Temperamenterne koger: Så mange oplever hidsige medtrafikanter
29.3.2022 07:25:33 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse

Danskernes temperament kommer let i kog, når vi bevæger os rundt i trafikken. I hvert fald hvis man kigger på en ny undersøgelse, foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring.
Undersøgelsen viser nemlig, at hele to ud af tre danskere har oplevet det, der populært set hedder ‘road rage’, som blandt andet vrede tilråb eller gestikulationer fra medtrafikanter. Tidligere undersøgelser viser også, at tendensen desværre ikke er hverken ny eller nedadgående.
Undersøgelser fra 2020 og 2021 viser, at andelen af danskere, der oplever aggressiv adfærd fra medtrafikanterne, i perioden er gået fra omkring hver anden til hele to ud af tre, og det er ikke kun et adfærdsmæssigt problem, men potentielt også et problem for trafiksikkerheden, forklarer skadedirektør i Gjensidige, Henrik Sagild.
“Når man har mere travlt med at råbe eller gestikulere af sine medtrafikanter, end man har med at følge med i trafikken, så udsætter man alle for en unødig risiko for uheld. Vi ved, at uopmærksomhed som årsag til ulykker er overrepræsenteret i statistikkerne, og derfor har man et ansvar for at følge med i trafikken, og ikke bruge sin tid på at hidse sig op over andre,” siger Henrik Sagild.
Kniber fortsat med selverkendelsen
Mens danske trafikanter i flæng oplever at blive udsat for ophidset adfærd i trafikken, ser tallene dog anderledes ud, når det kommer til selverkendelsen. Andelen af trafikanter, der selv har udsat andre for ‘road rage’ er nemlig væsentligt lavere, end dem, der har oplevet det.
I undersøgelsen siger fire ud af ti, at de har ageret uhensigtsmæssigt over for andre trafikanter. En af grundene til den store forskel kan dog også være, at det kan være svært at vurdere, hvornår man har overtrådt andres grænser.
“Det er vigtigt at huske på, at folks grænser for hvad de synes er ubehagelig eller aggressiv adfærd i trafikken er forskellige. Derfor kan der også være stor forskel på det, man selv opfatter som ophidset adfærd, og den måde, andre tolker ens signaler på, og det er muligvis den forskel, man ser i tallene,” siger Henrik Sagild, skadedirektør i Gjensidige.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige i marts 2022 blandt 1027 repræsentativt udvalgte danskere.
| Har du gjort noget af følgende i trafikken? | |
| Har råbt ad andre trafikanter | 19,5% |
| Har sagt grimme ting til andre trafikanter | 8,7% |
| Har gestikuleret aggressivt ad andre trafikanter | 27,2% |
| Har skubbet til en anden trafikant | 0,2% |
| Har slået/sparket til en anden trafikant | 0,2% |
| Slået/sparket til en anden trafikants bil | 0,6% |
| Ingen af ovenstående | 59,6% |
| Ved ikke/Ønsker ikke at svare | 2,2% |
| Har du oplevet at andre har gjort noget af følgende i trafikken? | |
| Har råbt ad dig | 35,6% |
| Har sagt grimme ting til dig | 20,3% |
| Har gestikuleret grimt ad dig | 52,4% |
| Har skubbet til dig | 2,2% |
| Har slået eller sparket dig | 1,0% |
| Slået eller sparket til din bil eller cykel | 5,7% |
| Ved ikke/Ønsker ikke at svare | 3,2% |
| Ingen af ovenstående | 29,4% |
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Hver anden har oplevet det: ‘Sort is’ skaber trafikale udfordringer4.2.2026 07:43:00 CET | Pressemeddelelse
Sort is gør lige nu trafikken usikker for danske trafikanter, og i en ny undersøgelse svarert hver anden, at de har oplevet farlige situationer som følge af vejrfænomenet.
Over 100 ulykker: På disse rejsemål kommer danskerne galt afsted28.1.2026 07:32:00 CET | Pressemeddelelse
Mens kulde og sne har ramt Danmark, rejser mange danskere mod varmere himmelstrøg, og her er det populært at leje scooter eller motorcykel til at transportere sig rundt. Det er dog langt fra risikofrit, viser nye skadestal fra Gouda Rejseforsikring.
Stor stigning lige nu: Danskernes rør lider i kulden24.1.2026 09:01:00 CET | Pressemeddelelse
Over 50 skadesager om frostsprængte rør har allerede ramt Gjensidige i år, og det forventes kun at blive værre, når køligt vejr igen strømmer ind over landet.
Hver fjerde løber dropper lyset i vintermørket – kan koste dyrt20.1.2026 07:36:00 CET | Pressemeddelelse
Januar er højsæson for nytårsforsæt, og mange danskere snører løbeskoene for at komme i form. En ny undersøgelse viser dog, at lyset bliver glemt på løbeturen, og det kan skabe farlige situationer i trafikken.
Efter nye regler: 17-årige bilister sigtet 1000 gange på et halvt år12.1.2026 07:32:00 CET | Pressemeddelelse
Der er blevet foretaget godt 1000 sigtelser af 17-årige bilister, siden det den 1. juli 2025 blev tilladt at køre bil uden ledsager i dagtimerne. Og her er det særligt sager om for høj hastighed, der fylder. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

