Sværm af varevogne på villavejene giver nye udfordringer for klima og trafiksikkerhed
17.5.2022 14:43:47 CEST | ITD - International Transport Danmark | Pressemeddelelse
Nemt, bekvemt og hurtigt. Det er de krav, de fleste af os stiller, når vi bestiller varer eller dagligvarer på nettet.
Men med den stigende e-handel følger også en sværm af varevogne, der suser rundt helt ude på villavejene, så danskerne kan få leveret varerne helt til døren.
Og myldret af varevogne er ikke uden problemer, for det har negative effekter på CO2-udledningen og trafiksikkerheden. Sådan lyder det fra ITD, som peger på en lang række problemer med de mange varebiler.
-Den store udvikling i varebiler, der kører med gods og varer skaber en skævvridning i transportmarkedet, bl.a fordi godstransport med varevogne ikke er underlagt de samme regler om bl.a. uddannelse og sikkerhed, som transport med lastbiler er, siger Jens Hvid Bang, politisk konsulent i ITD, brancheorganisation for den danske vejgodstransport.
Senest har Rådet for Sikker Trafik offentliggjort tal, der viser, at varebiler i langt højere grad er involveret i ulykker end personbiler. Og undersøgelser viser, at der udleder markant mere Co2, hvis store godsmængder transporteres med mange varebiler frem for en enkelt lastbil.
Og det rejser store spørgsmål om de mange varebilers betydning for klimaet og trafiksikkerheden.
-Varebiler fylder op til 25 gange mere på vejene, og de udleder næsten 7 gange så meget CO2 per palle, der bliver transporteret, siger Jens Hvid Bang og fortsætter.
-De store lastbiler kan naturligvis ikke køre rundt i vores beboelsesområder. Men med bedre planlægning og regulering er der ingen tvivl om, at man vil kunne distribuere smartere og mere klimavenligt og sikkert, end vi gør i dag.
ITD opfordrer derfor til, at der bliver kigget grundigt på forholdene for transport med varevognene og konkurrencevilkår på transportmarkedet.
-Konkret opfordrer vi transportminister Trine Bramsen og Folketingets partier til helt grundlæggende at se på reglerne for kørsel med varevogne. Det handler om at sikre, at chaufførerne er ordentligt uddannede, og at transporten med varebiler foregår trafiksikkert og under ordnede forhold. Vi mener, at der skal stilles de samme høje krav til varebiler, der bringer gods ud, som der stilles til kørsel med lastbiler, afslutter Jens Hvid Bang.
Information om ITD - International Transport Danmark
ITD er en privat brancheorganisation for de professionelle transport- og logistikvirksomheder. Vi rådgiver og skaber netværk for vores 700 medlemsvirksomheder. Vi varetager transport- og logistikbranchens interesser politisk nationalt og internationalt. Vi giver samtidig medlemsvirksomhederne målrettede værktøjer, som gør en positiv forskel i den travle transportørs hverdag.
Følg pressemeddelelser fra ITD - International Transport Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ITD - International Transport Danmark
Genvalgt ITD-formand erklærer krig mod bureaukratiet30.3.2026 10:16:13 CEST | Pressemeddelelse
Bureaukrati og administrative byrder er vokset markant og presser vognmændenes daglige drift og økonomi. Sådan lød advarslen fra International Transport Danmarks genvalgte formand på organisationens generalforsamling lørdag.
Genvalgt ITD-formand: Manglen på chauffører kræver politisk handling30.3.2026 10:02:58 CEST | Pressemeddelelse
Chaufførmanglen i transportbranchen skal højere op på den politiske dagsorden. Det fastslog International Transport Danmarks genvalgte formand, John Agervig Skovrup, i sin tale på organisationens generalforsamling lørdag.
H.T. Transport og Spedition modtager pris for særligt socialt ansvar28.3.2026 14:10:22 CET | Pressemeddelelse
En stærk indsats inden for socialt ansvar har sikret H.T. Transport & Spedition A/S FDE Fondens Initiativpris 2026, som netop er blevet uddelt ved International Transport Danmarks generalforsamling. Virksomheden hyldes for en indsats, hvor der bliver taget hånd om medarbejdere – og ansvar for omverdenen.
International Transport Danmark forynger bestyrelsen med nyt medlem28.3.2026 13:34:59 CET | Pressemeddelelse
På International Transport Danmarks generalforsamling gav medlemmerne genvalg til bestyrelsesformand John Agervig Skovrup. Samtidig blev bestyrelsen forynget med et nyt medlem, og tre nye suppleanter trådte til.
Brancheformand slår alarm over danske vognmænds rammevilkår25.3.2026 14:09:31 CET | Pressemeddelelse
Bureaukrati, afgifter og mangel på arbejdskraft presser vognmandsbranchen så hårdt, at flere giver op. Derfor bør det nye folketing prioritere bedre rammevilkår, understreger John Skovrup, formand for International Transport Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
