Stor opbakning til Red Barnets første kontantløse indsamling
Et papskilt, en QR-kode, et MobilePay-nummer, en sms-kode, godt med håndsprit og en mobiltelefon. Det er en del af opskriften på Red Barnets landsindsamling i år, som støtter arbejdet for verdens mest udsatte og sårbare børn.
En af dem, der er at finde med indsamlingsskiltet i hånden, er Red Barnets generalsekretær, Johanne Schmidt Nielsen, der bruger formiddagen på at samle ind i nabolaget.
– Jeg er meget stolt over, at så mange mennesker bakker op om vores landsindsamling. For selvom metoden er ny, så er en ting, som det plejer: Jo flere indsamlere, jo flere børn kan vi hjælpe, siger generalsekretæren, der ligesom godt 500 danskere også selv har prøvet kræfter med at samle ind online.
– Det har været en fornøjelse at følge med i, hvor mange der har engageret sig og været kreative. Vores ambassadører har støttet op og skal nu synge fælles godnatsang, mange opretter onlineindsamlinger, fordi de ikke har mulighed for at gå en rute, og flere skoleklasser har også taget de onlineindsamlinger til sig.
Indsamlingens formål står også i coronapandemiens tegn
Søndag samler Red Barnet ind til indsatserne for udsatte børn i Danmark og resten af verden. Et formål, som med corona-pandemien er blevet vigtigere end nogensinde, fordi børnene særligt rammes, når skoler lukker ned, forældrene ikke har råd til at købe mad, og sundhedssystemerne er presset til det yderste og sætter livsvigtige vaccinationskampagner i stå.
– Det er sjældent børnene, som bliver syge, men de betaler en ekstremt høj pris for følgevirkningerne. Hver en øre tæller, når det kommer til at give børnene en chance for at overleve, siger generalsekretær Johanne Schmidt-Nielsen og henviser til en undersøgelse fra FN, som forudser, at op mod 6.000 børn under fem år er i risiko for at dø om dagen som følge af corona. Årsagen er blandt andet presset på sundhedssystemerne og de skrinlagte vaccinationsprogrammer.
Pengene fra søndagens indsamling går blandt andet til mad, rent drikkevand og økonomiske tilskud til udsatte familier. Derudover støtter organisationen lokale sundhedsklinikker med jordnøddemos til behandling af akut underernærede børn, og Red Barnet sikrer, at piger og drenge, hvis skoler er blevet lukket, kan fortsætte deres uddannelse.
Kontakter
Marie Torp ChristiansenPressekonsulent
Tlf:2757 7349ext_mtc@redbarnet.dkInformation om Red Barnet
Red Barnet arbejder i Danmark og 116 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.
Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.
Følg pressemeddelelser fra Red Barnet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Red Barnet
Ny ‘vuggevise’ skal hjælpe unge med at få ro i hovedet før sengetid: “Vi er blevet for vant til at opleve ubehagelige ting online”19.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De to unge kunstnere Josef og Sira Jovina udgiver sammen med stjerneproduceren Anton Westerlin i dag en ny sang, der sætter fokus på udbredte problemer med unges ubehagelige oplevelser online. Sangen udgives også i en live-version med Det Danske Drengekor og Det Danske Pigekor. Begge udgivelser sker i et samarbejde med On, der er den nationale indsats for digital dannelse af børn og unge.
Red Barnet: Over 20.000 børn er blevet dræbt i Gaza – ”Et forfærdeligt nyt lavpunkt”8.9.2025 15:00:54 CEST | Pressemeddelelse
De seneste knap to år er mere end et barn i timen blevet dræbt af israelske styrker i Gaza.
Red Barnet: Mere end 10.000 danskere går på gaden for verdens udsatte børn7.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere voldsomme kriser og katastrofer verden over har ført til, at millioner af børn sulter. Derfor opfordrer Red Barnets generalsekretær, Johanne Schmidt-Nielsen, til at støtte de mange udsatte og sårbare børn, der har brug for hjælp.
Red Barnet: Hvert 30. sekund vender et barn tilbage til Afghanistan, mens den humanitære krise i landet forværres14.8.2025 14:38:31 CEST | Pressemeddelelse
Tusindvis af afghanske børn ankommer hver dag til Afghanistan fra Iran og Pakistan. De kommer til et land, hvor næsten halvdelen af befolkningen allerede har brug for hjælp, viser en analyse fra Red Barnet.
Red Barnet: Mødre i Gaza er rædselsslagne for, at deres babyer ikke kommer til at overleve5.8.2025 15:06:37 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 40 procent af de gravide og ammende kvinder, der søgte behandling på Red Barnets klinikker i Gaza i sidste måned, var underernærede. Nogle beder om modermælkserstatning, så deres babyer kan få mad, hvis de bliver forældreløse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum