Tid til noveller

Tre fredage i efteråret er der mulighed for at tage et frikvarter og lytte til en eller flere noveller. Biblioteket byder indenfor til oplæsning og en snak om litteraturen og de emner, den berører.
Mange har (gen)opdaget glæden ved at lytte til en god historie og ved at have nogen at dele oplevelsen med. Og gode historier giver os mulighed for at danne vores egne billeder og spejle vores egne erfaringer. Du kan nøjes med at lytte eller du kan vende din oplevelse med de andre deltagere. Mange kommer, fordi de kender til arrangementet, som nu har kørt i adskillige sæsoner. Andre sætter sig bare ned og lytter med, når de alligevel er på biblioteket og synes, at det ser hyggeligt ud. Alle er velkomne.
Litteraturen inspirerer
Det er en overraskelse, hvilke noveller, der bliver læst højt. Det kan være noveller af helt nye og for mange ukendte forfattere. Det kan også være en tekst af en forfatter, der er på vej i glemmebogen, men stadig er værd at beskæftige sig med. Under alle omstændigheder får du ny inspiration, hvis du selv har lyst til at læse mere.
Grundet overholdelse af forskrifter i forhold til Corona, er arrangementet flyttet til Lille scene, så vi kan holde behørig afstand. Og som noget nyt er der tilmelding.
Det er gratis at deltage, men du skal tilmelde dig på www.naesbib.dk
Vi læser højt følgende fredage i efteråret: den 25. september, den 23. oktober og den 20. november, alle dage kl. 15.00-15.45 ved Lille Scene på Næstved Bibliotek.
Kontakter
Ida EriksenBibliotekar
Tlf:5588 4013ideri@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Højtlæsning og krea-værksted på biblioteket: Ramadan1.12.2025 14:37:30 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med Dansk Tyrkisk Kulturforenings forældreråd inviterer Næstved Bibliotek lørdag d. 13. december kl. 11-14 til en hyggestund, hvor børnefamilier kan lave flotte klippe-klisterdekorationer til Ramadan og få læst en historie højt af én af bibliotekets børnekulturformidlere.
Den litterære cocktail – Dickens og Austers jul27.11.2025 11:22:18 CET | Pressemeddelelse
Torsdag den 11. december kl. 19:00-21:00 inviterer Høghs Cocktailbar og Næstved Bibliotek til et sanseligt og stemningsfuldt arrangement, der kombinerer cocktails og litteratur.
Tag med på litterær gåtur om nisser og andre sagnvæsner27.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mandag d. 15. december kl. 15:30-17:00 inviterer Næstved Bibliotek på litterær vandring i Næstveds gader. Tag med en stemningsfuld og sanselig gåtur, mens mørket falder på og hør historier om nisser, trolde og andre sangvæsner.
Tid til julenoveller25.11.2025 12:36:21 CET | Pressemeddelelse
Fredag den 12. december kl. 14-14.45 skruer vi op for julehyggen med en juleudgave af oplæsningsarrangementet Tid til noveller på Næstved Bibliotek.
Foredrag: Emotionelt ustabil personlighedsstruktur og relationer17.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvad kan skabe stabilitet i hverdagen og i relationen til andre, når man har en emotionelt ustabil personlighedsstruktur? Det kan du blive klogere på i dette gratis foredrag, som Psykinfo – kompetencecenter for recovery afholder hos Næstved Bibliotek onsdag d. 3. december kl. 19:00-21:30.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
