Superligaen genstarter: Kommer AGF nærmere bronzemedaljerne, og kan Horsens drille mesterskabsfavoritterne?
27.5.2020 08:45:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse

Efter en ufrivillig pause på mere end to måneder ruller bolden i denne uge igen i Superligaen, og den kommende runde byder på flere interessante opgør.
Allerede torsdag tørner AGF og Randers sammen, og her kan resultatet få afgørende betydning for, om de hvidblusede århusianere skal have bronzemedaljer om halsen ved sæsonafslutningen, og om Randers kommer med i mesterskabsspillet.
David Nielsens mandskab er på papiret favorit, og Danske Spil har odds 2,25 på en sejr til AGF, mens en udesejr til Randers FC er sat til odds 3,30.
”Efter flere forsøg ser det ud til, at AGF i år endelig kan hente metal hjem til Århus. De ligger i hvert fald lunt til i kampen om bronzemedaljerne, og vi tror også, at de får fuld pointhøst hjemme mod Randers. Men det bliver nok en tæt affære, for Randers skal have et godt resultat, hvis de skal gøre sig håb om at komme med i mesterskabsspillet”, siger Peter Emmike, oddsansvarlig i Danske Spil.
Danske Spil har odds 2,60 på, at Randers ender i top 6, der giver adgang til mesterskabsspillet.
Kæmpe overraskelse, hvis FCM taber til Horsens
Mandag møder mesterskabsfavoritterne fra FC Midtjylland Bo Henriksens tropper fra AC Horsens. De gulblussede har tidligere vist, at de kan drille mesterskabsfavoritter. Bare spørg Brøndby, der i 2018 snublede mod Horsens i jagten på sit første mesterskab siden 2005.
Det vil dog være en overraskelse af de helt store, hvis FC Midtjylland taber til Horsens:
”FC Midtjylland har været rigtig godt kørende i år og fører ligaen med hele 12 point ned til de forsvarende mestre fra FCK. Derfor skal meget gå galt, hvis ikke midtjyderne skal hæve pokalen i år. Men nu har der været mere end to måneders kamppause, og samtidig skal der spilles uden tilskuere, så man kan ikke afvise at AC Horsens vil kunne drille FCM på deres ellers så stærke hjemmebane”, siger Peter Emmike.
Danske Spil giver pengene hele 14,50 gange igen, hvis Horsens formår at vinde i Herning, mens en sejr til hjemmeholdet er sat til odds 1,22.
Et mesterskab til FC Midtjylland er sat til odds 1,07. Skulle de nærmeste konkurrenter fra FC København vinde Superligaen, udløser det odds 7,50.
Billeder
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Kan blive Danske Spils dyreste verdensmester nogensinde22.6.2026 16:08:48 CEST | Pressemeddelelse
Kunderne hos Danske Spil kaster fortsat deres kærlighed på Norge, nu hvor Danmark ikke er med – det kan ende med en historisk udbetaling til danskerne.
Hele OTTE nye millionærer i sidste uge22.6.2026 10:08:55 CEST | Pressemeddelelse
Der var tryk på de store gevinster hos Danske Spil i sidste uge – hele otte danskere blev millionærer på alt fra Eurojackpot og Lotto til Tips og Klasselotteriet. Se her, hvor gevinsterne havnede henne.
Vinder i Eurojackpot og deler ud: ”En million kan gøre mange glade!”19.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig århusianer vinder 1,2 millioner kroner i Eurojackpot og forkæler straks familie og venner med gaver – selv nøjes han med en elcykel.
Fynbo løber med 5,3 millioner i Eurojackpot17.6.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der var ingen, der løb med førstepræmien ved aftenens trækning i Eurojackpot. Alligevel var der god grund til jubel hos en heldig dansker. Vedkommende rendte nemlig med tredjepræmien og en gevinst på godt fem millioner kr.
Danske Spil efterlyser Lotto millionær nummer 4.000 – her er kuponen købt14.6.2026 08:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Fem heldige danskere kan søndag morgen gå til bageren som nyslåede millionærer – og én af dem med en ny titel: Lotto millionær nummer 4.000.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

