Syv ud af ti cyklister bryder loven i trafikken
Dagene bliver længere, vejret varmere og flere mennesker vælger cyklen, som deres primære transportform. Det er overordnet positivt, at mange danskere tager cyklen. Desværre viser en ny undersøgelse, at 71 % af de danske cyklister har overtrådt en eller flere færdselslove.
Og det ærgrer Henrik Sagild, skadedirektør i Gjensidige Forsikring, at så mange cyklister bryder færdselsloven:
”Det ærgrer mig virkelig meget, at der stadig er mange cyklister, der kører over for rødt, på fortovet eller bruger telefonen håndholdt. Det er problematisk for vores trafiksikkerhed, at det ikke er alle, der mener, at færdselsloven gælder dem. For det er desværre oftest cyklisten selv, der kommer værst til skade, når de er involveret i trafikuheld,” siger Henrik Sagild.
Blandt de hyppigste lovovertrædelser cyklisterne kan finde på, finder vi at køre til højre for rødt, på fortovet, mod trafikretningen og bruge telefonen håndholdt. Men selvom mange af de lovbrud cyklisterne laver kan virke harmløse i et større billede, kan det have konsekvenser for trafiksikkerheden.
”Mest af alt er cyklister farlige for sig selv, hvis de bryder færdselsloven. For trafikken fungerer kun, hvis alle følger de samme regler. Mange uheld sker, fordi vi er uopmærksomme, og så kræver det kun ét lovbrud fra en anden trafikant, til at det hele ender i en ulykke. Det er i cyklisternes egen interesse at følge trafikreglerne, så de ikke kommer til skade,” siger Henrik Sagild.
Det er ikke kun sikkerhed, man skal have i tankerne, når man som cyklist vælger at dreje for rødt. I starten af denne sommer har politiet været på gaden for at kontrollere cyklisternes adfærd, og i forrige uge udskrev politiet i København fx 254 bøder til cyklister, der kørt frem for rødt.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring i maj 2020 blandt 1809 repræsentativt udvalgte danskere.
- Sende eller læse beskeder på telefonen 11%
- Tale i håndholdt telefon 14%
- Køre til højre for rødt 32%
- Køre over for rødt (ligeud) 5%
- Dreje til højre uden at vise af 24%
- Stoppe uden at række hånden i vejret og give signal 47%
- Køre mod trafikretningen på vej uden cykelsti 5%
- Køre mod trafikretningen på cykelsti 14%
- Køre på vejen, selv om der er en cykelsti 4%
- Køre på fortovet 22%
- Køre over fodgængerfeltet 19%
- Råbe ad andre trafikanter 4%
- Køre uden cykelhjelm 48%
- *Gør mindst én ulovlig handling 71%
- Ingen af ovenstående 18%
- Ved ikke 3%
Hvilke trafikanter har efter din mening den farligste adfærd?
- Cyklister 36%
- Bilister 28%
- Taxichauffører 4%
- Buschauffører 1%
- Fodgængere 1%
- Folk på el-løbehjul 15%
- Andet, notér 4%
- Ved ikke 11%
Nøgleord
Kontakter
Søren Moth FrederiksenKommunikationskonsulent
Tlf:41 77 50 18smf@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, og er noteret på Oslo Børs. Vi er cirka 3.700 medarbejdere, heraf 700 i Danmark, og vi tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 28 mia. NOK i 2019, mens forvaltningskapitalen udgjorde 112 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Danskerne glemmer at søge erstatningsferie11.9.2025 07:38:00 CEST | Pressemeddelelse
Efteråret er højsæson for sygdom, og det kan koste dyrebare feriedage. Alligevel glemmer langt de fleste danskere at søge erstatningsferie, når de bliver syge under ferien. Det viser en ny undersøgelse.
Håndhygiejnen halter: 6 ud af 10 oplever at andre springer håndvasken over9.9.2025 07:37:00 CEST | Pressemeddelelse
Selvom langt de fleste danskere siger, at de altid vasker hænder efter toiletbesøg, tyder virkeligheden på noget andet. 6 ud af 10 oplever nemlig, at andre ikke vasker hænder efter en tur på toilettet. Til gengæld svarer 9 ud af 10 at de altid vasker hænder efter toilettet. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for Gjensidige.
Farlig tendens: Stor stigning i sigtelser for besiddelse af lattergas3.9.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
De seneste to år er der sket en voldsom stigning i antallet sigtelser for besiddelse af lattergas. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige. Den store udbredelse af lattergas kan få store konsekvenser både i trafikken og for ens egen sundhed, lyder advarslen fra to eksperter.
Gjensidige bliver ny forsikringspartner for TEKNIQ1.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gjensidige og TEKNIQ indgår et strategisk samarbejde om at tilbyde forsikringer til erhvervsorganisationens medlemmer.
Risiko for ulykker: Manglende afstand får bilister til at bremse28.8.2025 07:46:00 CEST | Pressemeddelelse
Manglende afstand i trafikken er hvert år årsag til voldsomme ulykker, men alligevel siger knapt hver anden bilist, at de dagligt oplever folk der kører for tæt på dem. Det viser en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum