Sundhedsminister på cykelbesøg på Langelinieskolen

Der var solskin og højt humør, da skoleklokken var ved at falde i slag, mens medarbejdere fra Cyklistforbundet og Novo Nordisk Danmark heppede børn på cykel de sidste 100 meter hen til skolen. Her stod sundhedsminister Magnus Heunicke klar til at overrække Alle Børn Cykel-medaljer og high fives.
I Cyklistforbundets børnemotionskampagne Alle Børn Cykler dyster skoleklasser fra hele landet over to uger om at cykle flest dage til skole og i fritiden. Cykling med hjelm giver dobbelt point. Kampagnen afsluttes med at udnævne Årets Børnecyklist.
SUNDE VANER SKAL GRUNDLÆGGES TIDLIGT
Direktør i Cyklistforbundet, Klaus Bondam, siger om kampagnen:
- Cyklen er et godt redskab til at flette motion, frisk luft og gode oplevelser ind i børns hverdag. Selvfølgelig skal vi hjælpe børn til at cykle mere.
Sundhedsminister Magnus Heunicke, der ankom på cykel til Langelinieskolen, skrev efterfølgende på Twitter:
- Tak til de 107.000 seje børn, som er med i Alle Børn Cykler. En god cykelkultur grundlægges tidligt. Og så kan I børn lære os forældre om en sund og aktivt livsstil.
Målinger og vurderinger foretaget af COWI gennem flere år slår fast, at Cyklistforbundets kampagne har en stor effekt: Flere elever cykler i kampagneperioden, mange cykler mere end normalt, og flere holder også efterfølgende fast i cyklen.
11-15 ÅRIGE BEVÆGER SIG FOR LIDT
Cyklistforbundet kører årets kampagne i samarbejde med Novo Nordisk. Direktøren for Novo Nordisk Danmark, Mads Veggerby Lausten, siger:
- Cykling i hverdagen er en sjov måde at bevæge sig på for børn og en vigtig del af et sundt og aktivt liv for både børn, unge og voksne. Det har været dejligt at være ude og heppe på børnene, siger Mads Veggerby Lausten.
Sundhedsstyrelsen har i en ny rapport dokumenteret, at alt for mange 11-15 årige bevæger sig alt for lidt. Kun 26% lever op til anbefalingerne om en times moderat eller intens bevægelse hver dag. Sundhedsstyrelsen peger på bl.a. hverdagscykling som en god måde at få børn til at være mere fysisk aktive.
Nøgleord
Kontakter
Jane KofodKommunikations- og kampagnechef i Cyklistforbundet
Tlf:2217 5588jak@cyklistforbundet.dkBilleder

Information om Cyklistforbundet

Rømersgade 5
1362 København K
Sekretariat 33 32 31 21 | Pressetelefon 40 70 83 63https://www.cyklistforbundet.dk
Cyklen giver oplevelser, frihed og motion. Cyklen gør vores verden sundere, grønnere og mere bæredygtig. Vi arbejder for, at alle kan cykle sikkert og trygt. Uanset alder. Uanset om man bor på landet eller i byen. Vi er en demokratisk organisation, hvor alle, der ønsker et cykelvenlig verden, kan engagere sig.
Cyklistforbundet.dk
Twitter.com/Cyklistforbund
Facebook.com/Cyklistforbundet
Instagram.com/Cyklistforbundet
Linkedin.com/company/Cyklistforbundet
Følg pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Cyklistforbundet
Als-Fyn: Verdens længste cykelbro kan være på vej til Danmark9.9.2025 06:10:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvis man bygger bro mellem Als og Fyn, skal den have en cykelsti. Det er det bæredygtige valg, og den kan blive en kæmpe turistattraktion.
Når labre larver og marcipanbrød bliver billigere, skal cyklen også blive det26.8.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Debatindlæg: Af Kenneth Øhrberg Krag Direktør i Cyklistforbundet
Tæt på hver tredje deltager i cykelkampagne valgte el: Næsten lige så sund som rugbrødscyklen11.8.2025 11:18:33 CEST | Pressemeddelelse
Stadig flere danskere har taget elcyklen til sig, og det ses tydeligt på statistikkerne for årets store Vi Cykler til Arbejde-kampagne, som Cyklistforbundet står bag. Her havde hver tredje deltager en elcykel. Selvom el-deltagerne fik ekstra hjælp, er de næsten lige så sunde som dem, der valgte rugbrødscyklen, viser udenlandsk forskning.
Hjerneskadede Michael cykler fra Nibe til Holstebro. Vil du cykle med?23.7.2025 10:32:36 CEST | Pressemeddelelse
Hvad gør man, når man pludselig sidder i en kørestol, men er passioneret cyklist og cykelrytter? Michael Dvinge fra Aarhus besluttede at kæmpe for sin cykling, så han opfandt sit eget løb, Tour de Jylland, hvor alle kan cykle med.
Vi skal støtte sund og grøn transport som fx delecykler26.6.2025 13:03:30 CEST | Pressemeddelelse
Cyklistforbundet bifalder, at ekspertudvalg på transportområdet anbefaler, at man støtter fx delecykling i tyndt befolkede områder.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum