Straksudbetalinger er godt, men skal gælde alle ordningerne

Erhvervsminister Simon Kollerup kom onsdag med en udmelding om, at virksomheder, der har søgt om lønkompensation får straksudbetaling inden 1. maj. Det er en løsning SMVdanmark har presset på for, og derfor er vicedirektør i SMVdanmark, Jakob Brandt, rigtig glad for den udmelding:
"Vi er rigtig glade for dagens udmelding fra erhvervsminister Simon Kollerup. Det er, hvad vi over den sidste tid har presset på for, fordi det ikke nytter noget at have vedtaget nogle hjælpepakker, som ikke når ud til virksomhederne, inden de går konkurs," siger vicedirektør Jakob Brandt.
Af akstykket fremgår det også, at udbetaling af kompensation for manglende omsætning til selvstændige udbetales senest 11. maj - og ikke som først antaget den 1. maj.
"At de selvstændige nu får en dato, de kan forholde sig til er godt, men de har altså også regninger at betale den 1. maj, og der er stort set ingen, der har fået udbetaling fra den ordning endnu," konstaterer Jakob Brandt.
Meget få har fået fra de øvrige ordninger
"Vi har netop foretaget en medlemsundersøgelse, der viser, at kun 46 pct. har fået lønkompensationen for deres medarbejdere udbetalt. 16 pct. har fået det for tabt omsætning og 2 pct. for kompensation for faste omkostninger. Samtidig er der en del virksomheder, der har svært ved skaffe likviditet i banken og rykker nærmere afgrunden, hvis de ikke allerede er ude over den," fortæller Jakob Brandt.
Behov for at alle ordninger straksudbetales
"Dagens udmelding fra ministeren vil helt sikkert redde virksomheder fra konkursen, men vi er ikke i mål endnu. Vores tal og erfaringer taler sit tydelige sprog: Der er brug for straksudbetaling af kompensation for alle ordninger, hvis virksomhederne skal overleve og arbejdspladserne skal reddes. Hvis ikke virksomhederne her og nu kan betale deres regninger, så redder vi dem ganske enkelt ikke."
"Derfor foreslår vi samme fremgangsmåde for alle kompensationsordningerne. Udbetal med det samme, gennemfør den nødvendige kontrol og rejs eventuelle krav om tilbagebetaling bagefter," siger Jakob Brandt.
>>> 3. version >>> Det er rettet, at straksudbetaling inden 1. maj ikke gælder udbetaling for manglende omsætning til selvstændige. SMVdanmarks holdning til det er tilføjet.
Nøgleord
Kontakter
Jon ArskogKommunikationschef i SMVdanmark
Tlf:61 96 39 99arskog@SMVdanmark.dkJakob BrandtVicedirektør i SMVdanmark
Tlf:24 25 27 27brandt@smvdanmark.dkBilleder

Information om SMVdanmark
SMVdanmark er hovederhvervsorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder.
SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan.
Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Ny aftale fremtidssikrer Dankortet – og det er godt nyt for tusindvis af små virksomheder26.6.2025 14:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Dankortet bliver nu bedre rustet til den digitale fremtid med mere konkurrence. SMVdanmark har spillet en nøglerolle i aftalen til gavn for mange små og mellemstore virksomheder.
SMVdanmark: Formandskabet skal bruges til at forenkle regler – ellers har vi ikke råd til øget konkurrenceevne og forsvar19.6.2025 13:34:29 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks EU-formandskab skal bruges til at sikre mindre bureaukrati og enklere regler, hvis vi vil styrke Europas konkurrenceevne og finansiere et robust fælles forsvar. SMVdanmark ser formandskabet som en historisk chance for at sætte regelforenkling øverst på EU’s dagsorden – til gavn for de millioner af små og mellemstore virksomheder over hele Europa.
Aktindsigt viser store forskelle i brugen af juniormesterlære: Flere kommuner løfter ikke ansvaret10.6.2025 10:33:25 CEST | Pressemeddelelse
SMVdanmark har søgt aktindsigt i brugen af den nye juniormesterlæreordning hos landets kommuner. Resultatet viser store geografiske forskelle. I nogle kommuner deltager over 10 procent af eleverne, mens andre ikke har én eneste tilmeldt. SMVdanmark opfordrer til, at alle kommuner kommer i gang med at bruge ordningen, som kan gøre en stor forskel for unge.
SMVdanmark: EU-strategi har potentiale – men iværksætterne har brug for mere end gode hensigter28.5.2025 14:39:40 CEST | Pressemeddelelse
EU lancerer ny strategi for at fastholde vækstvirksomheder i Europa med fokus på bedre adgang til kapital og talent og på enklere regler. SMVdanmark roser ambitionerne, men understreger, at iværksætterne har brug for konkret handling, ikke blot hensigter i en strategi.
Frisører, tandlæger og transportbranchen har de dårligste oplevelser i mødet med det offentlige28.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er store forskelle på, hvordan SMV’er i forskellige brancher oplever samarbejdet med offentlige myndigheder, viser en ny analyse fra SMVdanmark. Det samlede billede er dog, at der alle steder er plads til forbedring. SMVdanmark opfordrer til politisk handling og til opgør med skrankepavekultur.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum