Tilpasninger i The Trade Council's ydelser i Rusland
Udenrigsminister Jeppe Kofod og Erhvervsminister Simon Kollerup deltog i et fælles doorstep om regeringens tiltag ift. til dansk erhvervslivs aktiviteter på det russiske marked - herunder, hvordan Udenrigsministeriets The Trade Council vil tilpasse sine rådgivningsydelser på det russiske marked.
Rådgivningsydelserne tilpasses som følger:
- The Trade Council vil tilbyde rådgivning til danske virksomheder med henblik på at afvikle samarbejde og udfase eksisterende forretningsaktiviteter på det russiske marked.
- Der ydes ikke længere rådgivning med henblik på at påbegynde nye eksportindsatser i Rusland eller ekspandere eksisterende kommercielle aktiviteter. Trade Council vil snævert yde assistance til virksomheder, der allerede er til stede på det russiske marked under hensynstagen til de juridiske rammer, fastlagt af sanktionerne.
- Der vil ikke længere kunne ydes økonomisk tilskud til fælles fremstød på det russiske marked.
Det er altid virksomheders eget ansvar at overholde de til enhver tid gældende sanktioner og eventuelt søge juridisk bistand.
Vil du vide mere? Kontakt pressevagten@um.dk.
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark sender støtte til to af de værste humanitære kriser i verden30.12.2025 17:17:50 CET | Pressemeddelelse
Danmark bidrager med yderligere 85 millioner kroner til Sudan og Gaza.
Invitation til at indsende interessetilkendegivelse – Børnenes U-landskalender 202719.12.2025 12:42:29 CET | Pressemeddelelse
Har jeres organisation en stærk og formidlingsvenlig idé til et udviklingsprojekt, der kan gøre en konkret forskel for børn i et udviklings- eller mellemindkomstland – udenfor Afrika – og som samtidig kan fortælles engagerende til danske børn? Så inviteres I til at indsende en interessetilkendegivelse til Børnenes U-landskalender 2027.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn15.12.2025 11:43:59 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 16. december kl. 13.30.
Uformelt ministermøde i Lviv viste stor opbakning til Ukraines vej til EU-medlemskab11.12.2025 18:54:31 CET | Pressemeddelelse
Europaminister Marie Bjerre har afholdt et succesfuldt uformelt ministermøde sammen med Ukraine i Lviv den 11. december. Hovedfokus for mødet var, hvordan Ukraine kommer tættere på EU.
Europaministeren rejser til Ukraine for at holde møde om Ukraines vej til EU-medlemskab10.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mødet finder sted i den ukrainske by Lviv fra den 10.-11. december.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
