Stor konference om smagssans og bæredygtighed
Vil du vide mere om bæredygtig kaffekultur? Forbrugernes syn på økologisk vin? Bælgplanters rolle i en sund og bæredygtig kost? Eller hvordan undervisningen i madlavning på folkeskolen er gået fra et fokus på opskrifter til et fokus på smag?
Så kom med den 16. og 17. august, hvor den store smagskonference ”Creative Tastebuds” løber af stablen.
Sammen med forsknings- og formidlingscenteret Smag for Livet og måltidslaboratoriet Institute of Meals byder Aarhus Universitet velkommen til forskere, praktikere og andre smagsinteresserede for at sætte fokus på, hvordan vores smag kan være med til at sikre nye og mere bæredygtige madvalg for både mennesker og planet.
Første udgave af Creative Tastebuds fandt sted i forbindelse med kulturby-året 2017 i Aarhus, og det blev besluttet at gentage succesen i 2020 - men måtte flyttes til i år, hvor konferencen dels vil finde sted på Maltfabrikken i Ebeltoft, dels online.
På programmet er perlerække af indlæg fra internationalt kendte forskere, der på forskellig vis vil kaste lys over sammenhængen mellem smag og bæredygtighed.
Du kan læse mere om arrangementet, indlæggene – og hvordan du kan tilmelde dig på dette link.
Information om Aarhus Universitet Technical Sciences
Yderligere oplysninger
Kontakt: Lektor Susanne Højlund Pedersen, Institut for Kultur og Samfund - Afdeling for Antropologi, etnosh@cas.au.dk - Tlf.: 87162125
Nogle af deltagerne i ”Creative Tastebuds” har allerede givet deres vinkel på bæredygtighed og smag i et særnummer af det videnskabelige tidsskrift International Journal of Food Design, som ligger frit tilgængeligt på dette link.
Følg pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Aarhus Universitet Technical Sciences
Et farvel til afhængigheden af pesticider?22.12.2025 09:36:40 CET | Pressemeddelelse
Et internationalt forskerhold har spurgt 517 eksperter: Hvad sker der, hvis vi skærer drastisk ned på forbruget af pesticider? Svaret peger på store gevinster for miljø og sundhed, men også på svære valg for landmænd og politikere.
Aarhus Universitet dykker ned i Bovaer-effekter i malkekvægsbesætninger19.12.2025 09:46:21 CET | Pressemeddelelse
Som følge af de reaktioner på brugen af Bovaer i de danske malkekvægsbesætninger, der er beskrevet i løbet af efteråret 2025, igangsætter Aarhus Universitet nu et projekt, der skal undersøge effekter af Bovaer i en lang række danske malkekvægsbesætninger. Projektet er bestilt af Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri.
Hunga-udbrud giver ny viden om, hvordan vulkaner kan påvirke klodens klima og ozonlag19.12.2025 07:31:45 CET | Pressemeddelelse
Aarhus-forsker har sammen med et internationalt hold dokumenteret, hvordan et gigantisk undersøisk vulkanudbrud i 2022 sendte enorme mængder vand op i stratosfæren og kastede den ud i ubalance.
Fødevaregiganter skjuler de største miljøsynder18.12.2025 10:35:08 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Aarhus Universitet afslører, at verdens største fødevarevirksomheder fokuserer på klima i deres bæredygtighedsrapporter, mens de mest alvorlige miljøpåvirkninger, som kvælstofforurening og biodiversitetstab, næsten ignoreres. Det kan få store konsekvenser for den grønne omstilling.
Forskning: ESG-krav ændrer landbrugets spilleregler17.12.2025 14:20:13 CET | Pressemeddelelse
En ny undersøgelse fra Aarhus Universitet viser, hvordan EU’s rapporteringskrav og andre bæredygtighedsinitiativer skaber et massivt datapres i fødevaresektoren. For landmænd betyder det mere end papirarbejde: det kan ændre strukturen i dansk landbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
