Studerende har svært ved at finde bolig
12.10.2021 12:58:23 CEST | Ingeniørforeningen, IDA | Pressemeddelelse

Manglen på studieboliger er blevet så udbredt, at flere end hver femte studerende på de tekniske og naturvidenskabelige uddannelser i høj eller meget høj grad har haft problemer med at få tag over hovedet. Det viser en ny undersøgelse blandt 2.151 studerende lavet af Ingeniørforeningen, IDA.
Den tilspidsede boligsituation er ikke noget nyt fænomen, og derfor opfordrer IDAs studietalsperson Mathias Botoft Hansen til mere konkret handling fra indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad Bek (S).
“Alt for mange studerende har svært ved at få tag over hovedet og bliver efterhånden henvist til hotelværelser. Hvis ikke man som studerende kan bo nogenlunde billigt indenfor rimelig afstand af sit studiested, er der en større risiko for, at korthuset begynder at vakle, og man dropper ud. Derfor skal der ske noget nu. Problemet er ikke nyt, og derfor er håbet, at regeringen speeder lidt mere op, så de fine intentioner bliver fulgt op med, at der kommer spader i jorden,” siger han.
Socialdemokratiet spillede i valgkampen ud med en midlertidig ”tag-over-hovedet-garanti”, som en slags plaster på såret, og regeringens boligudspil er igen præget af gode intentioner, mener Mathias Botoft Hansen.
”Der lægges op til at sætte farten op, så der hurtigere kan etableres flere studieboliger i København, og at kommunerne skal have mulighed for at planlægge ungdomsboliger i lokalplanerne. Det lyder godt, men omvendt ikke specielt konkret,” siger IDAs studietalsmand.
Mathias Botoft Hansen understreger, at det haster.
”Nu har ministeren præsenteret sit udspil. Hvad der konkret kommer ud af det, vil vi naturligvis følge tæt. De første spadestik skal snart tages. Bygherrerne skal huske, at vi studerende ikke behøver luksus eller dyre designerkøkkener. Vi vil have et værelse med lys og med vand, tag over hovedet og trygge rammer for at udfolde vores studieliv,” siger Mathias Botoft Hansen.
I hvilken grad har du oplevet problemer med at finde en bolig som studerende?
| Pct. | |
|
I meget høj grad |
8,3 |
|
I høj grad |
12,3 |
|
I nogen grad |
21,4 |
|
I ringe grad |
18,2 |
|
Slet ikke |
29,1 |
|
Ved ikke |
10,7 |
|
I alt |
100 |
Kilde: IDA’s studenterundersøgelse 2021. Undersøgelsen bygger på svar fra 2.151 studerende på landets STEM-uddannelser.
Kontakter
Ulrik Frandsen 23 65 09 69
Billeder
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Stor søgning til ingeniørstudierne15.3.2026 19:32:48 CET | Pressemeddelelse
De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen
It-kriminelle ligger på spring når årsopgørelsen frigives14.3.2026 08:42:21 CET | Pressemeddelelse
Når SKAT den kommende weekend åbner for adgang til årsopgørelsen, er de it-kriminelle klar på sidelinjen, advarer it-sikkerhedsekspert
IDA: Godt forlig for akademikerne i regionerne4.3.2026 16:16:31 CET | Pressemeddelelse
Der er indgået forlig om en ny treårig overenskomst for akademikerne i landets regioner. IDA er tilfreds med aftalen.
Danskerne er positive over for AI i sundheds- og ældreplejen4.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne ser positivt på at bruge kunstig intelligens i sundheds- og ældreplejen, hvor AI kan bidrage til at opspore sygdomme og styrke kvaliteten i pleje og behandling, viser en ny befolkningsundersøgelse fra IDA.
IDA: Regeringen mangler en plan B for klimamålene26.2.2026 11:01:40 CET | Pressemeddelelse
Klimarådets årligt statusrapport slår fast, at regeringens 2030-mål står og vakler, og 2035-ambitionerne stadig mangler en konkret retning. En kommende regering skal hurtigt i arbejdstøjet for at lægge en konkret plan B, lyder det fra IDA-formand.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

