Syngende protest mod dagpengeforringelser
”Vi vil ikke finde os i yderligere forringelser af dimittendsatsen”.
Sådan lyder det fra de cirka 4.000 medlemmer af PROSA/UNG og PROSA/STUD, som er de it-studerendes lokalafdeling i PROSA.
Fredag lod de deres frustrationer over regeringens planlagte forringelser af dagpengereglerne få frit spil foran Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) på Islands Brygge i København. Det skete i form af en protestsang med titlen ”Vi råber op” skrevet og fremført af politisk musiker Karina Willumsen.
”Vi synes, det er uacceptabelt, at FH støtter en reform, der slår så hårdt på de unge. Når de støtter reformen, støtter de også den tåbelige tilgang til arbejdsløse dimittender, nemlig at de er dovne og kan tvinges i arbejde, hvis vi bare presser dem nok på pengepungen”, siger Amanda Christiansen, der er forbundssekretær i PROSA.
Regeringens udspil lægger op til at beskære de nyuddannedes dagpenge med en tredjedel fra de nuværende 13.815 kroner om måneden til bare 9.500 kroner. Desuden ønsker regeringen at skære de unges dagperiodeperiode fra to til blot et enkelt år.
Spareplanen flytter penge fra dimittenderne til de mangeårige a-kassemedlemmer, som til gengæld kan få en højere dagpengesats i de første måneders ledighed. Men det falder ikke i god jord hos PROSAs studerende.
”FH skal støtte op om de unge og tale for de unge. FH skal understrege for regeringen, at der stadig er brug for flere midler til dagpengesystemet, som FH selv beskriver som udhulet, og at det ikke er en løsning bare at omfordele midlerne”, siger Amanda Christiansen.
Med protestsangen håber hun, at ledelsen i FH, der hidtil har været tavs i spørgsmålet om at beskære de nyuddannedes dagpengesats, endelig åbner munden.
”Vi vil sørge for, at de hører os, og vi håber, at de kan genfinde fællesskabsfølelsen og solidariteten gennem musikkens gave. Vi vil ikke længere sidde i stilhed, når vi bliver kastet under bussen”, siger Amanda Christiansen.
Nøgleord
Kontakter
Forbundssekretær Amanda Christiansen, telefon 20 96 84 97
Kommunikationschef Ole Hoff-Lund, telefon 26 83 81 84
Katrine Raahauge DamkjærKommunikations- og pressekoordinator
Tlf:28408201krn@prosa.dkBilleder
Information om PROSA
Følg pressemeddelelser fra PROSA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PROSA
PROSA indgår digitalt partnerskab med Knowit7.5.2025 09:43:50 CEST | Pressemeddelelse
IT-fagforeningen PROSA har indgået et strategisk samarbejde med Knowit for at styrke sin digitale tilstedeværelse og kommunikere mere målrettet til nuværende og potentielle medlemmer i IT-branchen.
PROSA - din IT-fagforening, har valgt formand og næstformand for de næste to år17.11.2024 13:23:04 CET | Pressemeddelelse
Det bliver Niels Bertelsen, som skal stå i spidsen for de it-professionelles fagforening, PROSA, de næste to år. Det står klart, efter at han og næstformand Curt Kjærsgaard Raavig søndag er genvalgt som hhv. formand og næstformand på PROSAs delegeretforsamling.
Presseinvitation9.10.2024 14:41:01 CEST | Pressemeddelelse
Forbundet af it-professionelle inviterer til teknologisk legestue
Ny tværfaglig brancheklub for spiludviklere2.7.2024 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Bedre vilkår for spiludvikling i Danmark – og bedre vilkår for dem, der arbejder inden for branchen. Dét er målet med den tværfaglige brancheklub, der nu formelt set er stiftet.
PROSA sætter fokus på deep fakes på Folkemødet13.6.2024 09:07:12 CEST | Pressemeddelelse
Hør Johanne Schmidt Nielsen og Maibritt Berlau fortælle om en udvikling, hvor simple apps bliver brugt til at lave pornografiske videoer med såvel offentlige personer som pigen fra naboklassen. Det sker fredag på Folkemødet klokken kl. 15.45 - FH Lounge
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum