Stor mavepuster for Den Grønne Ungdomsbevægelse: klimatopmøde tilbageslag for global klimahandling.
20.11.2022 10:56:54 CET | Den Grønne Ungdomsbevægelse | Pressemeddelelse

“Den endelige aftale er på drivhusgasreduktionssiden blot en gentagelse af aftalen fra sidste års klimatopmøde i Glasgow. Det er utroligt kritisk, at der ikke er nævnt udfasning af fossile brændsler i aftalen, altså klimakrisens årsag. Flere af papirets smuthuller er desuden ikke blevet lukket. Til gengæld er EU og USA nu, efter pres fra de udsatte lande, gået med til at etablere en fond som skal hjælpe landene på frontlinjen af klimakrisen,” siger Mette Susgaard fra Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Aktivisterne hæfter sig især ved, at udfasning af fossile brændsler på trods af flere drøftelser under forhandlingerne ikke en del af aftalen:
“Selvfølgelig skulle det være skrevet ind, at fossile brændsler skal udfases, da videnskaben siger, det er fuldkomment afgørende for at begrænse opvarmningen til 1,5 grad. Det er virkelig en kæmpe skuffelse, at coppen ikke viser vilje til at bane vejen til flere konkrete reduktioner. Fossile brændsler var ellers et diskussionspunkt flere gange, hvor blandt andet Indien åbnede op at “nedfase” olie, kul og gas. Det er en stor skuffelse, at vi nu står uden noget som helst. Vi frygter, at det er de 636 fossillobbyister, der har været tilstede på COP, som har haft en finger med i spillet,” siger Halfdan Skadborg Hansen fra Den Grønne Ungdomsbevægelse.
Ifølge International Energy Agency, IEA, skal globale emissioner toppe hurtigst muligt og senest i 2025 for at undgå temperaturstigninger på over 1,5 grader. Derudover skal emissionerne halveres i 2030 sammenlignet med 2019 og gå i nettonul i 2050:
“I forhold til drivhusgasreduktioner, så fremgår det af aftalen, at man skal forsøge at nå en temperaturstigning på maksimalt 1,5 grader. Aftalen anviser dog ikke den tilstrækkelige indsats. Vi er tæt på 2025, hvor globale udledninger skal toppe, og det var nu man skulle vise vejen for de mange nødvendige tiltag på klimafronten for at nå dette mål. Teksten om arbejdsprogrammet, der skal hjælpe sektorer til at omstille sig, blev af lande som Kina så udvandet, at det er uklart, om det reelt leverer noget. Samtidigt er der igen sprogbrug, der antyder, at emissioner fra kul kan "reduceres" ved hjælp af usikre fremtidige teknologier. Det er undskyldninger for lande som Saudi Arabien til at blive ved med at udvinde olie og bidrage til yderligere klimakatastrofe,” siger Mette Susgaard fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Ifølge IPCC er 3 mia. mennesker sårbare overfor klimakrisens konsekvenser. Dette års COP startede derfor med en sejr, da tab og skader kom på dagsordenen efter markant pres fra det globale syd og civilsamfund:
“- Diskussion om tab og skader har taget et kvantespring på denne COP. Det er en sejr, at vi nu anerkender, at nogle lande ikke længere kan tilpasse sig ud af klimakrisen, men skal have økonomisk hjælp til at håndtere naturkatastrofer accelereret af klimaforandringer. Men det er skræmmende, at vi ikke gør noget mere ved udledningerne, for selv den største og bedste L&D fond er kun en lappeløsning, hvis vi ikke holder 1,5 graders målet i live,” siger Selma de Montgomery fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
På COP27 har civilsamfundets indflydelse været stærkt begrænset. Praktiske udfordringer i form af hotel- og madpriser har gjort det svært for civilsamfundet at være tilstede på COP’en, og det egyptiske formandskabs intimiderende overvågning af aktivister har skabt utrygge rammer for aktioner og demonstrationer på konferencen.
“En del af årets skuffende resultat kan måske tilskrives de markant ændrede forhold for civilsamfundet på COP. Valget af Egypten som værtsland har gjort det svært for aktivister og NGO’er at presse forhandlingerne ved brug af typiske værktøjer som aktioner og massemobiliseringer. Det er farligt at undervurdere folkets indflydelse. I Glasgow var hundredetusinder var på gaden sidste år, og det kunne mærkes helt ind i forhandlingslokalet. Det paradoksalt, at forhandlinger der omhandler vores fælles klode, udelukker civilsamfundet i en sådan grad. Dem som skal leve med konsekvenserne af det som forhandles, burde også have en stemme på COP. Det har alle lande et ansvar for at sikre,” siger Selma de Montgomery fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Billeder
Information om Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne UngdomsbevægelseGrundtvigs Sidevej 2
1865 Frederiksberg C
+45 30 63 66 36https://www.dgub.dk/
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
"Guerrilla" lysprojektioner i Aarhus i weekenden23.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Guerrilla-projektioner med grønne budskaber kunne spottes forskellige steder i Aarhus i løbet af weekenden. Projektionerne er lavet af Den Grønne Ungdomsbevægelse og baseret på deres fem krav til folketingskandidaterne. “Det er en måde at tage noget magt over gadebilledet. Vi har ikke lige så mange penge som f. eks erhvervslivet under valgkampen, men derfor er vores budskab jo stadig vigtige”, siger Sara Arvidsson Corneliussen fra bevægelsen. Mandag aften kl 20, dagen før folketingsvalget, vil den sidste projektorvisning ske på demokratihuset Sager Der Samler, hvor alle er velkomne til at se på. Aktivisterne håber at projektionerne kan være med til at vække noget i dem, der ser dem: “Vi vil med projektionerne gerne sætte fokus på de fem krav vi har til politikerne, som alle handler om grøn velfærd og en retfærdig grøn omstilling. Motiverne viser problemerne, der er i dag, men vi forsøger også at vise håbet og alternativerne frem. Grundlæggende er vores krav jo mere håb for fremtiden. V
Ungdommens klimatopmøde i Kødbyen21.3.2026 17:57:58 CET | Pressemeddelelse
Ungdommens Demokratihus er søndag eftermiddag fyldt af unge klimavælgere, der griber chancen for at kræve svar fra en række folketingskandidater.
Tusindvis af borgere går i dag på gaden til Folkets Klimamarch folketingsvalget 202621.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
I Viborg, Aarhus, Aalborg, Kolding, Rønne og København går tusindvis af borgere i dag på gaden for at vise at der er folkelig opbakning til at der føres grøn politik på Christiansborg.
Folkets Klimamarch går på gaden i flere byer d. 21 marts 202620.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Folkets Klimamarch går på gaden i lørdag d. 21 marts kl 13, og bliver denne gang afholdt i forbindelse med folketingsvalget. I København starter og slutter marchen på Christiansborg Slotsplads, og det bliver med chefredaktør på dagbladet Information, Rune Lykkeberg, som vært. Rune Lykkeberg udtaler om Folkets Klimamarch: “Når vi mødes og går sammen, når vi taler om klima, og når vi står sammen, så vinder vi. Folkets Klimamarch er en fejring af vores sammenhold, en trøst i mørke tider og vejen til virkelige fremskridt” Derudover kommer programmet fra scenen til at bestå af taler fra Jessica Derconteé, Lea Korsgaard, Mogens Lykketoft og Greta Thunberg, mens bandet NÆB, Klima koret og DJ AKIMAX kommer til at spille musik for de fremmødte. Folkets Klimamarch 2026 går på to ben for vores fælles fremtid: Ét for det lokale ansvar. Ét for det globale ansvar Derfor kræver vi: 1. Et sundere fødevaresystem Landbrugspolitik er også sikkerhedspolitik. Derfor bør Danmark omlægge sit fødevaresystem,
Aktivister kræver stop for olie og gas i 203117.3.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Nørreport Station bliver tirsdag morgen scene for en aktion mod dansk udvinding af fossile brændsler. STEM OLIEN UD AF FOLKETINGET, lyder budskabet fra Den Grønne Ungdomsbevægelse og Fossilfri Fremtid.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
