
Store forskelle på investeringer i veje og bygninger i Sydjylland
Flere af de sydjyske kommuner bruger mellem 2.100 og 2.800 kr. pr. indbygger på at bygge og vedligeholde bygninger og veje. Det gælder Aabenraa, Tønder, Haderslev og Kolding. I Sønderborg , Vejle og Billund investerer kommunerne for mellem ca. 4.400 og 4.700 kr. pr. indbygger.
Det viser en ny opgørelse fra Dansk Industri over kommunernes bygge- og anlægsinvesteringer i 2021.
Analysen siger ikke noget om, hvor stort et renoveringsbehov de sydjyske kommuner står overfor. Alligevel springer de store forskelle mellem kommunerne i øjnene på Michael Mathiesen, formand for DI Byggeri Sydjylland. Han mener, at alle kommuner bør sætte lidt ekstra fart på investeringerne i energioptimering set i lyst af den aktuelle situation.
- Energipriserne er på himmelflugt, og derfor er der en god business case på det lange sigte i at mindske energispildet i de offentlige bygninger i alt fra rådhuse til børnehaver. Samtidig kan disse investeringer bidrage til den grønne omstilling i det offentlige.
De 11 sydjyske kommuner har i gennemsnit brugt 3.410 kr. pr. indbygger på bygge- og anlægsinvesteringer, hvilket er knap 200 kr. mere end landsgennemsnittet. Og det glæder Michael Mathiesen.
- Det er glædeligt for borgerne i Sydjylland, at kommunerne investerer i gode institutioner og trafikforhold, og det er samtidig positivt for vækst og beskæftigelse i områdets bygge- og anlægsvirksomheder. Jeg mener, at det er en helt rigtig økonomisk prioritering, som også på langt sigt kan spare kommunerne for større reparationer, siger Michael Mathiesen.
Kontakter
Formand for DI Byggeri Sydjylland Michael Mathiesen, telefon 22 49 65 60
Regional konsulent for DI Byggeri Sydjylland Peter H. Wagner, telefon 25 66 63 09
Billeder
Links
Information om DI Byggeri
H.C. Andersens Boulevard 18
1553 København V
3377 3377https://www.danskindustri.dk/brancher/di-byggeri/
DI Byggeri er et branchefællesskab for over 6.700 virksomheder inden for hele byggeriets værdikæde. Medlemsvirksomhederne beskæftiger knap 120.000 medarbejdere.
Læs mere: DI Byggeri
Følg pressemeddelelser fra DI Byggeri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI Byggeri
Nyuddannede brolæggere er klar til forårets belægningsarbejder13.3.2023 09:04:49 CET | Pressemeddelelse
Landets brolægningsvirksomheder i anlægsbranchen kan sagtens bruge flere end de 20 svende, som årligt uddannes på landets tekniske skoler
Lange byggesagsbehandlingstider gør dit hus dyrere9.3.2023 08:32:15 CET | Pressemeddelelse
Det er ikke uvæsentligt, hvor du bor i landet, når du skal have en byggetilladelse fra kommunen. Nye tal viser, at der mellem kommunerne er over et halvt års ventetid i forskel, når byggetilladelsen skal sagsbehandles, og det kan koste tusindvis af kroner, vurderer DI Byggeri.
Lange byggesagsbehandlingstider gør dit hus dyrere9.3.2023 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Det er ikke uvæsentligt, hvor du bor i landet, når du skal have en byggetilladelse fra kommunen. Nye tal viser, at der mellem kommunerne er over et halvt års ventetid i forskel, når byggetilladelsen skal sagsbehandles, og det kan koste tusindvis af kroner, vurderer DI Byggeri.
Længst ventetid på byggetilladelser i Kerteminde9.3.2023 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mens det tager over 100 dage i Kerteminde at få en byggetilladelse, så er Svendborg blandt de ti hurtigste i hele landet. Lang ventetid gør byggerierne af alt fra parcelhuse til etagebyggerier og erhvervsdomiciler tusindvis af kroner dyrere, lyder det fra DI Byggeri Fyn, der undrer sig over de store forskelle
Ventetiden på byggetilladelser stiger på Lolland-Falster9.3.2023 05:00:00 CET | Pressemeddelelse
I Lolland og Guldborgsund kommuner er ventetiden på en byggetilladelse steget, og det gør byggerierne af alt fra parcelhuse til etagebyggerier og erhvervsdomiciler tusindvis af kroner dyrere. DI Byggeri Sjælland og Lolland-Falster ærgrer sig over de stigende ventetider