandske kolleger30.6.2025 11:21:07 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale er et vigtigt skridt på vejen mod at få flere internationale kolleger til danske virksomheder. Ikke mindst i det tekniske erhvervsliv, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Det tekniske erhvervsliv står sammen om mangfoldighed25.6.2025 10:12:08 CEST | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Dansk El-Forbund står sammen om at fremme mangfoldighed i elbranchen. Det sker med afsæt i den overenskomstaftale, der blev indgået i foråret – som er i skarp kontrast til de politiske strømninger i USA, der udråber diversitet som skadelig.
TEKNIQ: Godt første skridt mod en slankere administration18.6.2025 12:12:31 CEST | Pressemeddelelse
Aftalen om at reducere med 6.500 årsværk i den offentlige administration sender et vigtigt signal. Det er begyndelsen på det nødvendige opgør med bureaukrati, der dræner velfærd og initiativ, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Kunstig intelligens kan frigøre langt flere hænder10.6.2025 14:23:21 CEST | Pressemeddelelse
Regeringens målbillede for kunstig intelligens i det offentlige peger i den rigtige retning, men ambitionsniveauet er for lavt, hvis Danmark skal høste det fulde potentiale, mener TEKNIQ.
Eksport holder stand trods toldmure6.6.2025 08:45:27 CEST | Pressemeddelelse
Andelen af dansk metal – og maskineksport til USA ligger fortsat højere end tidligere trods nedgang i april og uro om nye toldsatser. Det viser styrken i dansk eksport – men også behovet for en mere robust, langsigtet strategi, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum