Stor købelyst og investeringsvilje løfter Ifs resultat
De private investeringer ser ud til at øges i Norden, og det slår positivt ud på salg og fornyelse af forsikringer hos If, der er Nordens største forsikringsselskab.
- Hen over sommeren og ind i efteråret har folk investeret i biler, sommerhuse, både og autocampers. Det mærker vi på efterspørgslen af vores forsikringer, siger Ifs koncernchef Morten Thorsrud.
- Samtidig har vi kontakt med mange virksomheder og privatpersoner som oplever hårde tider, noget som viser, hvor udfordrende den aktuelle situation er.
Onlinesalg for over 1 mia. SEK
På nordisk plan har If oplevet en næsten eksplosiv interesse for personforsikringer under coronatiden, med en stigning i antal forespørgsler på over 50 % og et løft i salget med cirka 20 %. Også i Danmark ses ved udgangen af tredje kvartal en begyndende øget vækst.
- Vi oplever, at mange har behov for rådgivning i relation til personforsikringer. For os er det vigtigt hjælpe til, at folk får de forsikringer, der passer til den enkelte person, familie eller virksomhed, siger koncernchefen.
- Det er også særlig godt at se, at det samlede digitale salg af forsikringer i If-koncernen fortsætter med at stige. Vi har år til dato solgt forsikringer online til Privat-segmentet for over 1 milliard svenske kroner, og det viser, at onlinesalg af forsikringer bliver stadig mere vigtigt, siger Morten Thorsrud.
God omkostningskontrol
- Det er vigtigt at fremhæve vores medarbejdere, som har taklet dette udfordrende år på en helt utrolig måde. Som selskab har vi klaret dette med god omkostningskontrol og uden større ekstra investeringer på IT-siden. Det har været muligt, fordi vi har været på forkant i digitaliseringen af vores virksomhed, siger Ifs koncernchef.
Morten Thorsrud siger også, at ændrede vaner og tendenser i befolkningen på grund af pandemien bidrager til mindre skadesudgifter. Dette udlignes dog til dels af store skadesudbetalinger inden for rejser og for storskader i Industri-segmentet. Udgifterne for corona-relatererede erstatningskrav efter årets første ni måneder er opgjort til 375 millioner svenske kroner.
Koncernresultat for tredje kvartal
Koncernresultatet for tredje kvartal 2020 viser en fortsat stærk fremgang for Nordens største forsikringsselskab.
- Combined ratio for årets 9 første måneder ender på 82,4 (84,3 % i 2019).
For tredje kvartal 2020 er combined ratio på 82,9 (83,5 % i tredje kvartal 2019). - Teknisk resultat for tredje kvartal er 2 036 MSEK (1 976).
- Præmieindtægter i tredje kvartal var 10 211 MSEK (10 126).
- If har totalt set en præmievækst på 5,2 % for kvartalet.
- Investeringsresultatet viser fortsat god fremgang efter det bratte fald tidligere på året. For tredje kvartal var det på 542 MSEK (477).
Det danske resultat
If fortsætter også den gode vækst på det danske marked dette kvartal.
- Præmieindtægter i tredje kvartal var 752 MDKK (688 MDKK i tredje kvartal 2019).
- Teknisk resultat i tredje kvartal var på 107 MDKK (55 DKK i tredje kvartal 2019).
- Combined ratio endte for årets ni første måneder på 90,8 (91,2 %). Combined ratio endte på 87,0 i tredje kvartal (92,8).
Nøgleord
Kontakter
Birgitte RingbækKommunikationschef
3687 4183
Billeder
Information om If Forsikring
If er Nordens største forsikringsselskab med mere end 4,5 mio. kunder, som både tæller private og virksomheder. Vi forsikrer hver femte bolig og personbil i Norden, og vi tilbyder også ejendoms- og personforsikringer til enkeltpersoner og virksomheder. Vi er 10.000 medarbejdere fordelt på flere forretningsområder og lande, og takket være vores størrelse og brede tilstedeværelse kan vi være tæt på kunderne og tilbyde pålidelige forsikringer. Vores løfte til kunderne er kernen i vores identitet: If hjælper meget. If er ejet af finske Sampo, som er børsnoteret i Helsinki, Stockholm og København. I 2025 blev Topdanmark en del af If.
Følg pressemeddelelser fra If Forsikring
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra If Forsikring
Varsel om vindstød af stormstyrke og risiko for kraftig regn: Her er 5 gode råd til boligejere2.10.2025 17:31:04 CEST | Pressemeddelelse
Weekendens vejr er en påmindelse om, at boligejere gør klogt i at forberede hus og have på efteråret, lyder det fra Nordens største forsikringsselskab, If.
Nordens største forsikringsselskab lancerer ny AI-løsning til danske privatkunder2.10.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Digitalisering er en afgørende prioritet for forsikringsselskabet If, der nu giver danske privatkunder adgang til en generativ AI-chatbot.
Forsikringsselskab i opråb: Mange virksomheder mangler en kriseplan ved cyberangreb30.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Mikrovirksomheder og små virksomheder bør udarbejde en kriseplan i tilfælde af, at de bliver ramt af et cyberangreb, lyder opfordringen fra If.
Stor stigning i danske hjem: Her er 6 gode råd til at undgå farlige batteribrande13.9.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
If, Nordens største forsikringsselskab, opfordrer til øget opmærksomhed og deler konkrete råd til brandsikring af danske hjem.
Vildt sommervejr gav flest skybrudsskader siden 20216.9.2025 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
If og Topdanmarks kunder blev især ramt af en usædvanlig våd juli, viser ny opgørelse fra Nordens største forsikringsselskab.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum