Techtopia bliver fast indslag på Radio4

Henrik Føhns, der er redaktør og vært på Techtopia, vender nu tilbage på FM-båndet hos Radio4, efter at han de seneste to år har produceret Techtopia som podcast hos IDA. Det fortsætter han med; så fremover er der to udgaver af Techtopia.
På torsdag den 1. november går den nye Radio4 i luften, og allerede på søndag klokken 13.05 kan lyttere i hele landet høre Henrik Føhns i en radioudgave af Techtopia på FM, DAB, streaming og podcast.
Techtopia handler fortsat om ny teknologi, startups, forskning og digitalisering. Udsendelsen på Radio4 vil i høj grad basere sig på det Techtopia,, og redaktør Henrik Føhns, der i mange år var kendt fra programmet Harddisken på DR, er glad for, at Techtopia med det nye program på Radio4 nu får en langt støtte udbredelse.
"Teknologi gennemsyrer og forandrer vores liv i disse år. Lige fra Aula og Facebook til kunstig intelligens og avanceret genteknologi. Derfor er der behov for at forstå og diskutere, hvad teknologi gør ved vores samfund og os som mennesker. Den diskussion kommer man til at høre i Techtopia hver søndag. Og det er ambitionen, at alle kan være med og blive bare lidt klogere," siger Henrik Føhns.
I hvert program, der varer 55 minutter, bliver et emne taget på op, diskuteret og perspektiveret sammen med to til tre gæster. Samtalen med gæsterne bliver uddybende og forklarende. Og skarp og kritisk, når det kræves.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder

Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Nye kompetencer kan styrke dansk cybersikkerhed12.12.2025 07:22:00 CET | Pressemeddelelse
Udviklingsprojekt baner vejen for mangfoldighed og flere kompetente medarbejdere indenfor cybersikkerhed.
Hjemmearbejde øger medarbejdertilfredsheden11.12.2025 10:55:21 CET | Pressemeddelelse
Muligheden for at arbejde hjemmefra er grundstenen i et fleksibelt arbejdsliv, viser en ny undersøgelse blandt IDA’s medlemmer. Derfor vækker "return-to-office”-bølgen undren i IDA.
Ingeniørerne fik pæne reallønsstigninger i 20258.12.2025 08:21:06 CET | Pressemeddelelse
Lønudviklingen for IDA’s medlemmer var mere behersket i 2025 sammenlignet med de ekstraordinært høje stigninger i de foregående år.
Hver 6. ingeniør har forladt arbejdsmarkedet modvilligt5.12.2025 08:28:13 CET | Pressemeddelelse
Mange vidensarbejdere indenfor STEM sendes på pension, selvom de hellere var fortsat med at arbejde. Det viser en ny medlemsundersøgelse fra IDA.
It-kriminelle er klar til Black Friday27.11.2025 07:10:24 CET | Pressemeddelelse
Når der inviteres til tilbudsfest, sidder de it-kriminelle klar til at narre så mange som muligt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
