SuperBrugsen åbner en ny butik i Hedehusene, og den eksisterende SuperBrugsen bygges om til fakta
11.9.2020 12:14:00 CEST | Coop Danmark A/S | Pressemeddelelse
SuperBrugsen åbner ny butik i Hedehusene den 25. september. Det sker i den nye bydel Nærheden syd for jernbanen i den idylliske stationsby mellem København og Roskilde.
Samtidig bygges den eksisterende SuperBrugsen på Vesterkøb om til en fakta. Dermed får Hedehusene to fakta-butiker og en SuperBrugsen.
"Jeg er super glad for, at vi med den nye butik får endnu bedre mulighed for at vise kunderne, hvad vores kvalitetssupermarked kan levere med slagter og delikatesse, økologi, frisk brød og stort udvalg af frugt og grønt," siger konsitueret kædedirektør Jesper Gottschalck Jensen.
I fakta ser kædedirektør John Hornbech Christensen frem til at kunne åbne en ekstra butik i byen.
"Vi gælder os til at åbne en topmoderne ny butik, der har fous på økologi til priser, som alle kan være med på. Hele butikken bliver ombygget og parkeringspladsen bliver restaureret," fortæller John Hornbech Christensen.
SuperBrugsen Vesterkøb påbegynder ombygningen den 20. september, og den nye fakta er klar til at åbne i begyndelsen af november.
Personalet i SuperBrugsen på Vesterkøb vil i videst muligt omfang blive tilbudt ansættelse i den nye SuperBrugsen Nærheden eller andre Coop-butikker.
Kontakter
Konstitueret kædedirektør i SuperBrugsen Jesper Gottschalck Jensen: 26 77 03 01
Kædedirektør i fakta John Hornbech Christensen: 52 21 35 21
Kommunikations- og analysechef Lars Aarup: 30 91 92 66
Information om Coop Danmark A/S
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Finalister til Produktprisen og Irmaprisen 2026 er fundet6.5.2026 14:20:19 CEST | Pressemeddelelse
63 spændende, lokale produkter fra hele landet er reduceret til 12, der nu skal dyste om Produktprisen 2026 i kategorierne Mad, Konfekture, Drikke og Innovation. Ved smagningen smagte og udvalgte dommerne samtidig seks produkter, der for anden gang skal dyste om Irmaprisen, og dermed en plads på hylderne i udvalgte SuperBrugsen og Kvickly-butikker
Coop indleder hidtil største fremstød for danske og lokale varer5.5.2026 13:22:03 CEST | Pressemeddelelse
Inviterer mindre producenter til leverandørdag 24. juni
365discount klar med markant prisfald på de mest populære varer4.5.2026 15:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Det bliver billigere at købe dagligvarer i 365discount fra i morgen, tirsdag den 5. maj. Cirka 100 af de mest populære varer bliver sat ned med op til 47 procent. Det sker i en ny pris-satsning hvor varerne får en ny fast lav pris i 365discount. Der er altså ikke tale om varer, som sættes ned i en kort, afgrænset periode. Tiltaget kommer efter en lang periode hvor andelen af varer, der bliver solgt på tilbud, er steget markant og hvor prisforskellen mellem tilbudspris og normalpris har ramt et niveau, der ikke er set hidtil. Det vil 365discount gøre op med. Det begyndte i februar med prisfald på mælk og mange andre mejerivarer. Nu kommer næste trin med prisfald på en lang række andre varer, blandt andet kød, pålæg, brød, pasta og bleer. ”Vores kunder skal være sikre på, at de hver dag kan få de varer de bruger mest til de mest konkurrencedygtige priser i 365discount” siger kædedirektør Michael Tilsted. ”Vi har det seneste år vundet en række pris-test som de billigste på markedet. Den p
Coop indfrier 2025 klimamål med en CO2-reduktion på 79,2% og øger ambitionen med et netto nul klimamål i 20501.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Coop har nået sit mål om at reducere CO2-udledningen fra egen drift med minimum 75 procent i 2025, helt præcis med 79,2 procent målt fra 2018. Det er omtrent 58.000 ton CO2. Resultatet kommer efter en årelang indsats for at sænke energiforbruget på Coops lagre, kontorer og i butikkerne. I den tid har Coop investeret mere end 150 millioner kr. i energioptimerende tiltag.
Coop fjernede babypudder ud fra et forsigtighedsprincip. Nu er babypudder tilbage med majs i stedet for talkum29.4.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I 2024 fjernede Coop alt babypudder fra hylderne. Det skete ud fra et forsigtighedsprincip, da en af de centrale ingredienser i pudderet, nemlig talkum, kom under mistanke for at være kræftfremkaldende. Nu er babypudder tilbage i Coops butikker, men den nye variant fra Änglamark er lavet på majs i stedet for talkum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
