Stor satsning på tekniske og naturvidenskabelige kompetencer
I 2025 vil der i Region Hovedstaden mangle ca. 17.000 personer med naturvidenskabelige, tekniske og digitale kompetencer; de såkaldte STEM kompetencer (science, technology, engineering og mathematics).
Derfor skal ni projekter nu være med til at fremme disse fag hos unge i regionen. Et større fokus på området skal bl.a. medvirke til, at Region Hovedstaden bidrager til at indfri Danmarks ambitioner for klima og miljø.
- Det er meget tilfredsstillende at se, hvordan man på tværs af offentlige institutioner, tænketanke og erhvervslivet har lyst til at deltage i projekter, der vil række ud og engagere mange unge mennesker. Vi står over for en kolossal udfordring i form af kompetencemangel på det her område, derfor er det så vigtigt at inspirere mange unge på alle niveauer til at tage del i den grønne omstilling, siger Lars Gaardhøj (S), formand for Udvalget for Forskning, Innovation og Uddannelse i Region Hovedstaden.
Bred vifte af projekter
De ni projekter, der har fået penge, spænder vidt og inddrager en bred kreds af samarbejdspartnere. For eksempel har Hotel- og Restaurantskolen fået midler til et 2,5-årigt projekt, Gastro Lab. Projektet vil udvikle et gastronomisk laboratorium, der skal gøre eleverne klogere på, hvordan de kan bidrage til den grønne omstilling.
HF-Centret Efterslægten har fået midler til at starte en klasse (28 elever) med fokus på klima og klimaforandringer. Forhåbningen er, at forløbet både vil få flere til at vælge en naturvidenskabelig fagpakke på HF, og at det vil styrke kursisternes viden om klima og bæredygtighed, og at det videre vil motivere dem til at søge STEM-uddannelser. Projektet skal vare i 1,5 år.
De ni projekter er blevet vurderet ud fra flere kriterier, hvor man har set på, om de f.eks. indgår partnerskaber, om de er nyskabende, men ikke mindst, om de bidrager til STEM kompetencer i Region Hovedstaden.
Fakta: Her er de ni projekter, der har fået tildelt midler
- Feedback i STEM-fagene - v. Københavns Åbne Gymnasium
I samarbejde med bl.a. U/Nord og Center for Undervisningsudvikling og Digitale Medier (Aarhus Universitet). - Du kan godt matematik - v. Gefion Gymnasium
I samarbejde med bl.a. HF-Centret Efterslægten og NEXT Vibenhus Gymnasium. - Fremtidens grønne STEM iværksættere - v. NEXT uddannelse København
I samarbejde med Fonden for Entreprenørskab og Fonden Teknologirådet. - Nye STEM-kompetencer til grøn omstilling i matematik og naturgeografi - v. Rødovre Gymnasium
I samarbejde med bl.a. DTU-diplom, Albertslund Kommune, HOFOR, COOP, DTU Transport, Carl H. Nielsen, Sct. Annæ Gymnasium, Det fri Gymnasium og Høje Tåstrup Gymnasium og HF. - Gastro Lab - v. Hotel- og Restaurantskolen.
- Bæredygtige Ungdomsuddannelser i Region Hovedstaden - v. U/Nord
I samarbejde med TEC, NEXT Uddannelse København, Hotel- og Restaurantskolen, Gate 21, CHORA 2030 og Ungdomsbyen. - Efterslægtens Klimaambassadører/klimaklassen - v. HF-Centret Efterslægten
I samarbejde med bl.a. Klimaambassaden/Concito, Tårnby Gymnasium og HF, Engineer the Future, DTU, Vestforbrændingen, Siemens Greenland, Kommuneqarfik Sermersooq/Nuuk Kommune. - Bæredygtighedsfestival - v. Egedal Gymnasium.
I samarbejde med bl.a. Egedal Kommune, Novo Nordisk, Københavns Universitet, RISØ, Concito, DTU, Frilandsmuseet, Landbrug & Fødevarer. - Bæredygtighed på tværs - v. Tårnby Gymnasium og HF
I samarbejde med Konfront, lokale folkeskoler i Tårnby og Dragør Kommune, Concito, Engineer the Future, Verdens bedste nyheder og HF-Centret Efterslægten.
Yderligere oplysninger
Formanden for Region Hovedstadens Forsknings- Innovation- og Uddannelsesudvalg, Lars Gaardhøj (S) via regionens pressevagt på 70209588 / presse@regionh.dk
Information om Region Hovedstaden
Følg pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Hovedstaden
Ventetid på planlagte operationer styrtdykker15.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Efter nogle år med lange ventetider på planlagte operationer i Region Hovedstaden er udviklingen nu endegyldigt vendt. I april 2025 var den gennemsnitlige ventetid nede på 43 dage – i samme måned i 2022 var ventetiden 76 dage.
Region H giver flere penge til behandling af et stigende antal kvinder med brystkræft10.7.2025 12:39:29 CEST | Pressemeddelelse
Målopfyldelsen af pakkeforløb for brystkræft er i bedring efter en længere periode med mangel på det nødvendige personale. Området er imidlertid udfordret af et stigende antal kvinder, der sendes til udredning for brystkræft, så for at fastholde de gode resultater har regionsrådet valgt at afsætte 15 mio. kr. i varig bevilling til behandlingen.
20 millioner til at nedbringe ventetiden til operationer og høreapparatsbehandling4.7.2025 10:05:58 CEST | Pressemeddelelse
Politikerne i Region Hovedstaden vil sikre hurtigere udredning og behandling for patienter, der oplever længere ventetid til fx en planlagt operation af brok eller til at få høreapparat.
Mere psykiatrisk hjælp til både børn og voksne3.7.2025 12:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Region Hovedstaden har afsat penge til mere hjælp fra praktiserende speciallæger indenfor psykiatrien. Der er fundet penge til hjælp til både børn, unge og voksne med behov for psykiatrisk udredning og behandling.
Virtuel virkelighed giver nyt håb til patienter med stemmehøring3.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk forskning publiceret i The Lancet Psychiatry viser markant effekt af ny VR-behandling. Studiet dokumenterer, at patienter med skizofreni oplever mindre stemmehøring en ved almindelig behandling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum