Tal med medarbejderne om corona-virus
Vi må forberede os på, at corona-virussen vil være i Danmark et stykke tid endnu. Derfor er det helt nødvendigt, at ledere på landets arbejdspladser informerer medarbejdere om udviklingen af coronavirus og hvilke forholdsregler, arbejdspladsen tager for at forebygge smittespredning.
Sådan lyder det fra Ledernes arbejdsmiljøchef, Lars Andersen. Han opfordrer ledere på landets arbejdspladser til at udvise fleksibilitet og have tæt dialog med medarbejderne.
- Som leder har man en central rolle, når det gælder at få relevant information til hver enkelt medarbejder. Hos Lederne ved vi af erfaring, at grundig information er et kerneelement i at forebygge og håndtere utryghed på arbejdspladsen, siger Lars Andersen.
Lederne har godt 128.000 medlemmer, og Lars Andersen opfordrer dem til løbende at informere medarbejderne om situationen gennem de interne kommunikationskanaler.
- Det er vigtigt, at virksomhedens ledelse informerer om, hvor og hvordan medarbejderne kan holde sig opdateret og hvilke forholdsregler, man bør tage for at hindre smitte. Det er også vigtigt, at medarbejderne ved, hvem de skal kontakte ved utryghed eller mistanke om smitte. På samme måde er det nødvendigt at holde medarbejderne opdateret, hvis ledelsen vedtager nye interne tiltag til at håndtere situationen, siger han.
Lederne anbefaler medlemmerne at være opdateret på virksomhedens konkrete handlingsplan, i tilfælde af en medarbejder bliver smittet.
Ifølge status Serum Institut er foreløbigt 15 danskere smittet med COVID-19, som corona-virussen retteligt hedder, mens 557 er blevet testet.
Fem råd til ledere:
- Hold dig opdateret om coronavirussens spredning og forebyggelse
- Følg myndighedernes anbefalinger, informér medarbejderne grundigt
- Informér om, hvilke forholdsregler arbejdspladsen tager i forbindelse med COVID-19.
- informér medarbejderne om symptomer og forholdsregler, man bør tage for at hindre smitte
- Gør det tydeligt, hvem medarbejderne skal kontakte ved utryghed eller mistanke om smitte
Links
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne lancerer ny AI-webinarserie: Over 3.500 ledere tilmeldt på få dage14.1.2026 13:03:32 CET | Pressemeddelelse
Hvis AI skal skabe værdi, er det afgørende, at lederne ude i landets virksomheder er klædt på til at træffe de nødvendige valg og beslutninger.
Headhuntere går på jagt blandt danske ledere29.12.2025 09:25:11 CET | Pressemeddelelse
Nye tal viser massiv efterspørgsel efter lederes kompetencer – og behov for skarp dømmekraft, når headhunteren ringer.
Geopolitisk usikkerhed er for alvor rykket ind på direktionsgangene27.12.2025 11:22:22 CET | Pressemeddelelse
Usikkerheden vokser, men danske topledere ser muligheder på trods af globale risici.
Julefrokosten er under forandring: Mindre alkohol, mere ansvar4.12.2025 11:43:39 CET | Pressemeddelelse
Det er stadig en vigtig social begivenhed, når danske arbejdspladser holder julefrokost. Men formen er under forandring. Fællesskab og tryghed fylder mere, mens alkohol fylder mindre. Det viser en ny undersøgelse fra Lederne.
LEGO-topchef Niels B. Christiansen er Årets Leder 202520.11.2025 12:20:17 CET | Pressemeddelelse
Med en kombination af analytisk skarphed og evnen til at få sine medarbejdere med sig, har Niels B. Christiansen skabt ekstraordinære resultater som adm. direktør i LEGO Koncernen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum