Tættere samarbejde mellem DI og Roskilde Kommune skal få flere til at tage en faglig uddannelse
31.3.2022 12:35:08 CEST | DI Roskilde Køge Bugt | Pressemeddelelse

Kun knap 14 procent af de elever, der forlader skolen i Roskilde i år, har søgt ind på en erhvervsuddannelse. Det er alt for få, var der enighed om. Virksomhederne mangler allerede nu faglærte som f.eks. industriteknikere og håndværkere. En udfordring, som et tæt samarbejde mellem de lokale virksomheder og kommunens skoler, kan være med til at løse. Direktør Morten Hovmøller fra entreprenørvirksomheden Gorm Hansen & Søn A/S fortalte, hvordan hans virksomhed har haft besøg af klasser fra bl.a. Trekronerskolen. Han har også gode erfaringer med at have elever i erhvervspraktik og deltage på uddannelsesmessen på Katedralskolen.
Borgmester Tomas Breddam og formand for Roskilde Kommunes Erhvervsudvalg Lars Lindskov var enige i, at der skal mere samarbejde til på uddannelsesområdet.
- Kommunen har allerede et stort signaturprojekt, som skal hjælpe unge, der ikke kommer i gang med en uddannelse, videre. Vi har også en ambition om, at 15 procent af en ungdomsårgang skal få en erhvervsuddannelse. Derfor skal vi også hjælpe hinanden med at få fat i de unges mødre, der i høj grad er med til at præge deres valg af uddannelse, sagde Tomas Breddam.
Erhvervsgrunde og flere uddannelsespladser er godt nyt
Der blev også vendt mange andre emner på dialogmødet. Kommunen gennemgik udviklingen i de tre erhvervsområder ved hhv. Trekroner, Risø Park ved Risø og Store Hede
Gennem flere år har Erhvervsudvalget presset på for at få udlagt flere erhvervsarealer, og med de tre store områder, som Byrådet har bragt i spil, åbner der sig helt nye muligheder for at fastholde og tiltrække virksomheder og arbejdspladser, sagde formand for kommunens erhvervsudvalg Lars Lindskov.
Udvalgsformanden glæder sig over, at en række virksomheder, der passer godt ind i Roskilde Kommunes ønsker til erhvervsprofiler, allerede har vist deres interesse for etablering.
Seneste udspil fra Folketinget om 400 nye uddannelsespladser på kandidatuddannelsen på DTU Risø vil give mange muligheder for samarbejde med de lokale virksomheder og for at etablere nye cleantech-virksomheder i området. En udvikling, som DI Roskilde/Køge Bugt glæder sig over og ser frem til.
Følg Dansk Industri på:
Kontakter
Helen Jensen
Tlf:21244702hje@di.dkBilleder

Information om DI Roskilde Køge Bugt
For yderligere information om DI Roskilde/Køge Bugt:
Seniorchefkonsulent Helen Jensen
Mail: hje@di.dk
Tlf. 2124 4702
Mobil: 2713 4989
Sekretær Susanne Munk Jørgensen
Mail: sul@di.dk
Tlf. 3377 3924
Følg pressemeddelelser fra DI Roskilde Køge Bugt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Roskilde Køge Bugt
Roskilde får et erhvervsløft på 12 pladser2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Roskilde Kommune går 12 pladser frem i Dansk Industris erhvervsundersøgelse – virksomhederne kvitterer især for bedre infrastruktur og hurtigere kommunal sagsbehandling.
Lejre taber terræn som erhvervskommune2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Virksomhederne vurderer kommunens erhvervsvenlighed og service markant dårligere end sidste år. Til gengæld går Lejre frem på uddannelse og arbejdskraft.
Virksomheder kvitterer for bedre dialog og stærkere erhvervsservice i Køge2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Virksomhederne fremhæver en styrket dialog med kommunen og en mere sammenhængende erhvervsservice. Det viser Dansk Industris årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, som samtidig peger på behovet for kortere byggesagsbehandling.
Greve rykker 16 pladser frem: Virksomhederne kvitterer for bedre erhvervsvenlighed2.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Større tilfredshed med erhvervsvenlighed og kommunal administration sender Greve 16 pladser frem.
Solrød er den mest erhvervsvenlige kommune i Østsjælland4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Solrød Kommune går én plads frem i Dansk Industris årlige måling af erhvervsvenlighed og indtager dermed en 45. plads ud af de i alt 91 kommuner. Det afspejler et stabilt erhvervsklima i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
