Forsikring & Pension

Store skridt i ny PtX-aftale – men der skal mere til

Del
Med PtX-aftalen er Danmark nu tættere på målet om at kunne producere den nødvendige grønne brændstof, som kan bruges til skibsmotorer, lastbiler, fly og i industrien, så vi kan nå det langsigtede mål om klimaneutralitet. Og opnå uafhængighed af russisk gas.

- Et bredt flertal i Folketinget har taget endnu et stort og vigtigt skridt mod Danmark som PtX-nation. Det er der grund til at rose, for både pensionsselskaber og andre virksomheder er i fuld sving. PtX er den miljørigtige vej – ikke mindst for at gå for at få grønne brændstoffer på plads til CO2-tunge udledere som lastbiler, skibe, fly, siger Tom Vile Jensen, underdirektør i F&P

Særligt i lyset af krigen i Ukraine er det ikke givet, at ambitionsniveauet om at opbygge en elektrolysekapacitet på op mod 6 GW og en samlet prioritering fra regeringens side på 3 mia. kr. siden 2019 er tilstrækkeligt. Dansk Energi vurderer, at der er investeringsbehov på 25 – 35 mia. kr. Det tager tid at få lovgivning og regulering på plads og herefter at rejse finansiering inden selve arbejdet med de grønne anlæg og infrastrukturen kan gå i gang. Det er afgørende, at der kommer større klar-hed om investeringsbehovet i form af en langsigtet strategi og en egentlig investeringsplan for at undgå flaskehalse og forsinkelser, da udbre-delsen af PtX vil kræve meget store investeringer i anlæg og ny infrastruktur.

- Nu handler det om, at få det offentlige og det private til at arbejde sammen på at få udviklet PtX i Danmark. Her kan blive brug for endnu stærkere incitamenter og klarhed for virksomheder og investorer til at gå ind i PtX. Vi står over for at skulle investere 25-35 mia. kr., og med 3 mia. fra det offentlige skal de øvrige milliarder findes andre steder, siger Tom Vile Jensen.


Danmark har gode forudsætninger for at opbygge en industri, der kan producere fremtidens grønne brændstoffer. F&P ønsker derfor en tilgang, der er så ambitiøs, som muligt.

Danmark skal være et foregangs-land og udnytte vores store potentiale inden for udvikling af grønne brændstoffer

- EU-kommissionen peger i sit forslag fra sidste uge på PtX og brint som helt afgørende for, at EU og DK opnår uafhængighed af import af gas fra Rusland. I det lys kan det meget vel tænkes, at vi i Danmark skal sætte ambitionsniveauet højere end fx. 6 GW-produktion via PtX, slutter Tom Vile Jensen

Information om Forsikring & Pension

Forsikring & Pension
Forsikring & Pension
Philip Heymans Allé 1
2900 Hellerup

41919101http://www.forsikringogpension.dk

F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension

Historisk nybrud, at pensionsbranchen skal bygge fremtidens kaserner2.12.2025 17:13:54 CET | Pressemeddelelse

Regeringen har taget et vigtigt skridt mod at modernisere Forsvarets indkvarteringsfaciliteter. Forsvarsministeriet har netop tildelt et konsortium med bl.a. PensionDanmark opgaven med at udvikle løsninger, der skal huse de mange nye værnepligtige, der kommer til næste år. F&P (Forsikring og Pension) hilser beslutningen velkommen og ser den som et markant nybrud i branchens voksende engagement på sikkerheds- og forsvarsområdet. Det sker gennem en Offentlig-Privat Partnerskabs-model (OPP).

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye