Studerende på små uddannelser har en tættere relation til deres undervisere
Studerende på små udbud af uddannelser oplever i højere grad, at deres undervisere ved, hvem de er, end studerende på store uddannelser.
Det viser en ny undersøgelse fra Danmarks Evalueringsinstitut (EVA), der afdækker, hvordan studerende på uddannelsessteder af forskellige størrelser oplever studiemiljøet på deres uddannelse.
Undersøgelsen indikerer, at studerende på små uddannelser (med under 60 studerende på et udbud) har visse fordele frem for studerende på store udbud af uddannelser (med over 120 studerende på et udbud). For de studerende på små udbud har også i højere grad adgang til de studiepladser, de har brug for, og adgang til grupperum, når der er brug for dem.
”Flere studerende på små udbud oplever at være et kendt ansigt for underviserne, og de oplever gennemsnitligt en lidt større imødekommenhed og tilgængelighed fra undervisernes side end studerende på store udbud,” siger chefkonsulent Bella Marckman, der står bag tre nye rapporter om studiemiljø fra EVA.
Lettere med tæt relation på små udbud
Den tættere relation til underviseren er nemmere at opnå på små udbud, kommenterer Bella Marckmann, og det kan have positive gevinster for de studerende.
”Det at have meningsfulde relationer til sin underviser og sine medstuderende er rigtigt vigtigt for de studerendes trivsel, og det kan styrke tilhørsforholdet til uddannelsen og mindske de studerendes risiko for frafald. Dér kan små udbud af uddannelser nok nyde godt af en ’landsbyeffekt’, hvor der er bedre muligheder for social kontakt mellem underviser og medstuderende,” kommenterer Bella Marckmann.
Hun tilføjer, at et lille udbud i sig selv ikke er garanti for et godt studiemiljø
”Vi ved fra tidligere undersøgelser, at små forsknings- og videnmiljøer kan være sårbare, fordi den faglige dybde og bredde afhænger af ganske få undervisere,” siger Bella Marckmann.
Universitetsstuderende oplever mindre social tilknytning
Der er ikke helt samme forskel på små og store udbud, når det kommer til, hvor tæt en relation de studerende oplever, at de har til deres medstuderende.
Undersøgelsen viser godt nok, at på universiteterne oplever studerende på små udbud en højere grad af samarbejde og social tilknytning til medstuderende end studerende på store udbud.
Men på professionshøjskoler og erhvervsakademier forholder det sig omvendt. Her er den sociale tilknytning størst på store udbud:
”Det tyder på, at disse uddannelser har bedre held med at skabe fællesskaber i den store gruppe af studerende. Vi ved også, at fx holdundervisning er mere udbredt på disse uddannelser sammenlignet med universiteterne, som i høj grad har årgangsforelæsninger,” siger Bella Marckmann.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er baseret på spørgeskemadata fra EVA’s forløbsundersøgelse på de videregående uddannelser. Populationen omfatter førsteårsstuderende fra samtlige videregående uddannelser, der optog studerende via Den Koordinerede Tilmelding (KOT) i sommeren 2019. Ca. 11.000 førsteårsstuderende har besvaret EVA’s survey i marts måned 2020.
Nøgleord
Kontakter
Anne Breinhold OlsenKommunikationskonsulent
Tlf:29 84 67 11abo@eva.dkLinks
Information om Eva - Danmarks Evalueringsinstitut
Danmarks Evalueringsinstitut (EVA) gør uddannelser og dagtilbud bedre - gennem evalueringer, analyser og redskaber, som bidrager til at udvikle kvalitet. Vores viden bruges på alle niveauer - fra institutioner og skoler til kommuner og ministerier.
Følg pressemeddelelser fra Eva - Danmarks Evalueringsinstitut
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Eva - Danmarks Evalueringsinstitut
Store forskelle i praktikken på professionsbacheloruddannelser24.11.2022 07:30:00 CET | Pressemeddelelse
Der er både ligheder mellem og store forskelle på, hvordan praktikken er organiseret på pædagog-, sygeplejerske-, lærer- og socialrådgiveruddannelserne. En ny kortlægning fra EVA giver overblikket.
Efter corona bruger erhvervsuddannelserne langt flere digitale hjælpemidler i undervisningen20.9.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lærerne på erhvervsuddannelserne har i høj grad taget digitale hjælpemidler til sig i undervisningen, og de har lyst til endnu mere.
Hver fjerde kvindelige studerende frygter grænseoverskridende studiestart16.8.2022 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hver fjerde kvindelige nye studerende frygter, at der i studiestarten vil være sociale aktiviteter, som de opfatter som grænseoverskridende, mens det kun gælder hver tiende mandlige studerende. Det viser undersøgelse fra EVA.
Hver 10. studerende har overvejet at læse til lærer, men dropper tanken igen4.4.2022 10:47:37 CEST | Pressemeddelelse
Der er et potentiale for flere til læreruddannelsen. Mange unge overvejer nemlig at læse til lærer, men vælger i stedet en anden uddannelse. Mange af dem, især de fagligt stærke, søger i stedet ind på en universitetsuddannelse.
Tidlig SFO betyder skoleforberedelse for flere og flere børn allerede som 4-årige17.2.2022 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En undersøgelse fra Danmarks Evalueringsinstitut, EVA, viser at flere og flere kommuner benytter sig af tidlig SFO. Det betyder, at børn i en stadigt tidligere alder skal forholde sig til skolen igennem skoleforberedende aktiviteter i børnehaven. Men vi mangler viden om, hvordan de skoleforberedende aktiviteter tilrettelægges, og hvad det tidlige stop i børnehaven betyder for børnenes trivsel og udvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum