Region Sjælland

Stram økonomiaftale kræver hårde prioriteringer

Del
Danske Regioner og regeringen har indgået en aftale om regionernes økonomi for 2023. Regionsrådsformand i Region Sjælland, Heino Knudsen, kalder det en stram aftale, som vil kalde på skarpe prioriteringer i næste års budget.

Regeringen og Danske Regioner indgik natten til fredag en aftale om næste års økonomi som betyder, at der tilføres godt en milliard kroner ekstra til driften af sundhedsvæsenet. Det svarer til de stigende udgifter som følge af den demografiske udvikling med et stigende antal ældre.

Regionsrådsformand i Region Sjælland, Heino Knudsen, kalder det en stram økonomiaftale, som heller ikke skaber grobund for at søsætte nye initiativer og projekter i sundhedsvæsenet.

- Det er en stram økonomiaftale som vil kræve skarpe prioriteringer, når vi i Regionsrådet i Region Sjælland skal få enderne til at mødes i næste års budget. Vi har store ambitioner på borgernes og patienternes vegne, men de er med dagens ganske skrabede aftale ikke blevet nemmere at indfri, siger Heino Knudsen.

Som i de øvrige regioner bliver Region Sjællands anlægsniveau også udfordret.

- Vi kommer til at bremse op med at bygge nyt og renovere. Byggeriet af Sjællands Universitetshospital i Køge kan dog heldigvis fortsætte som planlagt, da det er et kvalitetsfondsbyggeri, siger Heino Knudsen.

På positivsiden i økonomiaftalen nævner regionsrådsformanden, at demografien med udgifter til et stigende antal ældre dækkes. Og så er det et vigtigt skridt i den rigtige retning, at der afsættes flere midler til at udvikle patientnære tilbud. 

- Vi skal sammen med kommuner og almen praksis skabe mere nær sundhed. Vi skal sikre, at mere behandling kan håndteres uden for sygehusene. Det flugter med den strategi, vi arbejder med, og har arbejdet med, i flere år i Region Sjælland, til gavn for både patienter og samfundsøkonomi, siger Heino Knudsen.

Økonomiaftalen har et fint fokus på, at sundhedsvæsenet er udfordret af et stigende antal ældre, og aftalen dækker den demografiske udvikling.

- Men der mangler et grundlæggende vigtigt emne, nemlig løsninger på den enormt store ulighed i sundhedsvæsenet, som vi oplever i Danmark. Der er vi bagud på point. Der er brug for flere ressourcer, der hvor vi ikke bor så tæt, for at vi i fremtiden kan give alle borgere samme gode sundhedsvæsen. Dér har vi i Danmark en stor og uløst opgave, siger Heino Knudsen.

Kontakter

Information om Region Sjælland

Region Sjælland
Region Sjælland
Alleen 15
4180 Sorø

https://www.regionsjaelland.dk

Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland

Nyt fusioneret sygehus får navnet Midt- og Vestsjællands Hospital3.12.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse

Fra 1. januar 2026 samles Psykiatrien Region Sjælland og Næstved, Slagelse og Ringsted Sygehuse i én fælles organisation under navnet Midt- og Vestsjællands Hospital. Navnet er resultatet af en medarbejderinddragende proces og markerer et vigtigt skridt mod at styrke sammenhængen mellem psykiatri og somatik, skabe bedre patientforløb og udvikle en stærk fælles kultur på tværs af regionen.

Region Sjælland sender forslag til Råstofplan 2026 i høring – med fokus på genbrug, balance og borgere2.12.2025 18:22:18 CET | Pressemeddelelse

Regionsrådet i Region Sjælland har besluttet at sende forslag til Råstofplan 2026 i offentlig høring. Råstofplanen peger frem mod dannelsen af Region Østdanmark i 2027 og skal sikre, at der fortsat er adgang til de samfundsnødvendige råstoffer – samtidig med at der passes på borgere, natur og miljø. Planen forventes endeligt godkendt medio 2026.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye