Sydbank udskyder generalforsamling 2020
Sydbank udskyder generalforsamling 2020
Som følge af coronavirussets udbredelse og regeringens anbefalinger, har Sydbank besluttet at udskyde den ordinære generalforsamling d. 19 marts 2020.
Bankens vedtægter tillader ikke, at generalforsamlingen kan afholdes elektronisk. Så den bliver i stedet udskudt, til det er tilladt og forsvarligt at samles i større grupper. Der vil til den tid blive sendt ny indkaldelse ud.
Nøgleord
Kontakter
Louise Degn-HansenKommunikationschef
Tlf:61204804louise.degn-hansen@sydbank.dkInformation om Sydbank A/S
Om Sydbank
Med rødder i det sønderjyske driver vi i dag en stærk og selvstændig landsdækkende bank, der kan og vil selv. For rygraden af dansk erhvervsliv og de privatkunder, der sætter pris på professionel rådgivning, er vi en bank for de fleste - men ikke den samme bank for alle. Gammeldags nærvær, ny teknologi - vi bruger det der virker. Vi kender vores kunder og er tæt på dem med rådgivning i øjenhøjde. Med de bedste samarbejdspartnere i ryggen skaber vi konkurrencekraft.
Sydbank - Danmarks Erhvervsbank
Følg pressemeddelelser fra Sydbank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sydbank A/S
Stor undersøgelse: Virksomheder holder grøn kurs trods færre rapporteringskrav9.7.2025 07:40:00 CEST | Pressemeddelelse
EU vil lempe kravene til ESG-rapportering, men det betyder ikke, at danske virksomheder skruer ned for ambitionerne. Tværtimod, viser ny omfattende undersøgelse fra Sydbank.
Sydbank leverer solidt resultat i første kvartal7.5.2025 08:33:21 CEST | Pressemeddelelse
I et marked præget af økonomisk tilbageholdenhed leverer Sydbank et flot resultat for 1. kvartal 2025 – med en egenkapitalforrentning i toppen af den danske finansielle sektor, og med stigende kundetilfredshed, nettotilgang af kunder og styrket kapital under forvaltning.
Sydbank sætter 32-årig i spidsen for bankens digitale udvikling25.4.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Linette Damgaard Hansen får ansvaret for at realisere Sydbanks ambitioner inden for teknologi og innovation.
Sydbank får sin første kvindelige formand20.3.2025 19:43:41 CET | Pressemeddelelse
Ellen Trane Nørby overtager posten efter Lars Mikkelgaard-Jensen, som i februar annoncerede, at han stopper som formand i Sydbanks bestyrelse.
2024 blev det næstbedste år i Sydbanks historie26.2.2025 10:45:14 CET | Pressemeddelelse
På trods af global uro, nedskrivninger og faldende renter går det rigtig godt i Sydbank. Ifølge årsregnskabet, der netop er blevet offentliggjort, skyldes det stærke resultat især en stærk basisindtjening, hvor kunderne er gode til at investere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum