Tidligere chefredaktør bliver chefrådgiver i Lederne
Journalist og tidligere chefredaktør Karen Bro tiltræder 16. maj stillingen som chefrådgiver i Lederne med fokus på handlingsanvisende formidling af bæredygtig ledelse, så den enkelte leder får de nødvendige værktøjer til at stå stærkt i hverdagens ledelsesudfordringer og er i stand til at tage ansvar for verden omkring sig.
”Bæredygtig ledelse handler om at gøre en forskel for mennesker, bundlinje og miljø – både det miljø vi arbejder i, og det vi trækker vejret i,” siger Ledernes administrerende direktør Bodil Ismiris.
”Det glæder mig utrolig meget, at Karen bliver en del af holdet hos Lederne. Karen brænder for at sætte bæredygtig ledelse på agendaen. Hun har den tyngde og faglige kunnen, der kan bidrage til, at vi i Lederne går fra holdning til handling på områder, som kræver lederes fulde opmærksomhed. Og udfordringerne er mange. Klima, kriser, sundhed, ligestilling og uddannelse er bare nogle af de problemstillinger, som kræver langsigtede og ansvarlige løsninger. Her kommer Karen til at spille en afgørende rolle i en samlende funktion på tværs af huset.”
Karen Bro har allerede været med til at skabe et helt nyt site for organisationens medlemmer med konkrete værktøjer til at arbejde målrettet med diversitet.
”Det har været utroligt givende for mig at understøtte en af de dagsordener, som jeg selv brænder for. Det er en stor fornøjelse at arbejde sammen med mennesker, der ikke alene har en høj faglighed, men også en åbenlys passion for at gøre en forskel. Jeg tror ikke, man kan undervurdere, hvor vigtige samfundsansvarlige og fremsynede ledere er i disse år. Lederne går på vegne af sine medlemmer forrest med alle de vigtige dagsordener. Det gælder for eksempel her og nu med indsatsen for at få ukrainske flygtninge i arbejde og på den lange bane for at sikre klimaet med grøn omstilling. Jeg glæder mig meget til at fortsætte samarbejdet om en fælles bæredygtig fremtid,” siger den kommende chefrådgiver.
Karen Bro var chefredaktør på Ekstra Bladet fra 2008 til 2019 og har de seneste par år arbejdet som selvstændig. Hun har blandt andet sammen med Danmarks Medie- og Journalisthøjskole foretaget en større undersøgelse af, hvordan mediebranchen arbejder med håndtering og forebyggelse af seksuel chikane og sexisme med det formål at vidensdele og spille en hel branche bedre. Desuden er hun fast kommentator hos Berlingske.
Kontakter
Morten Bonde PedersenPressekonsulent
Tlf:2948 4086mpe@lederne.dkInformation om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Klar kommunikation og støtte er central for Novo-ansatte16.9.2025 12:47:45 CEST | Pressemeddelelse
Det er en usikker tid for ansatte hos Novo Nordisk, som venter på at få besked om, hvorvidt de er blandt de cirka 5.000, der bliver opsagt de kommende uger. For at give medlemmerne mulighed for at stille spørgsmål og få rådgivning inviterer Lederne alle Novo-ansatte medlemmer til et digitalt stormøde. Her bliver der sat fokus på rettigheder, fremtidsperspektiver og håndtering af usikkerhed. ”Selv erfarne ledere kan komme i tvivl, når deres eget job eller deres teams fremtid er på spil. Vores opgave er at give dem redskaber og tryghed til at stå stærkt – både hvis de bliver opsagt, og hvis de fortsætter i rollen som ledere,” siger Pernille Erichsen, vicedirektør for ledelse i Lederne. Hos Lederne – der har omkring 1.000 medlemmer ansat i Novo – understreges det, at det ikke kun er de fyrede medarbejdere, men også de tilbageværende, der har brug for støtte og klarhed. ”Når så mange dygtige kolleger står til at forsvinde, påvirker det hele organisationen. Lige nu lever alle med en massiv
Lederne: Tak for hjælpen – men glem ikke de store udfordringer29.8.2025 11:48:40 CEST | Pressemeddelelse
Med afskaffelsen af en række afgifter rækker regeringen en hjælpende hånd til alle danskere. Samtidig sender den med sit finanslovsforslag et klart signal om, at gamle og bureaukratiske konstruktioner skal ryddes væk, så det bliver lettere at lede og drive virksomhed. Men de store strukturelle udfordringer skal stadig løses, siger Ledernes adm. direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.
Bonus for bæredygtighed: ESG rykker ind på danske lederes lønsedler26.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny rapport viser, at aflønning efter specifikke og målbare ESG-mål i landets største virksomheder er steget de seneste år.
Nemmere vej til lederjobbet11.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lederne og Jobindex indgår nyt partnerskab, der skal styrke danske lederes karrieremuligheder.
Mindre kø til auditoriet – større hul i arbejdsmarkedet28.7.2025 10:59:54 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af optagne studerende på de videregående uddannelser er faldet med to procent sammenlignet med sidste år – særligt på universiteternes bacheloruddannelser. Det bekymrer danske ledere, som allerede mærker manglen på kvalificeret arbejdskraft.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum