Sydvestsjællænder vinder 5,8 millioner kroner i Eurojackpot
Solen skinnede lidt ekstra på en heldig dansker fra Slagelse Kommune ved aftenens Eurojackpot trækning. Danskeren vandt andenpræmiepuljen og får nu svimlende 5,8 millioner kroner at forsøde tilværelsen med.

Der var ingen vinder af førstepræmiepuljen ved fredagens trækning i Eurojackpot, dog var der tre andenpræmievindere, hvor den ene af dem er fra Danmark.
Den heldige dansker kommer fra Slagelse Kommune og spillede med online. Sydvestsjællænderen ramte 5+1 af de rigtige tal og kan nu se frem til at få 5.773.794 skattefrie kroner ind på kontoen.
”Det er en stor glæde at være med til at dele gevinster ud til heldige danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge. Vinder man et større beløb hos os, bliver man tilbudt særlig rådgivning, så vi sikrer, at man får en god start på livet som millionær – eller mangemillionær,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Lotteri Spil.
Da der ikke var nogen vinder af førstepræmiepuljen, stiger puljen til tirsdagens Eurojackpot trækning til 253 millioner kroner.
Danske Spil har endnu ikke været i kontakt med den heldige, danske vinder, men ønsker et stort tillykke.
Vindertal fredag uge 20:
1, 5, 8, 20, 35
Stjernetal fredag uge 20:
3, 12
Eurojackpot
- Eurojackpot havde premiere den 23. marts 2012 og trækkes fast hver fredag og tirsdag aften. Maks. puljen er 750 mio. kr.
- Både spillere i Finland, Slovenien, Holland, Estland, Tyskland, Italien, Spanien, Norge, Sverige, Island, Letland, Litauen, Kroatien, Ungarn, Tjekkiet, Slovakiet, Polen og Danmark er med i kampen om de gigantiske puljer, som skal gøre europæiske lotterispillere til multimillionærer.
- Den højeste, danske gevinst blev vundet i 2022, hvor en heldig dansker vandt 750 mio. kr.
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
For ung til at gå på pension og for nordjysk til at bruge pengene - Lotto millionær tager tænkepause efter milliongevinst27.5.2023 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En mand i 30’erne fra Nordjylland har ganske længe haft en million kroner stående på sin bankkonto. Hans Lotto kupon blev udtrukket som vinder af millionærgarantien på årets sidste dag i 2022 – men millionen står stadig og hygger sig på netbanken.
Glad vinder af 100.000 skrabekroner: ”Folk ville tænke, jeg var sindssyg sådan at løbe nøgen rundt og juble på græsplænen – så det lod jeg være med…”24.5.2023 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Sydsjælland vidste ikke helt, hvordan hun skulle fejre det på en passende måde, da hun vandt 100.000 kroner på et Quick skrabelod.
Weekenden bød på to vindere af 1.000.000 kroner i Lotto – er du den ene?22.5.2023 09:36:24 CEST | Pressemeddelelse
For to danskere bød weekenden på en helt særlig oplevelse: De vandt hver en million kroner i Lotto. Indtil videre har Danske Spil kun kontakt til den ene. Måske er du den anden?
Kvinde vandt 1 million i Lotto: “Det boblede i hovedet, og så begyndte jeg at tude!”20.5.2023 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
En sjællandsk kvinde har vundet 1.000.000 kroner i Lotto, så nu er der råd til luksus (og en nyanlagt have).
Veninde gav skrabelodder til hele selskabet: Så vandt en af gæsterne 100.00018.5.2023 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En hyggelig påskefrokost i det sønderjyske tog en uventet drejning, da en gæst skrabede sig til en stor gevinst på et af de skrabelodder, som værtinden havde delt ud. ”Alle kiggede bare på hinanden og sagde, what? WHAT?,” fortæller vinderen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum