Stor tilslutning til energitjek i handelsgaderne

De høje energipriser udfordrer alle, men særligt detailhandel og andre erhverv i gadeplan er udfordret, fordi de holder fysisk åbent i mange timer og er afhængige af lys i butikken for at tiltrække kunder. Netop gamle lyskilder er typisk en af de helt store strømslugere, så der er god økonomi i at skifte til moderne LED-lys, hvor det er muligt.
Kampagne fik hurtigt ben at gå på
For at hjælpe erhvervslivet på sporet, iværksatte Gladsaxe Kommune i oktober en kampagne med tilbud om energitjek i samarbejde med el-ingeniør og energikonsulent Dan Weibel. Formålet var at få klarhed over strømforbruget og sparemulighederne, og tilbuddet blev hurtigt taget godt imod. Inden for få uger gik kampagnen fra en god ide til en konkret screening af 25 virksomheder, hvoraf 11 inden for ganske kort tid vil modtage en rapport. Den vil pege på, hvad de kan ændre, hvad det vil koste og hvor hurtigt pengene kan tjenes hjem igen.
Erfaringerne fra de 11 beregninger vil efterfølgende også kunne ses på Gladsaxe Kommunes hjemmeside, så alle kan få inspiration til energieffektiviseringer.
Nogle er godt på vej, andre kan spare meget
Energitjekket har vist, at mange virksomheder i Gladsaxe allerede har fået gode energivaner. De har fx skiftet helt eller delvist til energivenligt lys og sat timere på, som automatisk slukker for lys og andre elektriske apparater.
De første besøg viser dog også, at der er store besparelser at hente for nogen. En tøjbutik med ca. 40 gamle lysstofrør i butikken og lige så mange i kælderen vil ifølge energikonsulenten kunne spare 70 procent på den samlede energiregning. Her vil omlægning til energivenlig belysning kunne tjene sig selv ind på under to år.
Allerede nu har tre andre kommuner fundet inspiration i tiltaget og vil også tilbyde energitjek til lokale erhvervsdrivende, så de kan spare energi og penge. Virksomheder, kommuner og andre, der gerne vil høre om kampagnen og se spareideer kan læse mere og finde kontaktoplysninger på gladsaxe.dk/energitjek-handelsgader
Kontakter
Kommunikationschef Ulla Baden: ulla.baden@gladsaxe.dk eller 22 76 56 22
Erhvervskonsulent Kirsten Voxtrup: kivope@gladsaxe.dk eller 20 12 20 24
Billeder

Information om Gladsaxe Kommune
Gladsaxe er den første kommune i Danmark, der indarbejdede FN’s verdensmål i sin kommunestrategi. Med verdensmålene som ramme arbejder Gladsaxe for social, miljømæssig og økonomisk bæredygtighed samt en grøn omstilling. Det gør vi, fordi vi ønsker at gøre en forskel lokalt, der bidrager til en bæredygtig udvikling globalt. Gladsaxe Kommune har ca. 69.000 indbyggere og grænser op til København, Gentofte, Lyngby-Taarbæk, Furesø og Herlev kommuner.
Du kan læse mere om Gladsaxe Kommune på gladsaxe.dk.
Følg pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gladsaxe Kommune
Mørkhøj har fået ny cykelbane for børn11.9.2025 10:20:42 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag var der indvielse af Mørkhøjs nye cykelbane for børn. Det blev en festdag, hvor 200 glade børn og voksne samt Gladsaxe Garden deltog. Cykelbanen er resultatet af et rigtig godt samarbejde med lokale kræfter og et nyt, hyggeligt mødested, hvor alle er velkomne.
Græssende okser og nye hundefolde i Radiomarken8.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag ankom to okser til Radiomarken. De skal gå frit omkring i en ny fold hele året rundt. Samtidig er der blevet etableret to nye hundefolde, hvor hundeejere kan have deres hund gående løs.
Gladsaxes hjemmehjælp i top blandt hovedstadskommunerne5.9.2025 13:21:39 CEST | Pressemeddelelse
Gladsaxes hjemmehjælpsmodtagere er blandt de mest tilfredse i hovedstadsområdet. De er trygge ved medarbejderne, og de, der modtager hjælp fra den kommunale hjemmepleje, er langt mere tilfredse, end dem, der har valgt en privat leverandør.
20 millioner i lønløft til Gladsaxes pædagoger og sosu’er27.6.2025 13:39:03 CEST | Pressemeddelelse
En ny aftale mellem Gladsaxe Kommune, BUPL og FOA sikrer pædagoger i børnehuse, sosu-assistenter og – hjælpere samt sygehjælpere i Gladsaxe Kommune et samlet lønløft på 20 millioner kroner årligt.
Helt unikt idrætsanlæg i Gladsaxe har fået fuld finansiering26.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nordea-fonden har netop uddelt 3,5 millioner kroner til et nyt slagsportscenter og pitstop i Gladsaxe. Dermed er finansieringen af det unikke idrætsanlæg, som er placeret under Hillerødmotorvejen, helt på plads.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum